Çakıroğlu'nu anan Ülkücüler, Rektör'ü istifaya çağırdı

İZMİR'in Bornova İlçesi'ndeki Ege Üniversitesi'nde geçen yıl 20 Şubat'ta olaylarda bıçaklanarak öldürülen Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu, bir grup Ülkücü ve TGB'li tarafından Ege Üniversitesi Rektörlüğü önünde anıldı.

GENEL 22.02.2016, 17:01 22.02.2016, 17:18
Çakıroğlu'nu anan Ülkücüler, Rektör'ü istifaya çağırdı

Çakıroğlu'nu öldürüldüğü yerde anmak istediklerini belirten Ülkücüler okul yönetimi tarafından buna izin verilmediğini belirtti. Gruptakiler, Rektör Candeğer Yılmaz'ı, Çakıroğlu'nun öldürülmesinin engellenememesinde sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle istifaya çağırdı.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü önünde saat 12.00 sıralarında bir araya gelen yaklaşık 200 Ülkücü ile Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi, "İzmir uyuma şehidine sahip çık", "Rektör istifa" ve "Fırat Yılmaz Çakıroğlu" diye slogan attı. Grup adına basın açıklamasını Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi Okul Başkanı Seçkin Alemdar yaptı. Alemdar, "Fırat Yılmaz Çakıroğlu kardeşimiz vatan, millet düşmanı bölücü terör örgütünün üniversitemiz içerisindeki uzantıları tarafından haince şehit edilmiştir. Üzerinden tam 1 yıl geçmesine rağmen acımız ilk günkü gibi tazedir. Başarılı, azimli, çalışkan bir öğrenci olan Fırat Yılmaz Çakıroğlu, aldığı tehditlere ve derslerine girememesine rağmen bölümünde dereceye girmiş, çok istediği akademisyenlik hedefinde engellere rağmen önemli yollar kat etmiştir. Derslerine girememesine, sınavlarına ise polis koruması ile girebilmesine, her gün ölüm tehditleri almasına rağmen inatla eğitimine sarılan, tek derdi kendi bayrağının altında hür bir şekilde arkadaşları ile derslerine ve sınavlarına rahatça girebilmek olan bir öğrencinin bölücü terör örgütünün uzantılarınca şehit edilmesi tüm Türkiye'de yankı bulmuştur. Üniversite içerisinde bölücü terör örgütü mensupları hala kol gezmektedir. Ege Üniversitesi'nde Fırat Çakıroğlu kardeşimizin katledilmesinin ardından hiçbir şey değişmemiştir. Ege Üniversitesi hala bir terör yuvası olma durumunu sürdürmektedir. Üniversite yönetimine tavsiyemiz bizim gibi vatansever, eğitimini aldığı okul binalarına asla zarar vermeyecek, üniversite içerisindeki huzuru kaçırmayacak öğrencilerle değil, terör kamplarında eğitim alarak üniversiteye şaibeli yollarla gelen, üniversitede terör propagandası yapan, geçmişte Edebiyat Fakültesi'nin önünü küçük Kandil'e çeviren öğrenci kılıklı teröristlerle mücadele etmesidir. Üniversite yönetimi kendi öğrencilerini, terör örgütünün canilerinden korumadığı sürece biz kendimizi korumak mecburiyetinde kalacağız" dedi.

Edebiyat Fakültesi önünde Fırat Çakıroğlu'nu anmak istediklerini ancak buna izin verilmediğini hatırlatan Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Bilgehan Ağbaba, "İzin vermeyebilirsiniz, bir yine Fatiha'mızı okuruz. Ancak, eşit olun. Bize izin vermiyorsanız, orada pankart asıp halay çekmelerine de engel olun. Eğer öyle bir şeye izin verirlerse siz de şahit olun o okulu başlarına yıkarız" diye konuştu. Gruptakiler, Rektör Candeğer Yılmaz'ı, Çakıroğlu'nun öldürülmesinin engellenememesinde sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle istifaya çağırdı. Açıklamanın ardından grup dağıldı.

 

DHA

 

 

Yorumlar (0)
banner96
banner177
11°
açık
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
İZ DERGİ
Günün Karikatürü Tümü