Kayyumun yönettiği Urla’da ağaç katliamı!

Urla’nın cennet köşelerinden Altınköy Çiftlik Evleri’nin bahçelerini çevreleyen tüm ağaç ve bitki örtüleri, yola taştığı gerekçesiyle kayyumun yönettiği Urla Belediyesi’nce kestiriliyor. Uygulamaya tepki büyük…

ÇEVRE 04.03.2020, 12:30
Kayyumun yönettiği Urla’da ağaç katliamı!

ÖZGÜR COŞKUN / İZ GAZETE - İzmir’in yeşili ile ünlü ilçesi Urla’da deyim yerindeyse ağaç katliamı yaşanıyor… Urla’nın cennet köşelerinden biri olan Altınköy Çiftlik Evleri sakinlerinin bahçelerinin çevresini kaplayan yüzlerce ağaç ve bitki örtüsü, site yolların içinde kaldığı gerekçesiyle kayyum tarafından yönetilen Urla Belediyesi’nce kesiliyor! Bahçelerini çevreleyen ağaç ve bitki örtüsünün 30 ve 50 santim aralıklarla yolun içinde kalması gerekçe gösterilerek kesilmesi, site sakinlerini isyan ettirdi. Yıllardır evlatları gibi bakıp büyüttükleri ağaç ve bitki örtüsünün sırf 30 santim yolda kaldığı gerekçesiyle kesilmesine tepki gösteren site sakinleri, “Bunun adı hizmet değil katliamdır. Sırf şikayet edildi diye bahçelerimiz site içindeki yollardan yer yer 30 ila 50 santim arasında içeri çektiriliyor. Burada sorun bahçelerimizin geri çekilmesi değil, çevresindeki yüzlerce ağacın ve bitki örtüsünün kesilmesidir. Urla’da yeşil katliamı yaşanıyor. Bunun bir an önce durdurulmasını istiyoruz” dedi.

‘DOĞA KATLİAMI’

Altınköy Çiftlik Evleri kurucularından Turgay Tanak, yaşananları şöyle anlattı: “Urla’nın en nadide sitelerinden biri olan Altınköy Çiftlik Evleri, üç tarafı deniz ile çevrili olan 270 tane hanenin bulunduğu denize sıfır bir yer. Buranın en önemli özelliği doğa ile barışık yaşaması. Yani mümkün olduğu kadar doğaya saygılı bir site. Bütün yolları, çevresi, bahçesi, her tarafı binlerce çeşit ağaç ile binlerce çeşit kuş ile çevrili olan bir yer. Burası yaklaşık 30 yıldır kullanılan bir site. 30 yıldır bu site gerek imarı ile gerek doğaya saygısı ile herkesin barış içinde yaşadığı bir site. Fakat uzun yıllardır çeşitli şikâyetler ile site içerisindeki insanların ve yerel yönetimlerin çekişmelerinden doğan sıkıntılar ile aşağı yukarı 8-9 tane belediye başkanı geçirmiş bir sitede şu anda maalesef çitlerin 30 cm ve 50 cm geri çekilmesi ile bir doğa katliamı yaşanıyor. Sitenin içerisinde yaşayan bir takım üyelerin de hatalarının sonucunda bu olay meydana geldi. Yollarda bugüne kadar yapılan bütün imar uygulamalarında, parsellerde gerekli yapılaşmalarda hiç kimsenin kendi özel mülkiyetinde olmayan yollara 30 cm, yarım metre, 1 metre gibi geri çekmeler ile bütün çit bitkileri, çit ağaçları hepsi bertaraf ediliyor.”

‘BURADA İŞGAL YOK’

Turgay Tanak, konuşmasının devamında, “Burada işgal var deniliyor… Bunu CİMER’e üyelerden birkaç tanesi şikâyette bulunmuş. Demişler ki; ‘işgal var.’ işgal ne demektir? İşgal, sen onun üzerine bir ev yaparsın, baraka yaparsın, çevirirsin, kapalı alan yaparsın. Bunlar bir işgal değil. Bu sitenin kurulduğundan beri müşterek herkesin kullandığı yollara taşmalar varmış. Ama bunu hiç kimse de bilmiyor. Zamanında nasıl yapıldıysa öyle devam ediyor. Bu alan zaten koruma altında. SİT’in göbeğinde olan özel bir yer. Burada önemli olan yeşili korumak. Binalar zaten hepsi kendi içerisinde ne kadar kullanılacaksa o kadar alanı işgal ediyor ve bunların hepsi tapulu resmi yerler. Bunlar ise gayri resmi olarak yolların zamanında kaldırımların yapılmasıyla kimi yerde yarım metre, kimi yerde 1,5 metre üzerine bitki örtüsü var. Başka hiçbir şey yok.  Bunların geri alınmasının ne oradaki evleri kullananlara faydası var, ne belediyeye faydası var. Hiç kimseye faydası yok. Sadece doğaya zararı var. Tamamen bir doğa katliamı. Biz de diyoruz ki mantıklı hareket edelim. Gelin burada yapılması gereken en doğru şey ne ise onu yapın. Bırakın sökmeyi. Sökmek, atmak, kırmak en kolay. Herkes yapar onu. Gelin orta yolu bulalım…” diye konuştu.

