CHP'li Koç'tan vatandaşa dayanışma çağrısı: 'İktidar önünü kesemeyecek'

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, geçtiğimiz gün İstanbul, Ankara ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin bağış kampanyası hesaplarına bloke konulmasına yönelik tepki göstererek vatandaşı dayanışmaya çağırdı.

GENEL 01.04.2020, 22:11 01.04.2020, 22:26
CHP'li Koç'tan vatandaşa dayanışma çağrısı: 'İktidar önünü kesemeyecek'

İZ GAZETE- CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, geçtiğimiz gün İstanbul, Ankara ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin bağış kampanyası hesaplarına bloke konulmasına yönelik tepki gösterdi. Koç açıklama yaparak vatandaşı dayanışmaya çağırdı.

Koç, yaşanan salgın ortamının herkesi endişelendirdiğini ifade ederek, "Sağlığımızı, sevdiklerimizi, bugünümüzü ve yarınımızı düşünüyoruz ama umutsuz değiliz. Ülke olarak en zor koşullar içinden sıyrılıp çıkmayı her zaman başardık yine başaracağız. Çünkü Ulu Önderimiz Büyük Atatürk’ün bize öğrettiği gibi “Umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır”. Bizler hiçbir zaman umutsuz insanlardan olmadık, olmayacağız.Ancak sadece umut etmenin gelecek güzel günlere ulaşmak için yeterli olmadığını da biliyoruz. Bu zor günleri atlatmak için daha çok çalışmak, daha çok dayanışma içinde olmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz" dedi.

'İKTİDAR DERMAN BELEDİYECİLİĞİNİN ÖNÜNÜ KESEMEYECEK'

Koç, "CHP kurulduğu günden beri her zorluğun dayanışmayla, halkla birlikte aşılacağı bilinciyle hareket etmiştir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için de tüm kurumların halkla birlikte olması, halkın desteğini alması gerektiği bilincindeyiz. CHP'li belediyeler bu nedenle, halkı dayanışmaya çağırdı. Belediye Kanunu'ndan kaynaklanan bağış toplama yetkisini kullanan belediye başkanlarımızın çağrısını halk sahiplendi ve yoğun şekilde destekledi. Salgın sürecinin başından beri halka yeterince bilgi vermeyen, süreci açık ve şeffaf biçimde yönetmeyen, dar gelirli halkın yanında değil sermayenin yanında olduğunu açıkça ortaya koyan siyasi iktidar, halkın gösterdiği bir desteği kesmek için hukuk ve ahlak dışı yollara yöneldi. Belediyelerin kanundan kaynaklanan bağış toplama yetkisini, “Yardım Toplama Kanunu’nu” bahane ederek engellemeye çalıştı. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesaplarına hukuksuz şekilde bloke koydurdu.Bundan bir yıl önceki yerel seçimlerde hukuk dışı tavırlarla halkın gönlünü ve desteğini kazanılamayacağını unutan siyasi iktidar şimdi de halkın bağışlarını zorla toplamaya, halkın belediyeleriyle kurduğu gönül köprülerini yıkmaya, derman belediyeciliğinin önünü kesmeye çalışıyor. Ancak bunu da başaramayacaklar" diye konuştu. 

'GÜN SİYASİ HESAP YAPMA GÜNÜ DEĞİLDİR'

Murat Serdar Koç, "Karşıyaka Belediyesi günlerdir salgının yarattığı sorunları çözmeye çalışıyor, yalnız yaşayan herkesin kapısını çalıyor, her gün telefonla arayıp hatırını soruyor, temel ihtiyaçlarını karşılıyor ve ortaya çıkan yoksulluğun etkilerini azaltmaya uğraşıyor. Ancak belediyenin imkanları bu faaliyetlerin daha iyi ve etkin şekilde yapılmasına yetmiyor. Karşıyaka Belediyesinin hepimizin desteğine ihtiyacı var. Bu nedenle; halkımızı, oylarıyla seçip işbaşına getirdiği belediyelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Karşıyaka’da, İzmir’de, yurdun ve dünyanın dört bir köşesinde yaşayan tüm Karşıyakalıları; Karşıyaka Belediyesine sahip çıkmaya, Belediye Kanununda yer alan bağış kabul etme yetkisi çerçevesinde Karşıyaka Belediyesine bağış yapmaya, destek vermeye çağırıyorum. Gün siyasi hesap yapma günü değildir. Gün “Belediye başarılı olursa biz başarısız görünürüz” diye düşünüp belediye hizmetlerinin önünü kesme günü değildir. Gün dayanışma günüdür" ifadelerini kullanarak açıklamasını noktaladı.
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
23°
parçalı bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?