Eğitim-İş'den 23 Nisan'ı balkonlarda kutlama çağrısı!

TBMM’nin 100. yıl kutlamalarının salgın nedeniyle yapılmayacağının açıklanması sonrası İstiklal Marşı’nın balkonlarda okunması çağrısı geldi. Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Cangı da açıklama yaparak davette bulundu

EĞİTİM 22.04.2020, 14:08 22.04.2020, 14:22
Eğitim-İş'den 23 Nisan'ı balkonlarda kutlama çağrısı!

Nil KAHRAMANOĞLU/ İZ GAZETE - TBMM’nin 100. yıl kutlamalarının Koronavirüs salgını nedeniyle yapılmayacağının açıklanmasının ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan çağrı gelmişti. Şentop, “23 Nisan 2020 Perşembe akşamı saat 21.00’de tüm Türkiye’yi, evlerinde ve balkonlarında 100’üncü yıl coşkusunu İstiklal Marşı’nı söyleyerek kutlamaya çağırıyoruz” dedi.

Bu açıklamanın ardından bir çağrı da Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Cangı’dan geldi. Cangı, Eğitim-İş Yönetim Kurulu adına açıklama yaparak herkesi 23 Nisan akşamı balkonlardan hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

TESLİM OLMAYACAĞININ İLANI

Zor şartlar altında kurulan bu Meclis’in milletin iradesini hiçbir baskıcı güce teslim etmeyeceğinin ilanı olduğunu belirten Cangı, “Bugünün önemini ‘23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder. Egemenlik ulusundur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden başka hiçbir makam, ulusun alınyazısında etkin olamaz.’ sözleriyle anlatan Atatürk, bugünü neden çocuklara ithaf ettiklerini de şu ifadelerle açıklamıştır: ‘Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız’ dedi.

COŞKUYLA KUTLANACAK

İktidarın Cumhuriyet ve değerlerini değersizleştirmeye çalıştığını dile getiren Cangı, “AKP iktidara geldiğinden beri çeşitli yöntemlerle sönükleştirilmek istenen ancak milletimizin Cumhuriyet sevgisi nedeniyle her şeye rağmen coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl Koronavirüs kâbusu koşullarında kutlanacaktır. Her zaman bilimi öncüleyen Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, bu salgın kâbusuna karşı kutlamaların bilimin verdiği talimatlar çerçevesinde gerçekleştirilmesini önemsiyoruz” diye konuştu.

‘UMUT OLALIM’

Son olarak bir çağrıda bulunan Cangı, “Gelin, Korona için dışarı çıkmanın tehlikeli oluğu şu günlerde, balkonlarımızı ufak şölen alanlarına dönüştürelim! Ailece balkonlarımızı, sınıfları süslediğimiz gibi süsleyelim, bayraklar ve balonlarla donatalım. Hep bir ağızdan söyleyeceğimiz İstiklal Marşımız ile bu kara günlerde birbirimize umut olalım. Ulus olmanın bilinci, coşkusu; uzaklıklarla ölçülmez; salgın koşullarına rağmen balkonlardan birbirimize kuracağımız gönül köprüsüyle dünyaya tekrar ilham olalım! "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diyen önderimiz Atatürk'e layık olalım! Gururun, coşkunun, ulus olmanın 100. yılında tüm yurttaşlarımıza sevgilerimizi sunuyor, nice 100 yıllara diyoruz!” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
H.D. 1 yıl önce
23 NİSAN DA BALKON KUTLAMALARINA CAMİLERDEN İSTİKLAL MARŞI YAYINI YAPILMALIDIR. SÜPER OLUR
Günün Karikatürü Tümü
banner96
23°
parçalı bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?