Ege'de ‘kıyım’ öğrencilerle devam ediyor

Ege Üniversitesi'nde rektörü ‘soruşturma selametinden’ açığa alınan öğrenciler cezalandırılmaya devam ediyor.

EĞİTİM 06.03.2017, 10:36 06.03.2017, 10:36
Ege'de ‘kıyım’ öğrencilerle devam ediyor

Ege Üniversitesi, KHK ile ihraç edilen Barış imzacısı akademisyenlere kitap okuyarak destek veren öğrencilere soruşturma açıp, ceza veriyor: “Hocaların kapısına astığımız ‘Barış istiyoruz ve sizi seviyoruz’ yazılarını soruşturmada bize delil diye gösterdiler”

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin ardından sıra öğrencilere geldi. Mezunları dahi kapsayan ceza ve soruşturmalara koridorda kitap okumak da dahil edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimiyle rektör atanan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun’un, YÖK inisiyatifiyle yerini Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’na bıraktığı Ege Üniversitesi’nde son dönemde öğrencilere verilen cezalar dikkat çekiyor.

Cumhuriyet’ten Hakan Dirik’in haberine göre, Felsefe bölümü 4. sınıf öğrencisi Alçay Çelik, hakkında şimdiye dek açılan soruşturmaların son dönemde hızla sonuçlandırılarak ceza yağdırıldığını kaydetti. Ankara katliamı protestosu nedeniyle 1 ay uzaklaştırma alan Çelik, Barış Akademisyenlerine destek açıklaması nedeniyle 6 ay daha ceza aldı. Çelik, “Akademisyenler ihraç edildiği gün koridorda kitap okuduğum için dekanlık tarafından soruşturma açıldı. Bu soruşturma kapsamında ifademi aldılar. Hangi kitabı okuduğumu sordular. Ben de ‘Felsefe öğrencisiyim, her kitabı okurum’ yanıtı verdim. Ama her kitabın bir olmadığını söylediler. Hocaların kapısına astığımız ‘Barış istiyoruz ve sizi seviyoruz’ yazılarını soruşturmada bize delil diye gösterdiler. Ben de bu ülkede barış istediğimi ve hocalarımı sevdiğimi söyledim. Henüz bu soruşturmanın sonucu gelmedi” diye konuştu.

BİTİRDİĞİ OKULDAN UZAKLAŞTIRILDI

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden Ruhat Alkan, okulundan mezun olmasına karşın cezalandırmalardan kurtulamayanlardan. Alkan, “Ocak sonunda mezuniyete hak kazandım. Hatta mezuniyet belgemi de aldım. Buna karşın okulda yaptığım Barış Akademisyenlerine destek açıklaması nedeniyle soruşturma açıldı. Okulu bitirmeme rağmen 6 ay okuldan uzaklaştırıldım” dedi.

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Emine Akbaba da hakkındaki 3 soruşturmadan toplam 18 ay okuldan uzaklaştırma cezası aldı ve kaldığı devlet yurdundan atıldı. Akbaba, “Akademi biat etmeyecek. Saraydaki hesap kampusta tutmaz. Üniversite saraya sığmaz” diye konuştu.

EGE ÜNİVERSİTESİ ABLUKASI

Ege Üniversitesi, geçtiğimiz yıllarda okul içinde çıkan kavgada bir öğrencinin yaşamını yitirmesinin ardından ablukaya alınmış, giriş çıkışlarına ‘hapishanevari’ turnikeler konulmuş ve yeşil alanları tentelerle kapatılmış, kampüs içindeki açık alanların çoğu, demir setlerle bölünmüştü. Özellikle Edebiyat ve İletişim Fakülteleri olmak üzere okulda o günden itibaren yapılan eylemlere müdahale edilmiş, öğrencilerin balonlarla yaptığı eylem başta olmak üzere fidan dikmek, halay çekmek, basın açıklaması yapmak soruşturma sebebi olmuştu.

Yurt genelindeki üniversitelerde olduğu gibi Ege Üniversitesi’nde de “barış akademisyenleri” görevlerinden ihraç edildi. Akademisyenler Ali Serdar Tekin, Cansu Akbaş Demirel, Feride Aksu Tanık, Hanifi Kurt, Aslı Davas, Lülüfer Körükmez Kaya, Melek Göregenli, Nilgün Toker Kılınç ve Zerrin Kurtoğlu Şahin artık öğrencilerine ders veremiyor.

Ege’deki deprem, yalnızca akademisyen ve öğrencilerle sınırlı kalmadı. Seçimlerin ardından YÖK’e sunulan listede en az oyu almasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından EÜ Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun da “hakkında yürütülen soruşturmanın selameti için” açığa alındı. Hoşcoşkun’la birlikte farklı üniversitelerden gelen “ekibi” de aynı akıbete uğradı. Rektörlüğe ise vekâleten Prof. Dr. Beril Dedeoğlu atandı.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?