Gizem TABAN/İZ GAZETE- AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılacağını açıkladı. Açlık ve yoksullukla mücadele eden milyonlarca emekli ve memur için yetersiz kalan yüzde 30 zamma ilişkin tepkiler sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, AKP iktidarı tarafından emeklilere ve memurlara verilen zam ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasını CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız okudu. Açıklamaya; CHP’nin il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır katıldı

0ecace1b-6279-461e-ba86-8f07b4f4af27

‘ELBETTE YETMEZ’

Açıklanan zam oranıyla emeklilerin ve memurların hayallerinin kırıldığını belirterek konuşmasına başlayan CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız, “TÜİK'in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince Saray, artış oranını yüzde 30'a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'a yükseltildi, memur ve emeklilerimiz ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ dedi. Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez!” diye konuştu.

‘GASP ETMİŞTİR’

Enflasyon verilerine dikkat çeken CHP’li Yıldız, “İktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, bağımsız ENAG'ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK'in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27… Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladığı sahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkûm etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK'in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir. Yüzde 30'luk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK'in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır. Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir” açıklamalarında bulundu.

‘MUHTAÇ BIRAKILAMAZ’

AKP’nin tüm toplumu yoksullaştırdığını vurgulayan CHP’li Yıldız, “Bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ ne olurdu diye sordu. 5 bin 500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse! AKP Genel Başkanı açlık sınırının aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5 bin 500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor. Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz iktidarın asgari sefalet ücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz” diye konuştu.

‘KEMAL BEY SÖZ VERİYOR’

“CHP olarak bir kez daha söylüyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Yıldız, şunları söyledi: “Kendi emeklisine ve çalışanına ‘fakir fukara’ gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrı ve mücadelesiyle, EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız, 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız, taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, bugün ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ diyorsa, Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor; Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız.  İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz. Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız. Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen çıkartacağız. Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz, hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız!”

Editör: Duygu Kaya