5 yıldır ödenmeyen tazminatları için eylemdeler

13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesindeki Soma Holding’e ait Eynez ocağında meydana gelen katliam gibi kazadan sonra işsiz kalan işçiler, beş yıldır tazminatlarını almayı bekliyor. 2 bin 831 işçinin tazminatları ve ilçedeki diğer maden işçilerinin sorunları için Soma TKİ önünde yarın eylem yapılacak. İşçiler mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

GENEL 20.08.2019, 16:22 20.08.2019, 16:42
5 yıldır ödenmeyen tazminatları için eylemdeler

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE- Onlar, 301 madencinin hayatını kaybettiği madenden sağ çıkan ancak bir SMS ile işsiz bırakılıp tazminatları bir türlü ödenmeyen Somalı işçiler. Somalı maden işçileri 5 yıldır alamadıkları tazminatları için yazın kavurucu günlerinde yürüyüş yaparak sesini hem hükümete, hem de TKİ’ye duyurmaya çalacak.

‘BUGÜN BİZE OLAN YARIN HERKESE OLUR’

İşten atıldıktan sonra tazminatların taksitle ödeneceği sözü verilen ancak aradan geçen beş yılda hiçbir ödeme yapılmayan maden işçileri 10 Temmuz’da yaptıkları eylemden olumlu bir sonuç alamayınca yarın (Çarşamba) yine sokaklara çıkıyor.

Soma Kaymakamlığı önünde saat 12.30’da buluşacak olan Somalı maden işçileri buradan TKİ binasına yürüyerek başta alamadıkları tazminatları olmak üzere, Soma’daki maden işçilerinin bir türlü giderilmeyen sorunlarını dile getirecek.

30 ile 90 bin TL arasında değişen tazminatlarının yatırılması için sokağa çıkan maden işçilerine, yaşanan sorunları kamuoyu ile paylaştığı için hiçbir işe giremeyen işçiler, halen çalıştıkları madenlerde sorun yaşayan işçiler ve ailelerinin de katılarak eylemi büyütmeleri bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
hafif yağmur
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208