Çocuklar çizdi, büyükler dokudu

Sultan Gençtürk’ün dokuduğu çocuk odası halıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmirliler ile buluşacak.

GENEL 10.05.2017, 10:40 10.05.2017, 10:40
Çocuklar çizdi, büyükler dokudu

Salihli Belediyesi'nde halıcılık kursu veren öğretmen Gençtürk'ün “Çocuklar Çizdi, Biz Dokuduk” adlı projesi kapsamında hazırlanan rengarenk halıların yer aldığı “Çocuk Odası Halıları Sergisi” 11 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de açılacak.""

20 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek sergi ile ilgili bilgi veren Sultan Gençtürk şunları söyledi:
“Çocuğumun hastalığı nedeniyle üç yıldan fazla bir süre hayatım Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde geçti. Odalarından, koridorlardan dünyayı tanımaya çalışan çocuklara çeşitli çizimler ve duvar resimleri yapmıştım. Fark ettiğim konulardan biri, o küçük gözlerin kendisine hazır verileni değil, hayallerinde yarattığı renkleri, desenleri ve şekilleri tercih ettiğiydi. İşte tam bu yüzden ‘çocuk’ konusu ilgimi çekmişti. Şimdi çocuk odalarını ‘aynılık’tan kurtarmayı hedefliyorum. Onların resimleriyle geleneksel el dokumacılığını buluşturup kendi tasarımlarını yaşamlarının içine sokmak, özgüvenli ve üretken çocuklar yetiştirmeye aracı olmak istiyorum. Bunun yanında yeni kuşaklara geleneksel dokumamızı sevdirebilir ve bu özgün sanatımızın yaşamasına katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana.” 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?