İzmir Barosu yeniden 'Çağdaş Grup' dedi! Yücel: 'Şimdi sıra TBB’deki anlayışı değiştirmekte'

İzmirli avukatlar sandık başına gitti. İzmir Barosu’nun yeni başkanı olmak için Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Özkan Yücel ile Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun Adayı Mustafa Çetin'in yarıştığı seçimde oy kullanma işlemi 17:00 itibari ile sona ererken oy sayma işlemine geçildi. Açıklanan sonuca göre kazanan grup Çağdaş Avukatlar Grubu oldu.

GENEL 11.07.2021, 11:54 11.07.2021, 21:10

Gizem TABAN/İZGAZETE- İzmir Barosu üyesi avukatlar yeni başkanlarını seçmek için oy kullandı. Çağdaş Avukatlar Grubu ile Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun yarıştığı seçim Kültürpark 4 Nolu Hol’de gerçekleşti. İzmir Barosu üyesi binlerce avukat, yeni başkan ve yönetimi seçti. 28 sandıktaki oy kullanma işlemi saat 10.00 itibarıyla başladı ve 17:00 itinarı ile son buldu. Başkanlık için son 2 buçuk yıldır Baro Başkanlığı görevini yürüten Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Özkan Yücel ile Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun Adayı Mustafa Çetin yarıştı.

Seçimde yeni başkan ve yönetimin yanı sıra disiplin kurulu, denetleme kurulu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) delegeleri de seçildi.
 

Yeni dönem için yarışan 2 grubun aday listeleri ise şöyle:

KAZANAN ÇAĞDAŞ GRUP OLDU

İzmir Barosu'nda seçim heyecanı sona erdi. Açıklanan sonuca göre kazanan grup Çağdaş Avukatlar Grubu oldu. Baro seçim sonuçları birleştirme tutanağı ise şu şekilde:

Toplamda oy kullanan delege sayısı 6 bin 706, geçerli oy sayısı 6 bin 487, geçersiz oy sayısı 219 olarak açıklandı. 28 sandıktan çıkan sonuçlara göre 4 bin 26 oy alan Çağdaş Avukatlar Grubu seçimi kazanırken, 2 bin 424 oy alan Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu seçimi kaybetti. Yapılan kutlamada, "Feyzioğlu bekle biz geliyoruz, Faşizme karşı omuz omuza' gibi sloganlar atıldı. 

‘SABAH ‘BİTTİ BU İŞ’ DEMİŞTİM’

Seçim sonucunun ardından konuşma yapan Özkan Yücel, “Gözlerinizdeki gülüşü gördüğümde daha sabah oy kullanmak için salona girerken arkadaşlara ‘Bitti bu iş’ demiştim. Akşam teyidini aldık. Doğru söylemişim. Bitmiş bu iş. Kişilerin başarısı değil bu, bir ekip olarak çalışmanın ve vazgeçmemenin, biat etmemenin, teslim olmamasının başarısı bu” dedi.

‘TESLİM OLMADAN, MÜCADELEYE DEVAM’

Yücel’in açıklamaları şöyle:

Bundan 2,5 yıl önce biz kazandığımızda kimi yandaş medya mensupları ‘barikatçılar kazandı’ diye manşet atmışlardı. O gün de söyledik. İnsan haklarından, demokrasiden ve adaletten yana bir barikat kuracağız ve asla vazgeçmeyeceğiz demiştik. Bugün bunu başarmış olmanın gururuyla karşınızdayız. Şimdi İzmir barosu seçimlerinin aslında bu kazanmanın başka bir anlamı daha var. Büyün Türkiye gözünü dikmiş İzmir Barosuna bakıyor. Çünkü dediler ki ‘Siyaset yapıyorsunuz’ dediler. ‘İktidarla bu kadar uğraşmayın, durduğunuz yerde durun’ dediler. Biz durmayacağız teslim olmayacağız dedik. Bugün aldığımız sonuç, mücadeleye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun ne kadar sahiplendiğimizin göstergesidir. O yüzden ben bugün grubumuza oy veren bütün meslektaşlarıma hiçbir ayrım yapmaksızın bütün meslek aşarımıza iyi ki varsınız diyorum. Sizin için yeni dönemde vazgeçmeden, biat etmeden mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunu İzmir Barosu olarak birlikte yapacağız. 

‘ŞİMDİ SIRA TBB’DEKİ ANLAYIŞI DEĞİŞTİRMEKTE’

Hani slogan atıyoruz ya ‘faşizme karşı omuz omuz’ diye, İzmir Barosu seçiminin bir sonucu da bu ülkede faşizme karşı mücadelenin ne kadar gerekli olduğunun ve benimsendiğinin göstergesidir bu mücadeleyi büyütmek boynumuzun borcudur. Asla vazgeçmeyeceğiz. Önümüzde bir hedef var. Biz şu anda Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) var olan yönetim anlayışının küçük tek adam yönetimi olduğunu daha önce beyan etmiştik. Oradaki küçük tek adamın yönetme anlayışı, barolardan, avukatlardan ve demokrasiden uzak demiştik. TBB’deki anlayış siyasi iktidarın peşine takılmış, hukuku teferruat sayıyor demiştik. TBB’de hukuku teferruat sayamayan, hukuktan yana bir yönetim için yola çıkma vaktidir. Şimdi sıra TBB’deki anlayışı değiştirilmekte. Bütün insanlara sesleniyoruz: Korkmayın. Mücadele edin. Sonuna kadar birlikte davranın. Kazanacağız emin olun. Çünkü biz haklıyız, çünkü biz doğruyu, gerekten ve insandan yana olanı söylüyoruz. Ve hakikatin kaybetmesi asla söz konusu değildir. 

‘BU SEÇİM BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIMIZ ARKADAŞLARIN ESERİ’

Genel Kurul esnasında omuz omuza yürümenin ne kadar değerli olduğunu göstermiştim. Bu seçim ne tek başına benim ne tek başına yönetim kurulunun ne de aday olan arkadaşlarımın… Bu seçim, her adımında izi olan ve birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın eseridir. Varlığınız, desteğinizi ve katkınız için teşekkür ediyorum. Daha güzel bir İzmir barosu için yarından itibaren çalışmaya başlayacağız.

Seçimi kazanan Çağdaş Avukatlar Grubu’nun listesi şu şekilde:

Başkan: Özkan Yücel
Yönetim Kurulu: Ayşe Kaymak, Deniz Yılmazer, Elçin Kılınçer Ot, Hüseyin Yıldız, Mehmet Baran Selanik, Miray Sayman, Perihan Çağrışım Kayadelen, Sinan Balcılar, Şefika Yıldırım Sert, Yakup Gül
Disiplin Kurulu: Canan Arıcı, Cenk Dilmen, Dinçer Dikmen, Gamze Şimşek, Mehmet Özer Şentürk
Denetleme Kurulu: Burcu Ece Güler, Cansu Bildirici, Zöhre Dalkıran
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Delegeleri : Ercan Demir, Sefa Yılmaz, Serkan Cengiz, Sibel Ünlü Hasdemir, Türkan Karakoç
17-18 Ekim 2020’de yapılacak olan İzmir Barosu Genel Kurulu pandemi gerekçesiyle 3 kez ertelenmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?