Yetenek sınavları başlıyor

EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı özel yetenek sınavları ile öğrenci alacak.

EĞİTİM 20.06.2017, 13:23 20.06.2017, 13:23
Yetenek sınavları başlıyor

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 2017-2018 öğretim yılı için  özel  yetenek sınavları ile öğrenci alacak. Ön kayıtlar 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.  Sınavlar ise 21 Ağustos tarihinde başlayacak. İki aşamalı olarak yapılacak sınavda adaylar, Temel Bilimler Bölümü, Ses Eğitim Bölümü, Çalgı Yapım Bölümü ve Türk Halk Oyunları Bölümü için başvuru yapabilecek.

Türk müziği eğitimi vermek üzere Türkiye’de açılan ikinci akademik kurum olan  Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı 1984-1985 akademik yılında ‘Temel Bilimler Bölümü’ ile eğitime başladı. 1989-1990 akademik yılında ‘Ses Eğitimi Bölümü’, ‘Türk Halk Oyunları Bölümü’ ve ‘Çalgı Yapım Bölümü’ kurularak, günümüzdeki dört bölümden oluşan konservatuvar yapılanmasına kavuştu.

Kuruluş amacına uygun olarak, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı kurulduğu ilk yıldan bu yana geleneksel müzik, oyun ve çalgı kültürüne ait değerleri, bilimsel yöntemlerle gelecek kuşaklara aktaracak yetkin eğitimciler, akademisyenler ve sanatçılar yetiştiriyor.

Mezunlar, Klasik Türk Müziği Korosu ve Halk Müziği Devlet Korosu’nda ses ve saz sanatçısı, mezuniyet sonrası alacakları formasyon eğitimi ile ilköğretim ve liselerde, halk eğitim merkezlerinde öğretmen, üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi, lutiye, TRT'de prodüktör, ses ve saz sanatçısı olarak görev alabiliyor.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?