Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, İz Televizyonu’na konuk oldu. Gizem Taban Şeber ile Z Raporu programında soruları yanıtlayan CHP’li Kınay, seçildiği takdirde Karabağlar’ı nasıl bir anlayışla yöneteceğine dair açıklamalarda bulundu. 

Mücadelenin hep içinde oldum

Kendini tanıtarak sözlerine başlayan CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay,  şunları söyledi:

“Orman mühendisi bir anne ve babanın çocuğuyum. İzmir herkese kucak açtığı gibi Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çevre Mühendisliği bölümüne başlamam ile birlikte bana da kucak açtı ve memleketim oldu. Üniversite eğitimimin ardından yine Çevre Mühendisliği bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Kent yönetimi ve atık yönetimi üzerine çalışmalar yaptım. Çevre Mühendisleri Odası’nda 10 yıl yönetim kurulu üyeliği, 10 yıl şube başkanlığı yaptım. Kente dair projelerde ve mücadelelerde İzmir’in her bir mahallesinde farklı çalışmalarım oldu. Yeri geldiğinde masada yeri geldiğinde sokakta mücadelenin hep içinde oldum. Hayatım boyunca hak ve emek mücadelesi içerisinde yer aldım.  Ailemden de böyle gördüm. Ancak bu mücadeleler politikaya yansımazsa, dile getirdiğimiz sözleri karar verici olarak hayata geçiremezsek aslında bir yerde yarım kalıyor. Ben de tüm bu yolculuğumu, benim gibi aynı inancı taşıyan herkesin sözünü kararlı hale getirebilmek adına bir önceki seçimlerde 24 yıllık kamu görevimden istifa ederek CHP İzmir Milletvekili Adayı oldum. Bu süreçte mücadeleyi daha da büyütmek gerektiğini gördüm. Kente dair söylediğimiz sözleri ve verdiğimiz mücadeleleri artık karar verici olarak hayata geçirmek ve kentlerden başlayacak değişimi ülkeye de yansıtmak adına belediye başkan adaylığı başvurumu yaptım. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel ve parti yönetimimiz tarafından Karabağlar’da bu mücadeleyi büyütmek, CHP’nin toplumcu, sosyal belediyecilik anlayışını Karabağlar’a yaymak adına belediye başkan adayı gösterilmenin gururunu yaşıyorum.”

Neden güçlü aday?

CHP’li Kınay, ‘Karabağlar için güçlü aday sloganıyla yola çıktınız, güçlü yönleriniz neler?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hayatı boyunca emekten, adaletten yana olmuş, kimseye bağlı olmadan hayatını kurmuş, dişiyle tırnağıyla bugünlere gelmiş, kendi emeğini ve kendi inancını toplumun her kesimi için büyütmeye çalışmış bir kişi olduğum için çok güçlüyüm. Ama bu yollarda bir insanın tek başına çabası hiçbir şey ifade etmez. Siz o inancı, o emeği örgütlü bir şekilde, doğrulukla, herkesle birlikte büyütürseniz güçlüsünüzdür. Benim de birlikte yol aldığım arkadaşlarım; TMMOB, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, meslek örgütleri, sendikalar, kent konseyleri, STK’lar herkesin iyiliğini düşündüğü için biz aslında hep birlikte çok güçlüyüz. Neden güçlü olduğumuzun temel açılımı bu… Helil Kınay’ın sözü, bu inancı taşıyan herkesin sözüdür.” 

Birikimlerimi aktaracağım

Yerel seçimde Karabağlar’da AKP ile CHP’nin sıkı rekabet yaşamasının beklenildiğine yönelik yorumlara ve ‘Seçmeni nasıl ikna edeceksiniz?’ sorusuna da yanıt veren CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Kınay, “Biz CHP olarak yürüttüğümüz tüm mücadelede ve ülkede iktidar olduğumuzda hayata geçireceğimiz projelerde; emeğe, adalete,  liyakate ve topluma dair çözümleri ortaya koyduk.  20 yıldan fazladır bizleri yönetenlerin anlayışıyla; 20 yıl öncesinden daha mı iyiyiz? Aydınlığın, çağdaşlığın, emeğimizin, ekmeğimizin, dayanışmamızın büyüdüğü, daha ferah daha rahat bir hayat mı yaşıyoruz? Her gün ekmeğimizin, aşımızın, dostluğumuzun, kentlerimizin, topraklarımızın, yaşamımızın çalındığı, bizden alınanlarla bize hizmet değil yandaşa hizmet edildiği, ötekileştirildiğimiz, öfkenin ve kötülüğün büyüdüğü, gençlerin umutlarının ortadan kaldırıldığı, kadınların hayattan ve işten uzaklaştırıldığı, çocukluğunu yaşaması gereken çocuklarımızın yatağa aç girdiği bir politik süreci yaşıyoruz! Biz yaklaşık 25 yıldır, hayatımızı enkaz altında bırakan; adalete, hukuka, sağlığa, mutluluğa engelli olduğumuz bir anlayışı yaşıyoruz! Ben CHP’nin bir neferi olarak; emeği, adaleti, ülkemizdeki herkesin daha iyi yaşayacağı anlayışı büyütmek adına çalışıyorum. CHP’nin belediye başkan adayının şöyle bir profili var; ben hayatım boyunca yürüdüğüm yollarda, doğruluktan, dürüstlükten, herkesin iyiliği için verdiği mücadeleden hiç ayrılmamış, düşse de vazgeçmemiş, emeğiyle buraya gelmiş, kimsenin yandaşı olmamış, kimsenin hakkını almamış ama hakkını almak için de sonuna kadar mücadele etmiş bir kadınım, bir anneyim, bu devletin memuru olarak vatandaşlarımıza hizmet etmiş bir kişiyim. Şimdi bir belediye başkanı olarak da bu birikimlerimi Karabağlar’a aktarmaya geliyorum. Karabağlar’da kendini öteki hisseden, iktidarın bu politikaları nedeniyle yoksullaşan, yalnızlaşan, umudu kırılan herkese el vermeye, umut olmaya geliyorum” ifadelerini kullandı. 

