İzmir'de 5 yaşındaki Eymen Durak'ın ölü bulunmasıyla ilgili haklarında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 37'şer yıl hapis cezaları verilen anne Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin'in "müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak" suçundan da 10'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

İzmir 32. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık anne Mine Durak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Taraf avukatları ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Diğer sanık Serkan Elçetin ise SEGBİS'de yaşanan sorun nedeniyle duruşmaya katılamadı.

Söz verilen tutuklu sanık Mine Durak, diğer sanık Serkan Elçetin ile olaydan önce yaklaşık 2- 3 yıl birlikte yaşadıklarını, oğlu Eymen Sadık Durak'ın da bir süre kendileriyle kaldığını söyledi.

Serkan Elçetin'in uyuşturucu kullandığını ve çektiği görüntüleri kendisine göstermediğini savunan Durak, "Serkan Elçetin'in benim oğluma yönelik cinsel istismarı olmuş. Ben bunları daha sonra öğrendim. Ben oğlumun görüntülerini çekmedim. Bu şekilde görüntüleri Serkan çekmiş olabilir. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum." dedi.

Hakim, tanıkların hazır edilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Diğer dava için hukuka aykırılık yok

Öte yandan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, E yerel mahkemece verilen ve İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesince hukuka uygun bulunan  Durak'ın annesi Mine Durak ile erkek arkadaşı Serkan Elçetin'e verilen ağırlaştırılmış müebbet ile 37'şer yıl hapis cezalarını onadı. 

Yargıtay, karara ilişkin itirazlara yönelik şu ifadeleri kullandı:

"İleri sürülen iddia ve savunmaların toplanan delillerle birlikte gerekçeli kararda gösterilip tartışıldığı, hükme esas alınan ve reddedilen delillerin açıkça gösterildiği, vicdani kanının dosya içindeki belge ve bilgilerle uyumlu olarak kesin verilere dayandırıldığı, eylemlerin sanıklar tarafından gerçekleştirildiğinin saptandığı, alınan raporların yeterli ve hüküm kurmaya elverişli olduğu, takdiri indirimin mahkemenin takdir yetkisi kapsamında, yasal, yerinde ve yeterli gerekçelerle uygulanmamasına karar verildiği anlaşıldığından anılan temyiz sebeplerinin incelenmesinde hukuka aykırılık bulunmadı, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinin katılan vekili ve sanıklar müdafilerince öne sürülen temyiz sebepleri inceleme sonucunda hukuka aykırılık görülmediğinden oy birliğiyle temyiz istemlerinin esastan reddi ile hükümlerin onanmasına karar verildi."

Kaynak: AA