Mezun olduğu lisede böcekleri anlattı

Fransa'da kelebek müzesinin direktörlüğünden emekli olan Biyolog Mesut Kaşıkçı, İzmir'de mezun olduğu Eşrefpaşa Anadolu Lisesi'nde, böcek koleksiyonunu öğrencilerle buluşturarak, bir sunumla bilgilendirdi.

ÇEVRE 16.10.2016, 10:41 16.10.2016, 11:46
Mezun olduğu lisede böcekleri anlattı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisans için gittiği Fransa'da deniz ve böcek bilimleri alanında çalışmalar yaptığını belirten biyolog Mesut Kayıkçı, Lorraine bölgesindeki kelebek müzesinin direktörlüğünden emekliye ayrıldığını söyledi. 

Kaşıkçı, mezun olduğuğu Eşrefpaşa Anadolu Lisesi'nde 3 gün boyunca, dünyanın farklı ülkeleri ve ekosistemlerinden toplanmış böcek koleksiyonunu sergiledi. Öğrenciler daha önce hiç görmedikleri böcekleri ilgi ile inceledi. Kaşıkçı ayrıca, öğrencilere bir sunum yapıp, böceklerle ilgili bilgi de verdi.

""Hayvanlar aleminin 4'te 3'ünü böceklerin oluşturduğunu, çeşitli nedenlerle böceklerin yok olmasının yeryüzünde büyük felaketlere yol açabileceğini belirten biyolog Mesut Kaşıkçı, "Günümüzde birçok ülkede kullanılan tarım ilaçlarının verdiği zararlar ve yaşam alanlarının insanlık tarafından darp edilmesi sonucu böcekler yok olmak üzere. Birçok ülkede bunun alarm zilleri çalmaktadır. Oysa böcekler insanlık için kültürel, ekonomik ve ekolojik yönden çok yararlıdır. Dünyanın çok farklı ülkeleri ve ekosistemlerden topladığım böcek koleksiyonumu, okulda öğrencilerle buluşturdum. Buradaki amaç ekosistem ve biyolojik çeşitlilik konusunda öğrencilerde duyarlılık ve farkındalık oluşturmak" diye konuştu.

Eşrefpaşa Anadolu Lisesi Müdürü Selman Er de bu tarz eğitimler ile öğrencilerin çevre ve doğaya duyarlılığının arttırılmasını, canlı hassasiyetine vurgu yapmayı ve ekosistemin önemini kavratmayı amaçladıklarını belirterek, "Bu eğitim sayesinde öğrencilerin böcekleri resim veya ekrandan değil birebir görmesini sağlandı. Ayrıca biyoloji dersleri için de katkısı oldu" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?