Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kamuoyunda İzmir’in Çernobil'i olarak bilinen, Gaziemir’deki nükleer atıklar ile ilgili basın açıklaması yaptı. Gaziemir’de eski kurşun fabrikası alanında bulunan nükleer atıkların bir an önce bilimsel koşullarda temizlenmesi için hükümet yetkililerine çağrıda bulunuldu. Açıklamaya; CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Baran Bozoğlu, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık, CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay ve partililer katıldı.

AKP’li Kurum’a sert çıktı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in İzmir’deki nükleer atıklarla ilgili süreci yakından takip ettiğini belirten CHP PM Üyesi Baran Bozoğlu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’a yüklendi. Bozoğlu, şunları söyledi: “Buradaki nükleer atıklar 17 yıl önce tespit edilmiş. O günden bugüne kadar da bir şey yapılmamış. 17 yılda 7 bakan değişmesine rağmen çözülmemiş bir problem… AKP’nin çevre karnesi kırıklarla olduğunu vurgulamak istiyoruz. 17 yıldır sorun burada duruyor. 7 bakan değişti. Bu bakanlar arasında Murat Kurum İstanbul Büyükşehir adayı olan AKP iktidarının en uzun Çevre bakanlığını yapan isim. İzmir’de tehlikenin atıkları olmasına rağmen bu konuya çözüm bulmamış  eski bir bakandır. Buradan kendisine sesleniyorum. Hangi yüzle İstanbul Büyükşehir başkanı olmak için adım attın Sayın Kurum?”

Dağ’ tepki, Özhaseki’ye çağrı

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’a da sert çıkan CHP’li Bozoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye de çağrı yaptı. Bozoğlu, şöyle konuştu: “Yıllarca İzmir vekilliği yaptınız, AKP’nin örgütlerinde çalıştınız. Hangi yüzle Gaziemir’deki sorunu çözmemiş bir kişi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmeye talip oluyorsunuz? Nükleer atığı örtmek için 10 bin ton toprak döküldü. Erdoğan Bayraktar atıkların üzerine 10 bin ton toprak döküldüğünü ifade etti. Hangi yüzle hangi akıl/bilim dışılıkla bu kentleri yönetmeye talipsiniz? Bir an önce bu atıkların kaldırılmasını istiyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Mehmet Özhaseki imzayı atsın ve burası temizlensin. Top iktidardadır. Yapılması gereken şey; insan sağlığı da gözetilerek atıkların temizlenmesi… İzmir’in, Gaziemir’in bu utançla karşı karşıya bırakılmaması gerekir.”

Duyarsızlık hali var

Nükleer atıkların temizlenmesi talebini yinelediklerini ifade eden CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, “17 yıl önce tam olarak nereden geldiği bilinmeyen bir radyoaktif atık bu alana maalesef dökülmüş. Varlığı saptanınca üzeri toprakla örtülmüş. Uzun zamandır bu sorunun insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceği birçok kurum tarafından dile getiriliyor. Gaziemir belediyesi bu konuya dikkat çekmek için eylem yaptı. Buradaki atığın temizlenmesi için hükümetin üzerine düşeni görevi yapması gerekiyor. Devam eden bu duyarsızlık, görmeme hali var. Bakanlığın önünde bu atığın temizlenmesi ile ilgili bir imza var. İBB ve ilçe belediyesi olarak üzerimize düşen görev varsa, hazırız. Artık bu işin sonuna gelmemiz lazım. Zor da olsa zahmetli de olsa insanlığın sağlığı için gereğinin yapılmasını istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Dünya gündemine taşıyacağız

Alanın temizlenmesi konusunda mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan CHP Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık,  “Bu atığın bir an önce  buradan çıkarılıp uygun teknoloji ile yok edilmesini istiyoruz. 2007’den beri kaldırılması istiyoruz. Ölüm oranları nedir kapsamlı bir araştırma yapılmadı. Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile bu konunu İzmir gündeminden çıkarmak istiyoruz. Dünya gündemine alınması lazım... Bunun mücadelesini verip bu atıktan kurtulacağız” dedi. CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay da uzun süredir bu mücadelenin içinde yer aldığını belirterek hükümetin bu konuda adım atmamasını eleştirdi.

Editör: Duygu Kaya