Basmane’de ‘ölüm yelekleri’ hala satılıyor

İzmir’de mültecilerin ağırlıklı olarak yaşadığı Basmane’de ‘ölüm yelekleri’nin satışları devam ediyor. Yeleklerin fiyatları 40-50 lira civarında.

GENEL 10.02.2020, 16:04
Basmane’de ‘ölüm yelekleri’ hala satılıyor

TUGAY CAN / İZ GAZETE - İzmir’in Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde ağırlıklı olarak Suriyeli mültecilerin yaşadığı bölgelerde ‘ölüm yelekleri’nin satışları hala sürüyor. 40-50 lira gibi fiyatlara satılan can yeleklerinin gerçeklerinin fiyatları ise 200 liradan başlıyor.

2011 yılında Suriye’de yaşanan iç savaş ile birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bir dönem yaşadığı bölgelerden biri olan İzmir’in Konak ilçesine bağlı Basmane semti hala başta Suriyeliler olmak üzere birçok mülteciye ev sahipliği yapıyor.

40-50 LİRAYA SATILIYOR

Mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Basmane’de ‘ölüm yelekleri’nin satışı devam ediyor. Yeleklerin yanı sıra işyerlerinde siyah can simitlerinin de satılması dikkat çekiyor. 40-50 liralık fiyat aralığında olan ‘ölüm yelekleri’ ile ilgili geçmişte polis denetimleri ile yelekler toplatılmıştı.

GERÇEĞİ 200 LİRA!

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş ile birlikte özellikle Ege Denizi’nde Suriyelilerin ‘umuda yolculukları ile gündeme gelen sahte can yeleklerinin satışı 2015 yılında tavan yapmıştı.

Basmane’de 40-50 lira fiyat bandında satılıyor olan can yeleklerinin gerçeklerinin fiyatları ise 200 liradan başlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
-1°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208