'Foça kurtarılmış bölgedir' tartışmalarına Başkan Gürbüz'den son nokta

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün "İzmir ve Foça kurtarılmış bölgedir" sözlerine gelen tepkiler sonrası Gürbüz'den yazılı bir açıklama geldi.

GENEL 06.12.2020, 13:59
'Foça kurtarılmış bölgedir' tartışmalarına Başkan Gürbüz'den son nokta

İZ GAZETE-  4 Aralık 2020 Cuma günü gerçekleşen Foça Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısında Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz'ün 'İzmir ve Foça kurtarılmış bölgedir' cümleleri tartışma yarattı. Fatih Gürbüz, bu tartışmalara son noktayı koymak adına yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 'kurtarılmış bölge' kelimelerinin yanlış anlaşıldığını ifade eden Gürbüz, kamuoyundan özür diledi. Başkan Gürbüz, "Tarihi, doğası, denizi ve tüm doğal zenginliklerinin korunması amacıyla 1990 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Foça’mız; betonlaşmaktan, ağır sanayi bölgesi olmaktan, denizimize gölge düşürecek büyük yapıların inşasından yasalar sayesinde kurtarılmıştır.Foça’mız birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olması sebebiyle, güzelliğini günümüze kadar koruyabilmiş nadir bölgeler arasında en göze çarpan balıkçı kasabasıdır. Ayrıca 08.09.2020 tarihli ve 2941 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile ilçemizdeki doğal sit alanının “kesin korunacak hassas alan” olarak tescillenmesi de Foça’mızın güzelliğini kaybetmesine neden olacak tüm girişimlere karşı yine yasalar sayesinde korunan bir bölge olduğunu göstermektedir" dedi.

'FOÇA'YA HİÇ YOLU DÜŞMEMİŞ VATANDAŞLARIMIZI...'

'Foça’ya hiç yolu düşmemiş olan tüm vatandaşlarımıza, büyük şehirlerin yarattığı stresten kurtulup biraz nefes alabilmeleri için tarihi, denizi ve doğal güzelliklerini görmelerini en içten dileklerimle temenni ediyorum' ifadeleri kullanılan açıklamada, "Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları, Birleşmiş Milletler ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu tarafından yaşam alanlarını korumaya yönelik çalışmalar yapılarak kurtarılmış olan Akdeniz Foklarını da görebilmeniz dileklerimle" denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
36°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?