'Düşünme, yazma, okuma, konuşma!'

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), son zamanlarda erişim engellerinin iyice artmasına yönelik basın açıklaması yaptı.

GENEL 07.08.2019, 15:33 07.08.2019, 15:54
'Düşünme, yazma, okuma, konuşma!'

İGC Yönetim Kurulu, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 136 internet sitesi ve sosyal medya hesabına, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine, hiçbir erişim engeli getirilmesine yönelik basın açıklaması yaptı. İşte o açıklamanın tamamı:

"Düşünme, yazma, okuma, konuşma!

Ülkemiz hızla tek sesliliğe doğru gidiyor. Doğruların, gerçeklerin ve farklı fikirlerin yazılmasından, çizilmesinden, söylenmesinden rahatsız olanların dayatmasıyla, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği tarafından bu kez Bianet’in de aralarında olduğu 136 internet sitesi ve sosyal medya hesabına, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine, hiçbir araştırmaya gerek görmeden hiçbir mantıklı gerekçe gösterilmeden erişim engeli getirildi.

Pek çok medya organının siyasi iktidarın tahakkümü altında olduğu ve onların yönlendirmesiyle haber yaptığı ülkemizde, sosyal medya toplumun alternatif haber kaynaklarından biri haline gelmiştir. Ülkede yaşanan hukuksuzluklar, doğa katliamları, yolsuzluklar ancak sosyal medya ve alternatif haber siteleri aracılığıyla geniş kitlelere iletilmektedir.

İnternet sitelerine ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesi; gerçeklerin üstünün örtülmesi, halkın haber alma hakkının engellenmesi ve sansür anlamına gelmektedir.

Adil, vicdanlı, sorumluluk sahibi hukukçularımızı, bu adaletsiz uygulamaya, bu hukuksuzluğa dur demek için göreve çağırıyor başta Bianet olmak üzere bu tür baskılara, engellemelere uğrayan haber sitelerinde çalışan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
33°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?