Hemşirelerin başkanından vaka yorumu: Bakan'ın açıklamaları soru işareti yarattı!

Bakan Koca’nın, testi pozitif çıksa da semptom göstermeyenlerin günlük koronavirüs tablosu verilerine yansıtılmadığına ilişkin açıklamasını değerlendiren THD İzmir Şube Başkanı Benligül, “Sayın Bakan’ın açıklamaları şaşkınlık ve soru işareti yarattı. Sayın Bakanımız daha önce DSÖ’nün kriterlerine göre hareket ettiklerini ve bunun da testin pozitif çıkması olduğunu söylemişti. DSÖ’ye göre yalnızca semptomlu olanlar mı vaka sayısı olarak bildiriliyor? Böyle bir kılavuz mu yayınlandı, böyle bir güncelleme mi oldu?” dedi.

GENEL 01.10.2020, 11:37 01.10.2020, 11:48
Hemşirelerin başkanından vaka yorumu: Bakan'ın açıklamaları soru işareti yarattı!

Gizem TABAN/İZGAZETE- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük koronavirüs tablosundaki verilerde test sonucu pozitif çıksa da semptom göstermeyenlere yer verilmediğine yönelik açıklaması tepki çekerken, siyasi parti ve meslek örgütleri temsilcilerinden de konuyla ilgili peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bakan Koca’nın açıklamalarını değerlendiren Türk Hemşireler Derneği (THD) İzmir Şube Başkanı Ebru Melek Benligül, Koca’nın açıklamaların şaşkınlık ve soru işareti yarattığını söyledi. 

“ŞAŞKINLIK VE SORU İŞARETİ YARATTI”
Konuya ilişkin İzgazete’ye konuşan THD İzmir Şube Başkanı Benligül, “Sayın Bakan’ın açıklamaları şaşkınlık ve soru işareti yarattı. Sürecin başından bu yana; bize yansıyan vaka sayılarıyla Bakanlığın açıkladığı vaka sayılarının uyuşmadığıyla ilgili bizim de açıklamalarımız olmuştu. Sayın Bakan da bu açıklamasıyla bizim görüşlerimizi desteklemiş oldu. Daha önce, kovid-19 testi negatif çıkan ama tomografi bulguları kovid-19 ile uyumlu için tedavi alan hasta sayısının toplam vaka sayısına yansımadığı ile ilgili eleştiriler vardı. Bu süreçte Sayın Bakanımız Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kriterlerine göre hareket ettiklerini ve bu kriterlerin kovid-19 testinin pozitif çıkması olduğuna yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yalnızca semptomlu olanlar mı vaka sayısı olarak bildiriliyor? Böyle bir kılavuz mu yayınlandı, böyle bir güncelleme mi oldu? Bunu araştırma gereği duyduğumu söyleyebilirim” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?