İzmir Barosu'ndan Ankara'ya destek! Baroları değil nefret söylemini durdurun!

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın konuşmalarının yankıları sürüyor. Erbaş'a tepki olarak açıklama yayınlayan Ankara Barosu hakkında soruşturma açıldı. Açılan soruşturmaya İzmir Barosu tepki gösterdi ve Ankara Barosu'nun yanında olduklarını belirtti.

GENEL 27.04.2020, 17:19 27.04.2020, 17:32
İzmir Barosu'ndan Ankara'ya destek! Baroları değil nefret söylemini durdurun!

İZGAZETE - Diyanet İşleri Başkanı Hasan Ali Erbaş ramazanın ilk Cuma namazını kıldırırken sarf ettiği; ‘’ -Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim’’ sözlerine Ankara Barosu tepki göstermiş, Hükümet ve Bakanlar ise Erbaş’a destek vermişti.

Tartışma sivil toplum örgütlerinin katılımı ve sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları ile alevlenirken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ankara Barosu yöneticileri hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan soruşturma başlattı. İzmir Barosu da gelişmelerin ardından Ankara Barosu yöneticilerine destek veren bir açıklama yayınladı.

İzmir Barosu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

‘’Diyanet İşleri Başkanı’nın resmi evlilik taşımayan ilişki pratiklerine, HIV’le yaşayan kişilere ve LGBTİ+lara yönelik nefret suçu niteliğindeki söylemlerini kınama açıklaması yapan Ankara Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi meslektaşlarımıza, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Kamu kurumu temsilcilerinin nefret söylemlerine engel olmayanlar, bu söylemleri teşhir edenleri hedef alıyorlar.

Nefrete karşı yaşamı ve yaşamın renklerini savunanların değil, nefret tohumları ekerek toplumu ayrıştıranların yargılanması gerektiğini düşündüğümüzü ve bu vesileyle Ankara Barosu ile yan yana durmaktan onur duyduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

#AnkaraBarosuYalnızDeğildir

Yorumlar (3)
münir selçuk 1 yıl önce
işgal altındayız tüm türkiye,yola çıktın ver 3,150 tl.adam 1 ayda 2020 tl maaş alırken nasıl 3150 tl ceza kesersin.madem kabahatler kanununa uydurup bu cezayı kesiyorsun.bizde siyasetçilerin işledigi kabahatlere göre çeza keselim.maske dagıtamıyorsun ama maskesiz çıkmak yasak o zaman her maske veremedigin kişi için hayatı tehlikeye atmaktan siyasetçiye 15 bin tl ceza kesiyorum
hasan gani 1 yıl önce
Bu sapık kafa, “Dinlerarası Diyalog ve Ilımlı İslam” deyip İslam Dinini, “Medeniyetler Arası Diyalog” deyip Türklüğü değiştirip bozmak isteyen Vatikan kafasıdır.
abdülkadir 1 yıl önce
camilerdeki başında sarıklı hocalar MİLİTAN,dır.din adı altında zarar veriyor.bunlara 3 yada 5 ay maaş almayın ALLAH,ın rızasını kazanmak için çalışın derseniz.caminin önünden geçmez bu şerefsizler.ama isterken hep Allah rızası için.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
22°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?