Arıtma çamuru, çimento fabrikalarının gözdesi oldu

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, arıtma çamurlarının çimento üretiminde ek yakıt olarak kullanılması için iki çimento üreticisiyle işbirliğine gitti. Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'nde üretilen çamuru biogazla kurutarak iki yılda 16 milyon liralık tasarruf sağlayan İZSU, Batıçım ve Çimentaş ile yapılan protokolle de bir yılda 2 bin ton çamurun ek yakıt olarak kullanılmasını sağladı.

GENEL 12.04.2016, 12:41 12.04.2016, 12:53
Arıtma çamuru, çimento fabrikalarının gözdesi oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji kullanımına yönelik uygulamalar kapsamında kentteki iki çimento fabrikası ile protokol imzalayarak, arıtma çamurlarının çimento üretiminde ek yakıt olarak kullanılmasını sağladı. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi ile çevre arıtmalardan gelen, çürütülerek kurutulan arıtma çamurları, çimento fabrikalarının da gözdesi oldu.

135 BİN AĞAÇ DOĞAYA KAZANDIRILDI

Çimento üretiminde kömür yerine ek yakıt olarak arıtma çamurunu kullanmaya başlayan ve bunun için fabrikalarında “kuru çamur besleme tesisi" kuran fabrikalar, hem ekonomik olarak tasarrufa geçti hem de kentteki karbondioksit salınımını azalttı. Çamur kurutma işleminde doğalgaz yerine biogazın kullanılması ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çimento fabrikalarının işbirliği sayesinde bir yılda İzmir'deki karbon ayak izinde 81 bin 500 ton azalma sağlanırken, 135 bin ağaç da doğaya kazandırılmış oldu.

2 BİN TON ÇAMUR YAKIT OLDU

Kurutulmuş çamurların “Atıktan Tüketilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliği"ne uygun olduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “İzmir'de faaliyet gösteren iki çimento fabrikamızla yaptığımız protokol doğrultusunda, arıtma çamurlarımızın ek yakıt olarak kullanılıp enerjiye dönüştürülerek bertaraf edilmesini sağlıyoruz. Çimento fabrikalarında bugüne kadar 2 bin ton çamur ek yakıt olarak kullanılarak bertaraf edildi. Ayrıca Çamur Çürütme ve Kurutma ünitelerinden elde ettiğimiz günlük 36 bin metreküp biyogazı çamur kurutma işleminde kullanarak yılda 8 milyon liralık tasarruf sağlıyoruz" dedi.

Menderes İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi içerisinde yer alan ve güneş enerjisi ile çamurun kurutulmasını sağlayan 'Solar Çamur Kurutma Tesisi'nin de yenilenebilir enerji kullanımı amacıyla hayata geçirilen önemli bir yatırım olduğunu hatırlatan İZSU yetkilileri şöyle devam etti:

"Bu tesislerin sayısını artıracağız. Ayrıca Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nden çıkan evsel atık suları içme suyu standartlarına getirecek bir tesis kuracağız. Arıtma çamurlarının tarımda kullanılabilmesi amacıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile yürüttüğümüz çalışmalar sürüyor. Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesi'ne taraf olan ve 2020 yılına kadar kentteki karbondioksit salınımını yüzde 20 oranında azaltmayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu tesislerle hedefine önemli oranda yaklaşacak."

ÇİMENTAŞ 15 BİN TON KÖMÜR TASARRUFU SAĞLADI

ÇİMENTAŞ (İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş) Teknik Operasyonlar Direktörü Uğur Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ile yaptıkları protokol çerçevesinde, yıllık 50 bin ton tüketme kapasiteli kuru çamur besleme tesisi kurduklarını belirtti. Aydın, "Tesise gelen kuru çamuru kullanarak senede 15 bin ton kömür tasarrufu yapıyoruz. Bu hem ekonomisine kazanç getiriyor hem de işletmemizde karbon ayak izinin düşürülmesini sağlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu örnek uygulamasının işbirlikçisi olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

UYGULAMA BAŞARILI

BATIÇİM (Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş) Üretim Müdürü Barış Koylan ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldıkları lisans kapsamında arıtma çamurlarını alternatif yakıt olarak kullandıklarını ve uygulamanın oldukça başarılı devam ettiğini söyledi. Çimento üretim işleminin temel girdilerinden bir tanesinin kömür olduğunu ve kömür yerine arıtma çamurlarını kullandıklarını belirten Koylan, "Karbon salınımımız azalıyor, çevreye daha duyarlı bir yaklaşımımız oluyor. Hem de enerjiden tasarruf ediyoruz. Aldığımız arıtma çamurunun miktarının yarısı kadar kömürden tasarruf ediyoruz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?