Gediz Üniversitesi'nden "Biz paralel değiliz" açıklaması

İzmir'deki Gediz Üniversitesi Senatosu, üniversitelerinin adlarının Cemaat'le birlikte anıldığı gerekçesiyle rahatsızlık duyduklarını belirterek bir açıklama yaptı.

EĞİTİM 19.04.2016, 14:05 19.04.2016, 14:05
Gediz Üniversitesi'nden "Biz paralel değiliz" açıklaması

İzmir'deki Gediz Üniversitesi Senatosu, üniversitelerinin adlarının Cemaat'le birlikte anıldığı gerekçesiyle rahatsızlık duyduklarını belirterek bir açıklama yaptı.

Kentteki vakıf üniversitelerinden olan Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Senatörleri olduğumuz üniversitemizin adının 'Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması' (FETÖ/PDY) ile birlikte anılmasından duyduğumuz rahatsızlık nedeniyle aşağıdaki hususları paylaşmak istiyoruz:

1. Bizler devletimize, milletimize ve milli değerlerimize sımsıkı bağlı bilim insanları olup daima kamu tüzel kişiliğine haiz üniversitemizin yararları doğrultusunda hareket ettik. Bunun dışında ne farklı bir gündemimiz ne de farklı bir ajandamız oldu, Gediz Üniversitesi'nin dışında başka bir kaygımız ve tasarrufumuz hiç olmadı.

2. Devletimizin ilgili kurumları tarafından “legal görünümlü illegal örgütö tanımı yapılan söz konusu yapıyla bizlerin hiçbir bağı bulunmamaktadır. Özgeçmişlerimiz ve sicillerimiz ortadadır.

3. Pek çoğu yıllarca devlet kurumlarında görev almış, devlet adabını yaşamına rehber edinmiş biz akademisyen yöneticiler, milli güvenliğimize kasteden yapı ile üniversitemizin dolaylı da olsa ilişkilendirilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz.

4. Yaklaşık 8 bin mevcut öğrencimizin, 3 bin mezunumuzun ve bin çalışanımızın sorumluluğunu omuzlarımızda taşırken, giderek daha yüksek sesle dillendirilen iddialara rağmen, eğitim ve öğretimi aksatmadan görevimize devam ediyoruz. Ancak, bizim dışımızda yaşanan gelişmelerden dolayı son derece rahatsızız, bir o kadar da mutsuzuz.

5. Her şeye rağmen; bugüne kadar büyük emek harcadığımız, kısa sürede sadece İzmir'imizin değil, aynı zamanda ülkemizin de gururu yükseköğrenim kurumlarından biri haline gelen üniversitemizin üzerindeki kara bulutları dağıtmak için kararlıyız.

6. Başbakanlık Genelgesi ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde, milli güvenliğimizi tehdit eden, FETÖ/PDY dahil olmak üzere, tüm örgüt ve yapılarla irtibatı tespit edilecek Üniversitemizde kim varsa, gerekli işlemlere derhal başlanılacaktır. Bu kapsamda Devlet kurumlarımızın destek ve yardımlarını da bekliyoruz.

7. Üniversitemizin tüm bu olumsuzluklardan arınmış bir bilim kurumu olarak yoluna devam etmesini gönülden arzu ediyor, bu uğurda çalışmayı şiar edindiğimizi önemle bildiriyoruz."

 

Oda Tv

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208