CHP'li Beko: '12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır'

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko 12 Eylül Darbesi'nin 39.yılı hakkında yazılı bir açıklama yayınladı.

GENEL 12.09.2019, 16:16
CHP'li Beko: '12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır'

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko 12 Eylül Darbesi'nin 39.yılı hakkında yazılı bir açıklama yayınladı.Beko'nun yaptığı açıklamada, "12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır" ifadeleri kullanıldı.

'DARBECİLERİN KURDUKLARI REJİM HALA AYAKTA'

'CHP İzmir Milletvekili Beko, 12 Eylül vesilesiyle 15 Temmuz darbe girişimindeki hayatını kaybedenleri anarak, "12 Eylül askeri darbesini yapanlar yargılanıp cezalandırılamadı ve ceza almadan öldüler. Darbecilerin yargılanması bir yana kurdukları rejim bütün kurumları ile hala ayakta. Yaptıkları Anayasa yürüklükte, yaptıkları yasaların çoğu yürüklükte. 15 Temmuz 2016’da ülkemiz yeni bir darbe girişimini bertaraf etti. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasi ve hukuk ortak paydasında buluşmak ve darbe hukukuna kökten son vermek mümkün iken maalesef bu yol tercih edilmedi. Bombalanan parlamentonun rolünün artırılması gerekirken, parlamento devre dışı bırakıldı ve ülke Anayasayı askıya alan kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmeye başlandı. Darbe püskürtüldü ancak demokrasi kazanmadı. Tersine hükümet Anayasayı askıya aldı" ifadeleri kullandı.

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ TEK ADAM İKTİDARINA TESLİM EDİLMİŞTİR'

Yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Darbe zanlılarının siyasetteki destekçilerine, Cemaati yıllarca el üstünde tutanlara dokunulmazken binlerce kamu görevlisi sudan gerekçelerle işten atıldı ve açığa alındı.. Bu hak ihlallerinin arasına, halk iradesinin gasp edilmesi de eklendi. Belediyelere kayyum atandı. 15 Temmuz sonrasında olduğu gibi, bugün de Diyarbakır, Van ve Mardin’de halk oylamasıyla seçilmiş belediye yönetimlerine kayyum atanması, darbeden başka bir anlama gelmemektedir. Halk iradesini hiçe sayarak, halk iradesini yok etmeye çalışan darbecilerle mücadele edilemez. Demokrasinin temelini oluşturan “hukukun üstünlüğü”, “kuvvetler ayrılığı”, “seçme ve seçilme hakkı” bu kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır. Artık gelinen noktada, Türkiye Cumhuriyeti devleti tek adam iktidarına teslim edilmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı sayılan Meclis denetimi, bağımsız yargı, tarafsız medya ve sivil toplum katılımı ne yazık ki ortadan kaldırılmıştır."

'BU YÖNTEMLER SADECE DARBECİLERE ÖZGÜDÜR'

CHP İzmir Milletvekili Beko'nun yaptığı açıklamada, "Parlamentoyu kapatmak da, bombalamak da, işlevsizleştirmek de, yerel halk iradesi doğrultusunda oluşan belediyelerin yönetimine el koyarak kayyum atamak da, yalnızca darbecilere özgü yöntemlerdir. Darbeyle mücadele; darbeci yöntemleri meşru kılmaz. 12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır. Unutulmamalıdır ki, 12 Eylül Cuntasının ülke yönetimine el koyduğu dönemde idam edilenler bugün aramızda olmasa da, milyonlarca insanın kalbine gömülürken, Kenan Evren ve diğer cuntacılar halkın ve emekçilerin vicdanında yargılanmış, tarihin çöp sepetindeki yerlerini çoktan almışlardır! Biz bugün bu toprakların insanları olarak, özgürlük, eşitlik, demokrasi, barış ve kardeşlik mücadelemizi; mevcut siyasal iktidara karşı, toplumsal muhalefet içerisinde, demokrasi mücadelesi verenlerle yan yana, omuz omuza birlikte vermeye devam edeceğiz…." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
-1°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208