DİTAM'dan İzmir'de çalıştay

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi ( DİTAM) Toplumsal Barış Ağı Projesi kapsamında İzmir'de ''Toplumsal Barış Süreçlerinde STÖ'lerin Rolü Bölgesel Çalıştayı'' gerçekleştirdi.

GENEL 14.01.2018, 10:51
DİTAM'dan İzmir'de çalıştay

Ege Palas Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, DİTAM'ın 2010 yılında Diyarbakır'da kurulmuş bir düşünce kuruluşu olduğunu,kurucu üyeleri arasında akademisyen, doktor, avukat, mühendis,gazeteci, yazar, eski milletvekili ve iş insanları yer aldığını anlattı.

DİTAM'ın, bağımsız bir kuruluş olarak, kendi misyon ve ilkeleri doğrultusunda; Diyarbakır öncelikli olmak üzere, ekonomik, sosyal ve siyasal konularla ilgili olarak, konunun uzmanları vasıtasıyla araştırmalar yaparak mevcut durumun tespitini yapmayı ve bu bilgilerin ışığında ilgili kurumları zorlayarak sorunların çözümüne katkı sunmayı hedeflediğini belirten Kaya, şunları söyledi:

''Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) arasında diyalog oluşturmak için Diyarbakır, Van, Hakkari, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Ankara ve İstanbul illerinde bölgesel katılımlı toplantılar düzenledik. Üç yıldır Toplumsal Barış Ağı Projesi'nin yürütüyoruz. Bugün İzmir'de 80'in üzerinde STÖ ile bu çalıştayı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.''

Mesut Azizoğlu'nun katılımcılara proje tanıtımını yaptığı çalıştayda, Meral Özdemir'in moderatörlüğünde Doç. Dr. Sevilay Çelenk  ''Medya, demokrasi ve toplumsal barış'',  Dr. Cuma Çiçek ''Çatışma Çözümü, Barışın inşası ve Sivil toplum'', Yazar Şeyhmus Diken ''Toplumsal Barış Süreçlerinde Sivil Toplumun Rolü'' başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Mehmet Vural'ın sonuçları değerlendirdiği toplantıya katılan STÖ temsilcileri,  projeye yönelik  görüş ve önerilerini aktardı.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
30°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?