Baharda polen alerjisine dikkat

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, bahar ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit şikayetlerinde artış yaşanıyor.

GENEL 25.04.2017, 11:27 25.04.2017, 11:27
Baharda polen alerjisine dikkat

Medical Park İzmir Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ünsel, bahar nezlesinin nezle ve ile benzer belirtiler gösterdiğini kaydederek, “Polen alerjisi olan hastalar bahar ve yaz döneminde çok sık hapşırık, şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, gözlerde sulanma kaşıntı, kulak ve boğazda kaşıntı gibi belirtiler gösteriyor. Bu hastaların 3’te 1’inde alerjik astım gelişebilir. Alerjik nezle belirtileri ile birlikte göğüste hırıltı ve sıkışma, öksürük, nefes darlığı olabilir. Bu yakınmalar gece, sabahın erken saatlerinde artış gösterebilir. Nezle ile karıştırılan belirtiler, alerji ilacı içeren nezle ve gribi ilaçları ile baskılanabilir. Bu durum tanı karmaşasına yol açarak tanı gecikmelerine neden olur" dedi.

Hastaların polen döneminde evin dışına çıktıkları andan itibaren polenlere maruz kaldıklarını belirten Doç. Dr. Mehmet Ünsel, “Bu polenler hastanın burnuna, gözüne ve solunum yoluna giderek alerjik nezleye ve alerjik astıma neden olurlar. Polenlerden tamamen kaçınmak mümkün değildir. Ancak alınacak korunma tedbirleri ile polenlere maruziyet en aza indirilir. Şikayetler polen sezonunu sona ermesi ile tamamen ortadan kalkar” dedi.

Polenlerden korunmak için bahar aylarında doğadan uzak durulmasını öneren Ünsel, “Özellikle bahar aylarında piknik yapmaktan kaçının, çünkü polenler doğada daha fazla bulunur. Açık havada spor yapmayın. Sabaha karşı ve gün batımında pencerelerinizi kapalı tutun. Çünkü polenler özellikle güneş doğarken uçuşmaya başlarlar. Mecbur kalmadıkça bahçede veya ev dışında çalışmaktan kaçının. Günlük giydiğiniz elbiseleri uyuduğunuz odadan farklı bir yerde çıkarın. Polenlerin saçlarınızda kalmasını önlemek için yatmadan önce saçlarınızı mutlaka yıkayın” diye konuştu.

Polenlerden tam anlamıyla korunmanın mümkün olmadığını ifade eden Doç. Dr. Mehmet Ünsel, “Bazı insanların bir bitkiye, bazı insanların 1 den fazla bitki polenine alerjisi olur. Alerji testinin mutlaka yapılmasını öneriyoruz. Bahar nezlesi yaşayanların yaşam standardı düşüyor. Hastalık genellikle yavaş yavaş başlar. Hastalık tedavi edilmediği sürece hastalık şiddeti ve süresi uzayabilir. Yıllar geçtikçe aylara ve tüm yıla yayılabilir. Tanı ne kadar erken olursa tedavisi o kadar kolay olur. Yapılan tetkikler sonucu hastaya neye karşı alerjisi olduğunu ve nasıl korunacağını anlatılır. Tedavi yapılmazsa, yeni alerjiler gelişebilir ve mevcut durum daha da ilerleyebilir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?