YANLIŞ BİLGİLENDİRME YAPILIYOR

Tamamen yanlış bilgilendirme olduğunu, olayın arkasında birkaç kişinin özel çekişmeleri olduğunu dile getiren Tanak, “Bunun zararını doğa, orada yaşayanlar, misafirler çekiyor. Ne oldu? 20 yıldır yeşillendirilen alanlar şu anda tamamen hepsi sökülüp atılıyor. Çok günah… Yanlışlık yapılıyor. 20 yıldır benim diktiğim, gözüm gibi baktığım ağaçları söküp atıyorlar. Bunun bir ortak yolu yok muydu? Vardı. Sen gel belediye olarak önce Urla’nın içerisinde Kuşçular’da, diğer köylerde yapılması gerekenleri yap. Ağaçlandır, yeşillendir. Urla’nın övündüğü ne? Yeşili, doğası. Bırakın, neden bozuyorsunuz ki? Bizim burada ki dileğimiz; yanlıştan biran önce dönülmesi” dedi.

KAYMAKAM’A ÇAĞRI

Şu anda sitenin yöneticisi olmadığını ama doğayı korumak için mücadele ettiğini belirten Tanak, “Doğa bu kadar basit bir şekilde harcanmamalı. Her şikâyetin sonucunda bir yerleri yıkmak, dökmek çözüm mü? Yapıcı olmak lazım. Siz önce dereyi ıslah edin, orada çevreyi düzenleyin, yolları yapın, insanlara yürüyüş yoları yapın, sahile tuvaletler yapın, duşa kabinler yapın, gölgelikler yapın. Bunları hep Altınköy Kıyı Koruma Derneği olarak biz yapıyoruz.”

YAZIK DEĞİL Mİ?

Site kurucularından Demirkanatlı Mutlu da isyanını şöyle dile getirdi: “Altınköy kooperatifini 1986 yılında 7 arkadaşla beraber kurduk. 30 yıldır ağaç dikeriz. Ayrıca kıyıları korumak için Akköy Çevre Derneği’ni kurduk. 30 yıldır yaptığımızı şimdi belediye bir anda yok ediyor. Yeşil alan ile ve site içi bazı yolların bir kısmı bahçelerin içinde kaldı diye ortalığı düşmanca darmadağın ediyorlar. Neymiş şikayet varmış? Yıllarca Kaymakamlık, Emniyet Müfettişliği ve Avukatlık yaptım. Her problemin çözüm yolları vardır. Belediyelerin görevi hizmet etmektir. Yeşil alanların bir kısmı hudutlarımız içinde kaldı. Yeşil alan olarak kullanmak kaydı ile belediyeye kira verelim dedik. Onu da reddettiler. Yazık değil mi o yeşile? Hakkımızı helal etmiyoruz. Belediye yönetimi Altınköy sakinlerine düşman gibi davranıyor.”
 

