Balbay: Gazetenin gerçek sahibi okurlarıdır

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhuriyet Gazetesi'nin bu günkü baş yazısına ateş püskürdü: "Cumhuriyet gazetesinin bugünkü başyazısında tarafıma yönelik çok çirkin, densiz, ahlaksız bir saldırı yapılmıştır. Cumhuriyet okurları gazetenin gerçek sahibidir."

GENEL 04.10.2016, 17:43 04.10.2016, 17:54
Balbay: Gazetenin gerçek sahibi okurlarıdır

Cumhuriyet Gazetesi'nin bugünkü başyazısının ardından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay kamuoyuna bir açıklama yaptı. Yazının kendisine saldırdığını belirten Balbay, Cumhuriyet Vakfı’nın yöneticilerini de sürecin tüm aşamalarını açıklamaya davet etti. 

Mustafa Balbay'ın 'Kamuoyuna açıklama" başlığıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet gazetesinin bugünkü başyazısında tarafıma yönelik çok çirkin, densiz, ahlaksız bir saldırı yapılmıştır.

Cumhuriyet, adını Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecindeki bütün değerlerle örülmüş büyük bir kurumdur.

Ancak bu başyazı gazetenin büyüklüğüyle taban tabana zıttır, eksik bilgilerle ve haksız suçlamalarla doludur. Gazetenin maddi ve manevi olarak sürüklendiği kötü gidişin ifadesidir.

Benim hangi mücadelelerden geldiğim ortadadır. AKP-FETÖ çelişkisinin yükselmeye başladığı, Cumhuriyet'in yayın çizgisinin yalpaladığı günlerden bugüne tavrımı hep şöyle koydum:

'Hak vermem bir tekine, al birini vur ötekine.'

Konunun özü şudur:

Cumhuriyet gazetesinin imtiyaz sahibi olan Cumhuriyet Vakfı'nın yöneticileri yanlış kararlar almıştır. Vakıf senedine uyulmamıştır. Bu konuda karar verecek kurum Vakıf statüsü nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. 

Bu aşama devam ederken gazetenin eski yazar ve yöneticilerine yönelik saldırı gerçeği örtme çabasıdır. Cumhuriyet Vakfı’nın yöneticilerini sürecin tüm aşamalarını açıklamaya davet ediyorum.

Başyazıyla kamuoyuna yalan yanlış, çarpık bilgi verilmesi en hafif anlatımla gazetecilik ahlakına uymaz.

Başyazıda bir kumpastan söz edilmektedir.

Bu kumpas nedir? 

Sözü eğip bükmenin gereği yoktur; Cumhuriyet Vakfı yönetimi yaptığı yanlışları dile getiren cumhuriyetçileri, çok çirkin ve ucuz bir üslupla iktidar yandaşı gibi göstermeye çalışmaktadır.  

Cumhuriyet gibi köklü kurumlarda kişiler gelip geçicidir. Bugün kendisini gazeteden de üstte gören vakıf yöneticileri bu kurumun ağırlığı altında ezilmiştir. 

Geçmişte de böylesi dönemler yaşanmış, kazanan hep Cumhuriyet'in gerçek kimliği olmuştur. Bu kimlikle bütünleşmiş Cumhuriyet okurları gazetenin gerçek sahibidir. 

Halka başyazıyla yalan söylemek ve iftira atmak en büyük suçtur."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?