"Körfez Geçiş Projesi İzmir'i ranta açacak"

'İzmir’e Sahip Çık Platformu' üyesi yaklaşık 100 kişi, 'Körfez Geçişi Projesi' için verilen ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle açılan davada bilirkişi heyetinin keşif yaptığı gün basın açıklaması düzenledi. Bilirkişi incelemesine yurttaşlar alınmadı.

ÇEVRE 01.03.2018, 14:03 01.03.2018, 14:52
"Körfez Geçiş Projesi İzmir'i ranta açacak"

CİHAN SAMGAR / İZ GAZETE - Yurttaşların incelemeye alınmadığı keşifte İzmir’e Sahip Çık Platformu projenin İzmir için olumusuz sonuçlar doğuracağına dikkat çekti. 

Projenin yapılmasının planlandığı bölgede bir araya gelen İzmir’e Sahip Çık Platformu üyeleri basın açıklaması yaptı. Açıklamayı grup adına okuyan Melih Yalçın, şunları söyledi: "Bugün, adına Körfez Geçişi Projesi denilen projenin ÇED olumlu kararına karşı açılan davada bilirkişi heyeti keşif yapıyor. Ön projelerde 3.5 milyar TL’ye mal olacağı tahmin edilen, ancak aslında çok daha büyük maliyetlere mal olacak bu proje, merkezi hükümet tarafından İzmir’e dayatılmaktadır. Biz diyoruz ki; bu bir kent içi ulaşım projesi değildir. İzmir’in bu projeye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte kuzeyde İzmir Kuş Cenneti’nden (Gediz Deltası), güneyde İnciraltı bölgesine dek tahribata neden olacağı gibi, yüzülebilir Körfez hayalini kurduğumuz İzmir Körfezi’ne de geri dönülemez zararlar verecektir. Körfez Geçişi Projesi, kuzeyde yapım aşamasında olan İstanbul Otoyolu ile Çiğli’de sulak alanların ve Kuş Cenneti’nin olduğu bölgeden güneyde doğal sit statüsü değiştirilen İnciraltı ve Çeşme yarımadasını birbirine bağlayacaktır. Proje, İzmir’i rant çevrelerinin talan ve yağmasına açmanın, daha fazla betonlaşmaya boğmanın araçlarından biridir." 

Yalçın projenin İzmir doğasına büyük zarar vereceğine dikkat çekerek "Bu projenin, kentimizin doğal ortamına zarar vereceği açıktır. Proje alanında flamingo, kılıçgaga ve tepeli pelikan gibi türlerin dünya nüfusunun önemli bir kısmının yaşadığı bilinmektedir. Söz konusu proje gerçekleştiği takdirde, köprü ayağı, geniş çaplı yüzey yapılaşması gibi faaliyetlerden, bu türlerin nüfusları olumsuz etkilenecek ve farklı statülerle korunan Gediz Deltası’nın ekolojik ve habitat bütünlüğü zarar görecektir. Proje, ülkemizin önemli su ürünleri istihsal sahalarından biri olan İzmir Körfezi'nin bentik bölgesinde yapılması planlanan inşaat faaliyetleri, körfez ve İzmir balıkçılığına önemli darbe vuracaktır. Ama her şeyden önemlisi, İstanbul ve Ankara’ya ihanet edenler şimdi gözlerini Ege kıyılarına ve İzmir’e dikmişlerdir. İzmir’e Sahip Çık Platformu olarak bugünkü keşfin bilimsel değerler esas alınarak yapılacağına inanıyor ve bunu umuyor; tüm yurttaşları doğa, kültür ve tarih talanına karşı kentimizin geleceği için mücadele vermeye davet ediyoruz" dedi.

Yorumlar (1)
İzmir sevdalısı 2 yıl önce
Biz dünyanın en güzel yeri olan İstanbul boğazı yerine alternatif boğaz yapan milletiz İzmir tüp geçişini de yapalım yatırım olmasın fabrikalar kapansın millet birbirini yesin önemli olan birilerinin bu işten kazanç sağlaması yazık etmeyin doğal güzelliklere
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?