İZ GAZETE- AKP Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ege Üniversitesi (EÜ) 2022-2023 Akademik Yılı açılış törenine katıldı.

Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 9 Eylül'de yaptığı konuşmayı hedef alan Yıldırım, geçtiğimiz yılda İzmir Büyükşehir'in Konak Pasaport’ta bulunan iskeleye tadilat nedeniyle getirilen ve geçici olarak yerleştirilen yüzer iskelenin adının ‘Agamemnon’ olması üzerine kent siyasetinde başlayan krize atıfta bulundu. Yıldırım, "Bu Yunanistan sevgisi, Yunan sevgisi nereden geliyor?" ifadelerini kullandı. 

Yıldırım'a ilk tepki ise  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu'dan geldi.

Özuslu, Soyer'in tartışmalara ilişkin yayınladığı Büyükşehir açıklamasını da alıntılayarak, "Yalana, çarpıtmaya doymadınız. Bir yıl sonra aynı yalanlar" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi'nin paylaştığı açıklama ise şu şekilde:

"Yalanlara cevabımızdır

Sosyal medya üzerinden başlatılan, iktidar ittifakının il başkanlarının da katıldığı yalan kampanyasına yanıtımızdır.

Yalan 1: Tarihi Pasaport İskelesi'nin adı değişmemiştir, asla değişmeyecektir.

Yalan 2: Pasaport iskelesi tadilata alındığından, gemilerin yanaşması için Urla'dan geçici olarak getirilen 'Agamemnon' isimli yüzer iskele 2017 yılında yaptırılmıştır. Tunç Soyer'in iskelenin yapımıyla da adıyla da bir ilgisi yoktur.

Yalan 3: Birkaç gün sonra Urla'daki yerine dönecek olan yüzer iskele adını, Balçova'da hizmet veren Tarihi Agamemnon Kaplıcalarına ithafen turistik amaçla alır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2017 yılında kentin turistik ilçesi Urla'ya deniz yoluyla toplu ulaşım sağlanması amacıyla yaptırılan yüzer iskelenin belli bir siyasi kesim ve aynı anlayışa hizmet ettiği bilinen basın kuruluşları tarafından suni bir gündem aracı olarak kullanılma çabalarını hayretle izlemekteyiz.

Tartışmaya konu edilen Agamemnon Yüzer İskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın da izniyle 2017 yılında hizmete girmiştir. Yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi'nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim'de Urla'dan geçici olarak getirilmiş, körfez içi sefer yapan İZDENİZ yolcu gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanmıştır. Tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra tekrar Urla'ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir. Dolayısıyla söz konusu iskelenin, taşıdığı isim nedeniyle komik suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kaldı ki bugün İzmir siyasetinde söz sahibi olma iddiasındaki bazı kişilerin bile son iki gündür derin komplo teorileriyle birlikte anmaya başladığı Agamemnon, uzun yıllardır kentte çeşitli tesislere ismini vermektedir. Balçova'daki Tarihi Agamemnon kaplıcaları da bunlar arasındadır. Kaplıcaların tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde de aynı isimle yapılmaktadır. Balçova Termal Tesisleri içindeki Agamemnon Salonu'nunda sayısız devlet törenine katılan siyasi yöneticilerin şimdi bu adı ilk kez duyuyormuş gibi davranmaları iki yüzlü siyasetin kara tablosudur. Devletin zirvesindeki isimler için hazırlanan davetiyelerdeki "Agamemnon Salonu” ifadelerini de ayrıca hatırlatırız."