İzmir Barosu'ndan hükümete sert tepki: 'Krizden fırsat üretmeyi bırakın'

İzmir Barosu yaptığı açıklama ile torba yasalar ile ilgili olarak hükümete sert tepki gösterdi.

GENEL 29.03.2020, 18:10 29.03.2020, 18:14
İzmir Barosu'ndan hükümete sert tepki: 'Krizden fırsat üretmeyi bırakın'

İzmir Barosu'nun açıklaması:

Gerek ülke gerekse de dünya genelinde çok ağır bir sağlık krizi yaşanmakta iken hükümet, çıkardığı torba yasalarla yargılamalardan avukatları dışlamaya yönelik fırsat üretme gayretindedir.

HMK 151. maddede yapılan değişiklikle duruşma salonunda bulunmakla birlikte, görülen davada taraf vekili sıfatı bulunmayan avukatların, duruşma düzenini bozmaları halinde duruşma salonundan çıkarılabileceği hükme bağlanmak istenmektedir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, yapılmak istenen değişiklik mahkeme hakimine sübjektif ve sınırsız bir güç tanınmaktadır.

Öte yandan, muğlak ifadeler ile getirilmek istenen bu düzenleme; avukat kimliği ile duruşma izleyen ve duruşmaların adilliği ve aleniyetini sağlayan meslektaşlarımız üzerinde baskı yaratmayı ve taraf avukatları yalnızlaştırmayı ve sindirmeyi amaçlamaktadır.

Özellikle küresel bir salgın hastalıkla boğuştuğumuz bu sıradışı dönemde;  baroların kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve her türlü hak ihlali davalarında müdahil olması yönünde düzenleme yapmak yerine; görevlendirdikleri gözlemci avukatlar vasıtasıyla duruşmalara iştirak eden baroları duruşma salonlarından uzaklaştıracak böyle bir düzenleme yapılması da kabul edilemez.  

İZMİR BAROSU olarak, torba yasalara doldurulmuş hükümlerle AVUKATSIZ yargılama sistemi getirilmesi yönündeki tüm girişimlerin acilen durdurulmasını talep ediyoruz.

Bir kez daha hatırlatıyoruz; Barolar ve avukatlar olarak ne yaparsanız yapın;

Vazgeçmeyecek, Teslim olmayacak, Biat etmeyeceğiz.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
açık
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?