DİSK Genel Başkanı Beko’ya cumhurbaşkanına hakaret davası

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara’ya ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava açıldı.

GENEL 10.05.2017, 15:03 10.05.2017, 15:03
DİSK Genel Başkanı Beko’ya cumhurbaşkanına hakaret davası

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara’ya, 18 Aralık 2015’te Gündoğdu Meydanı’nda yapılan ‘Taşerona Hayır’ mitinginde yaptığı konuşmalardan dolayı ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla dava açıldı.

Mitingte konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko kadro talebi kadar, o dönem bölge illerinde devam eden savaşın son bularak barış ortamının sağlanmasını ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nın da perde arkasının açıklanmasını istedi. Kani Beko’nun konuşmasından ve atılan sloganlardan rahatsızlık duyan savcılık harekete geçti. 

Cumhuriyet Savcısı Emin Ekmekcioğlu tarafından hazırlanan iddianame geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından kabul edildi. İddianameye göre mitingde DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun ‘Türkiye’de 7 Haziran sonrası sarayın diktatörü Türkiye genelinde kanlı iktidarını kurabilmek için Türkiye’nin bir çok kentlerinde bir çok sokaklarında baskınlar yaparak çatışmayı başlatarak bu ülkede o güzelim insanları katlettiler.(...) 10 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük katliamını başta saray cuntası ve onun yandaşları ve onunla birlikte hareket eden soytarılar yapmıştır” dediği iddia ediliyor.  İddianamede Ali Haydar Kara’nın da ‘Hırsız Katil Erdoğan’ sloganı arttırdığı ileri sürülüyor.

DURUŞMAYA KATILIM ÇAĞRISI

İlk duruşma bugün İzmir Adliyesi 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 13.30’da görülecek. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ise yaptığı açıklama ile duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

EVRENSEL

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?