"Liselilerin sesine kulak verdiniz mi?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Ankara’ya görevlendirilen Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’dan son günlerde liselerden bildirilerle art arda yükselen öğrencilerin itirazlarına, İzmir’de imam hatip okullarına dönüştürülen okullardan, imam hatip okullarındaki öğretmenlere yönelik baskılara kadar İzmir eğitimini kapsamlı bir yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

EĞİTİM 15.06.2016, 12:05 15.06.2016, 12:05
"Liselilerin sesine kulak verdiniz mi?"

Kısa süre önce İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Vefa Bardakçı’nın 2014 yılında dönemin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu’nun gündeme etirdiği “İzmirliler’in beyinleri uyuşmuş, dumura uğramış. Bunlar doğruyu, ahlakı, imam hatiplerden öğrenecekler. Yaptıklarımızın sonuçlarını 15 yıl sonra göreceğiz”  eklindeki ifadelerini hatırlatarak bu isme bugüne kadar herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını soran Altıok, Bardakçı’nın Ankara İl Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilmesinin Bakanlık tarafından bir ödüllendirme olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın İzmir’de Vali ve Milli Eğitim Müdürleri ile gerçekleştirdiği toplantıyı da hatırlatan Altıok; İzmir’de okulların imam hatip okullarına dönüştürülmesinin bu toplantılar ve uygulamalarla ilgisinin olup olmadığını Bakanlık’tan yanıtlamasını istedi.

İZMİR’İN HER YERİ İMAM HATİP OLDU

Konak’ta Gültepe Ortaokulu, Yeşilyurt’un köklü okullarından Nevzat Ayaz Lisesi, Karabağlar Yurtoğlu Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Kadriye Mahallesinde Fatih Mehmet Ortaokulu, Buca’da Çamlıpınar İlk ve Ortaokulu imam hatip okullarına dönüştürülmek istendiğini belirten Zeynep Altıok, geçmişte Karabağlar’da Kız Meslek Lisesi diye yapılıp bittikten sonra İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülen bölgenin en büyük okulunu hatırlatarak; İzmir’de kaç okulun imam hatip okuluna dönüştürüldüğünü, dönüştürülmesi planlanan kaç okul olduğu, yeni yapılan binalardan kaçının imam hatipe tahsis edileceğinin yanıtlarını Bakanlık’tan isteyen Altıok, İzmir’de mahallelerin tek okullarının da imam hatipe dönüştürüldüğünü, merkezi, başarılı okulların, yeni yapılan büyük binaların mutlaka imam hatip okuluna tahsis edildiğini, İzmir’in her yerinin imam hatip olduğunun altını çizdi.

LİSELİLERİN SESİNE KULAK VERDİNİZ Mİ?

Zeynep Altıok son günlerde ard arda bildirilerle okullarındaki uygulamalara ve yöneticilere tepkilerini dile getiren liselileri de unutmadı. Altıok soru önergesinde; “Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Çiğli Fen Lisesi , Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi, Bornova Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi, Karşıyaka Anadolu Lisesi öğrencilerinin kaygılarını ve İtirazlarını dile getirdikleri bildirileri dikkate alınmış mıdır? Bu öğrencilerin sesi duyulmuş mudur? Bu öğrencilerin itiraz ettiği konuların düzeltilmesi hususunda her hangi bir girişim olmuş mudur? Yoksa ‘biz yaptık olduk, hiç kimseyi dinlemeyiz’ mi denilmektedir?” sorusunu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yöneltti.

İZMİR’DE İMAM HATİPLERDE ÖĞRETMENLER AYRIMCILIĞA UĞRUYOR

Eğitim-Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Candemir’in bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurduğu, Buca da bulunan; Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesi, Buca İmam Hatip Lisesi ve Menderes ilçesinde bulunan Menderes İmam Hatip Ortaokulu’nun müdürlerinin, öğretmenlerin okullarda çay, kahve içtikleri ocakları kapatıp kaldırdığı, okullarında oruç tutmayan öğretmenleri bu şekilde cezalandırmaya çalıştığını iddialarını da Meclis gündemine taşıyan CHP’li Altıok, öğretmenlerin ötekileştirildiğini, ayrımcılığa maruz kaldığını belirterek “Bu yöneticiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

İZMİR’İ REHABİLİTE ETMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Hükümetin İzmir’e dair Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle yürüttüğü gizli bir ajandası olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, “İzmir’in kendi sosyolojisini tamamen yadsıyan eğitimdeki bu imam hatipleştirme ve muhafazakârlaştırma uygulamalarıyla, İzmir’i Milli Eğitim aracılığıyla sistematik bir biçimde “rehabilite etmek mi” amaçlanmaktadır?” sorusunun yanıtını İzmir kamuoyunun beklediğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
19°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?