'Baskı ve tehditle sendikalaşma'

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Türkiye’de sendikalaşma hareketinin son 14 yıldır anayasal güvence ile değil tehditlerle yapıldığını söyledi.

GENEL 28.06.2016, 10:42 28.06.2016, 12:05
'Baskı ve tehditle sendikalaşma'

Bir sendikaya üye olmanın veya bir sendikada faaliyet göstermenin Anayasa'da yazdığı gibi olmadığını ileri süren CHP’ İzmir Milletvekili Musa Çam, 2002 yılında Kamu-Sen’in üye sayısının 329 bin, Memur-Sen’in üye sayısının 41 bin iken AKP hükümeti döneminde Memur-Sen’in üye sayısının 836 bine yükseldiğini bildirdi.

Bu artışın tehdit, baskı, terfi, lojman gibi unsurların devreye sokulması ve memurların Memur-Sen’e üyeliğe zorlanması ile gerçekleştiğini ifade eden Çam, şunları dile getirdi: “Akıl almaz bir yükseliş var. Diyeceksiniz ki KESK, çalış, senin de olsun. KAMU-SEN, çalış, senin de olsun. Bu sendikalar çalışmıyor da mı olmuyor? Değil. Sorunun özü şu arkadaşlar: 14 yıllık AKP iktidarı döneminde bakan, bakan yardımcısı, müsteşar, müsteşar yardımcısı, daire başkanı, genel müdür, müdür, şefe varıncaya kadar, o birimlerde çalışan tüm memurlara ‘terfi mi istiyorsun, tayin mi istiyorsun, lojman mı istiyorsun MEMUR-SEN'e üye olacaksın’ denildi. MEMUR-SEN bu yüzden bugün 830 bine yaklaştı. Her çalışanın kendi özgür iradesi ile sendikasını seçmesi için iş yerlerine, sendikaların olduğu yerlere sandık konulması için hemen şimdi bir önerge verelimö diyen Musa Çam, “Hiç tehdide, şantaja, baskıya, bakanın, müsteşarın, genel müdürün, o müdürün, bu müdürün baskısına ve tehdidine yer vermeden işçiler, memurlar özgür iradeleri ile sendikalarını seçsinler. Ama yapamayız. Neden? Çünkü AKP Hükümeti 14 yıllık iktidarı döneminde kendisine eğilmeyen, kendisine biat etmeyen ne kadar kurum ve kuruluş varsa, bir, yasal düzenlemelerle içini boşaltıyor; iki, el koyuyor; üç temsilde nispi temsili getiriyor veyahut da bu baskılarla birlikte kendi arka bahçesi yapıyor"

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
30°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?