Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören gerçekleştirdi. Törende iktidar mesajı veren CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Elbette bunca yıldır liyakatsizce kurulmuş eş dost akraba düzenini yıkmak bir anda olacak iş değil. Adım adım yıkacağız haramilerin saltanatını” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise törene katılım sağlamadı.

Hedef: Demokratik Türkiye

Gençlere karşı sorumlulukları olduğunu hatırlatan Aslanoğlu, “101 yıldır ayakta duran cumhuriyet,  fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlere emanet. Gençlerimiz elbette emanet aldıkları cumhuriyeti yükseltecek ve koruyacak. Peki bizim sorumluluklarımız? Bizlerinde gençlerimize karşı sorumlukları var. Çok çalışıp, onlara özgür ve demokratik bir Türkiye oluşturmalıyız. Gururla söylüyorum ki, bu mücadele de geçtiğimiz 31 Mart’ta çok önemli bir sınavı başarıyla geçtik. Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençleri ile el ele olduğunu göstermiştir 31 Mart’ta” dedi.

CHP’nin yerel seçimlerdeki başarısına da değinen, “Türkiye’nin dört bir köşesinde belediye başkanlıkları ve meclis üyelikleri gençlerimize emanet edildi. İşte bu, cumhuriyeti kuran ve ayakta tutan anlayışın ta kendisidir. Gençliğe sahip çıkmak, konuşmakla olmaz, uygulama ile olur. Onlara güvenmek, onlara yönetimleri vermektir sahip çıkmak. Kazandığımız 28 ilçe belediyesinin nerede ise yarısı, 11 ilçe belediyemiz 40 yaş altı genç yol arkadaşlarımız tarafından, çoğu CHP Gençlik Kolları’ndan gelen kardeşlerimiz tarafından yönetiliyor. Türkiye Cumhuriyeti güçlü temeller üzerine kurulmuştur. Atasına sarsılmaz inançlarla bağlı olan genç belediye başkanlarımızın belediyelerde yapacağı başarılı her hizmet ile o güçlü temellerin üzerine yeni sağlam tuğlalar öreceğiz” diye konuştu.

Hiçbir genç umudunu yitirmesin diye…

Bu ülkedeki hiçbir genç umudunu yitirmesin, bu ülkeden vazgeçmesin diye tek hedeflerinin iktidar olmak olduğunu ifade eden Aslanoğlu, “Bu ülkede bir tek gencimizin umudunu yitirmesine, geleceğinden endişe etmesine tahammülümüz yok. Son 22 yılda gençlerimize fikirleri, okulları, ideolojileri üzerinden yapılan baskıların hepsine son vereceğiz. Ekonomik krizler nedeniyle AKP tarafından yaşatılan tüm mağduriyetlerine merhem olacağız. Elbette bunca yıldır liyakatsizce kurulmuş eş dost akraba düzenini yıkmak bir anda olacak iş değil. Adım adım yıkacağız haramilerin saltanatını. Bu yolda en büyük adımlardan birini yine gençlerimizin desteği ile 31 Mart’ta attık. Kırmızıya bürünen Ege haritasını, Marmara’yı, Akdeniz’i ve artık algıların kırıldığı Karadeniz’i, İç Anadolu’yu, Güneydoğu’yu gördüğünüzde, sıradaki hedefimiz için sizlerde benim gibi, daha fazla heyecanlanmıyor musunuz? Cumhuriyetin gençlerinin, cumhuriyetin kadınlarının ve cumhuriyetin aydınlarının yöneteceği iktidardır o hedef. O hedef, ikinci Yüzyılında eksiği olmayan tam bağımsız Türkiye ve demokrasi ile taçlanmış Cumhuriyettir. O demokratik cumhuriyetin iktidar partisi olmaktır tek hedefimiz” dedi.

Türkiye İttifakı kazanacak

Türkiye İttifakı’nın AKP’ye karşı bir kez daha galip geleceğini ve Türkiye’nin kazanacağını belirten Aslanoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri, belediye başkanları olarak, her zamankinden daha çok çalışmalı ve hizmet etmeliyiz. Daha çok vatandaşımıza ulaşmalı ve aramıza katmalıyız. Atamızın gösterdiği hedeflere ulaşmak, Halkın iktidarını kurmak; gençlerimizin özlediği düzeni kurmak, emeklilerimizi ezilen kesim olmaktan kurtarmak, atanamayan öğretmenlerimizi öğrencilerine kavuşturmak, israfa, saray düzenine son vermek boynumuzun borcu. Seçimler ne zaman yapılacak emin değilim, zamanını bilmiyorum. Ama şuna emin olun ki, ne zaman yapılırsa yapılsın, bu köhnemiş AKP iktidarının gideceğini ve halkın iktidarının kurulacağını biliyorum. 31 Mart’ta Türkiye’nin birinci partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi nezdinde Türkiye ittifakının bir kez daha kazanacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Batuhan Kaya