Yorumlar (18)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Deniz derya 2 yıl önce
Eleştirilecek bir iş ve ya kişi varsa eleştirelim. Fakat bu olay sanki kayyumdan kaynaklanıyor onun icadı gibi göstermek doğru değil.bu olay çok önceden ta ki sibel hanım zamanında karara bağlanmış ve bildiğim kadarıyla burak başkan zamanında site sakinlerine tebliği yapılmıştır. Biraz dürüst olalım. Bilmiyorsak araştıralım.
Ata 2 yıl önce
Koya giden yolda araç parkı ve ağaçlar sıkıntı yaratıyordu zaten. Park sorununda el atılması lazım..
İz Gazete okuyucusu 2 yıl önce
Bence verilen karar doğru.. Ağaç ve yeşillik işgal aracı olmamalı.
Güven Yağman 2 yıl önce
Hep yapılan bir yanış bu. Siteler ve sakinleri ağaçlandırmayı bilinçsiz yapıyorlar. Yer olarak da kaldırımlar seçiliyor. İlk Çam ve Ladin cinsi geliyor akla ama tepe budama olmayınca çok zor zaptedmek, onlar orman ağacı. Bir de dekoratif diye Palmiye dikiliyor. O da boya giderek pek çok sakınca doğuruyor, Elektrik telleri başta.
Aynı yanlışları yapan bir kişi olarak, şimdiki aklım olsa, herkesin kendi parseli içine başta zeytin ve limon sadece meyve ağaçları dikilmesine izin verirdim.
Sevgiler
Hasan 2 yıl önce
Kayyumla alakası yok. Bu ağaçlar leylandi. Yani diğal çit için özellikle dikilir. Evler dışardan gözükmesin diye dikilir. Niçin kendi arsaları içine değilde yol kenarına dikilmiş? Sebebi hem arsa da yer kaybı olmasın hemde dışarıdan evleri gözükmesin. Oh ne ala ne memleket. Vatandaşta hafta sonları denize geldiğinde araç park edemesin. Bırakın bu işleri. Karar ve uygulama kimin zamanında yapıldıysa bravo.
rami 2 yıl önce
bu sitenin arkasında altınkum sahili var ,bir zamanlar bu kumsala gitmek istiyen vatandaşları burdaki bekciler geçirmiyordu..uygulama iyi olmuş..ağaç katliamı var diye yaygara yapanlar hep aynı zihniyet..
Mehmet Kavala. 2 yıl önce
Niye kestirdiniz?
Sanki lazerle sessizce kestiler....
Şimdi kusura bakmayın da boş yapıyorsunuz....
R b 2 yıl önce
Site sakinleri tarafından elinde n gelse oradan vatandaşların geçişini engeller yolları ağaçlandırma sebebi de bu çünkü geçmiş zamanlarda güvenlik görevlisi araçların içine bakarak gecilirdi denize geçişleri ellerinden gelse oradan bırakmak istemiyorlar
S. K 2 yıl önce
Kesilen ağaçların hiçbiri oranın bitki örtüsüne uygun olan ağaçlar değil. Leylandi, limon servi, palmiye. Zenginlerin evlerinin içi görülmesi diye diktiği çit amaçlı kullanılan ağaçlar. Yolda kalıyorsa kesilsin tabii ki. Gidip bir çam ormanı oluştursalarmış madem bu kadar doğayı seviyorlar sitece. Ya da o ağaçları kendi bahçelerine dikselermiş. Niye hepimizin kullanımına açık yola dikmişler? Çok doğru ve yerinde olmuş. O sitenin elinden gelse bizi oraya sokmalar, denize gidemeyiz. Haber gerçekten gereksiz ve yanlı olmuş.
Abdullah.duman 2 yıl önce
Bukadar.abarti.çok.fazla
İkitane..oyun.cak.araba.geçemiyor.yanyana.katli.yamdan.bahsediyorlar..okararida.kayyum.değil.onceki.başjanin.işi..yolu.ol.mayan.bir.şehirde.koyde.kasabada.medeniyet.olamaz.ambulans.itfaiye.araci..olay.mahaline.zamaninda.yetişemiyor.bir.hayat.oluyor.bir.insan.yok.oluyor.ona.gelince.sesyok..yol.için.iki.ağac.kesilecek.bu.telaş.niçin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 8 19
2. Trabzonspor 8 18
3. Beşiktaş 9 17
4. Hatayspor 8 16
5. Altay 8 15
6. Konyaspor 8 14
7. Karagümrük 8 14
8. Galatasaray 8 14
9. Alanyaspor 8 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 8 11
12. Gaziantep FK 8 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Giresunspor 9 8
18. Kasımpaşa 8 6
19. Göztepe 8 5
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Eyüpspor 9 17
4. Bandırmaspor 9 15
5. Erzurumspor 8 15
6. Tuzlaspor 7 14
7. Kocaelispor 7 13
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. Denizlispor 9 10
12. Altınordu 8 10
13. Manisa FK 8 9
14. Boluspor 7 8
15. İstanbulspor 7 7
16. Adanaspor 8 6
17. Balıkesirspor 8 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 7 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. M. United 8 14
6. Everton 7 14
7. Brentford 8 12
8. Wolverhampton 8 12
9. Tottenham 7 12
10. West Ham 7 11
11. Leicester City 8 11
12. Aston Villa 8 10
13. Arsenal 7 10
14. Crystal Palace 7 7
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Newcastle 7 3
19. Burnley 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Atletico Madrid 8 17
4. Sevilla 7 14
5. Osasuna 8 14
6. Rayo Vallecano 8 13
7. Athletic Bilbao 8 13
8. Valencia 8 12
9. Barcelona 7 12
10. Real Betis 8 12
11. Villarreal 7 11
12. Mallorca 9 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 8 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 8 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 7 3
20. Getafe 9 2
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?