Yurttaş elini vicdanına koyar

“Tüm adaylar olarak aynı sözleri söylüyor olabiliriz ama o sözleri söyleyenler o yolları nasıl yürümüş ona bakmak gerekiyor” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Kınay, şöyle konuştu: “Devletin zaten yapması gereken çalışmalar seçim vaadi olarak aktarılamaz. Ben şunu söylemiyorum; çöpleri çok iyi temizleyeceğim, yollardaki tüm sorunları ve kentleşmeyle ilgili problemleri ortadan kaldıracağım demiyorum. Bunlar zaten belediyeciliğin asli görevleri, zaten zorunlu olan işler. Ben bu çalışmaları kentin her yanına nasıl adil yayabiliriz, nasıl daha iyi hale getirebiliriz, hepimizin aynı refahı paylaşması adına nasıl bir yönetim anlayışı getiririz, ben bunları proje olarak getiriyorum. Ama devletin imkânlarını kullanan, bizden alınanlarla hizmet yapmış gibi gösteren, ötekileştiren, tehdit eden, öfkeyi ve kötülüğü büyüten bir aday benim rakibim değil. Karabağlar’daki herkes seçimde bir tercih yapacak; ‘Ben Karabağlar’ı önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetecek anlayışın çağdaş, aydınlık, benim sesimi duyan, benim sözümü büyüten, benimle birlikte dertlenip benimle birlikte çözüm üretecek bir anlayış olmasını istiyorum. Bu anlayışı kim temsil ediyorsa onunla birlikte yürümek istiyorum’ dediği noktada bir oy kullanacak. Elini vicdanına koyacak. Ben bu noktada tüm vatandaşlarımızın hak ettiği geleceği, hak ettiği kenti büyüteceğine inanıyorum. Pozitif bir ayrımcılığım olacak; kadınların ve gençlerin sözünü en güçlü şekilde büyüteceğim. Kadınların ve gençlerin, ülkenin aydınlık geleceği için mücadeleyi büyüteceğine ve bu noktada en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Seçim sonuçlarında Karabağlar’da birbirimize ne kadar inandığımızı ve ne kadar güçlü olduğumuzu göreceğiz. Herkes bu güçten korkuyor.”

Beni tanıyanlar yaşam ve emek savunucu olarak tanır

Bornova Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusunda bulunmasına karşın CHP Parti Meclisi tarafından Karabağlar Belediye Başkan Adayı ilan edilmesi hakkında gündeme gelen eleştirilere yanıt veren Kınay, “Beni tanıyanlar; Helil Kınay olarak, çevre mühendisi olarak, emek ve yaşam savunucusu olarak, kamuoyunda yaptığım çalışmalar ve yürüttüğüm mücadeleler ile bilirler. Benim özel hayatımı, nereli olduğum, nerede yaşadığım, hatta evli ve 2 çocuk annesi olduğumu çok bilmezler. Çünkü bizler, kendimizden vazgeçerek herkes için bu çalışmaları yürüttük. Mesleki ve toplumsal mücadelemde İzmir’in tüm belediyelerinde, sadece İzmir’de değil, Ege Bölgesi ve Türkiye’nin birçok farklı kentinde çalışmalar yaptım. Çalıştığım kurum itibarıyla ikametim Bornova’daydı ve adaylık başvurumu yaptığımda Bornova’da bana ‘Neden Bornova, neden Konak, Karşıyaka ya da Buca değil?’ soruları geldi. Ben de, ‘Çünkü Bornova’da oturuyorum, görev, amaç ve umutlarımız, ortaya koyduğumuz niyetler için bize nerede görev verilirse çok değerli ancak bununla ilgili ikametim burası olduğu için bu çabayı Bornova’da büyütmek adına bir niyet ortaya koydum’ dedim. Ancak partimiz; bizim birikimlerimizi, liyakatimizi, emeğimizi nerede uygun görürse ve nerede ihtiyaç duyarsa biz orada görev almak için bu niyetleri ortaya koyuyoruz. Ben, belediye başkanlığı, milletvekilliği, oda başkanlığı ya da bu gibi benzer süreçlerde hayatım boyunca koltuk veya unvan için görev almadım. Partimizin beni Karabağlar’ı daha büyütecek, daha güçlendirecek bir kadın belediye başkanı olarak görevlendirmesi benim için bir onur oldu. Tüm değerlendirmeleri çok kıymetli buluyorum ancak biz, isimlerden bağımsız olarak niyetlerimizi, liyakatimizi, emeğimizi ortaya koyuyoruz. Yakın zamanda Karabağlar’da örgütümüzle ve Karabağlar’da yaşayan dostlarımızla bir araya geldik ve çok büyük bir coşkuyla karşılandım” diye konuştu.