İzmir'in hava kirliliği sorunu nasıl çözülür?

Hava kirliliği ölçümlerinin alarm vermesi ulusal medyada köşe yazarları konusu oldu. Sabah'tan Yavuz Donat ve Oda TV'den M. Ayhan Kaya konuyu yazdı.

ÇEVRE 16.12.2016, 17:47 16.12.2016, 18:13
İzmir'in hava kirliliği sorunu nasıl çözülür?

Kasım ayının sonunda yapılan incelemede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı istasyonları'nın verilerine göre, 90 olması gereken metreküp başına hava kirletici partikül madde miktarının İzmir'de hava kalitesinin 'Sağlıksız' düzeyin bir alt kademesi olan 'Hassas'ta olduğu açıklanmıştı. 

İLGİLİ HABER: İzmir iyi de havası kötü

Konu ulusal basında köşe yazılarına taşındı. Sabah Gazetesi'nden Yavuz Donat, "Ah İzmir Vah İzmir" başlığıyla konuyu ele alırken, Oda TV'den Muzaffer Ayhan Kara, "İzmir'in o sorunu nasıl çözülür" başlığıyla bir yazı kaleme aldı. 

""Yavuz Donat, "Ah İzmir Vah İzmir" başlığıklı yazısında, "Türkiye'nin 'Batı'ya açılan penceresi' güzel İzmir... Görmesek inanmazdık, 'Hava kirliliğine esir.' Türkiye'nin Doğu'sunda... Dolu dolu kışı yaşayan Erzurum da hava, 'İzmir'e göre kat kat temiz.' Göğüs Hastalıkları Uzmanı... Dr. Atike Kayık Demir... İzmirliler'i uyarıyor: Hava kirliliği, KOAH ve astım gibi şikâyetleri artırıyor. Mümkünse dışarı çıkmayın... Çıkarsanız maske kullanın.  Özellikle de çocuklar, yaşlılar ve hamileler mutlaka maske taksın" ifadelerine yer verdi. 

İLGİLİ HABER: İzmir iyi de havası kötü

Oda TV'den Muzaffer Ayhan Kara, "İzmir'in o sorunu nasıl çözülür" başlığıyla bir yazı kaleme alarak, hem Yavuz Donat'a cevap verdi, hem de sorunun nasıl çözüleceğine dair görüşlerini paylaştı. İşte o yazı; "Usta gazeteci Yavuz Donat’ı sever, sayarız. Hükümetin borazanı haline gelen Sabah’ta yazsa da zaman zaman okuruz ve yararlanırız. 1 Aralık’taki köşesini tamamen yaşadığımız kent İzmir’in hava kirliliğine ayırmış. “Türkiye'nin ‘Batı'ya açılan penceresi’ güzel İzmir...” diyerek İzmir’e sevgisini de dile getirmiş ve çok ağdalı bir üslupla eklemiş: “Görmesek inanmazdık, ‘Hava kirliliğine esir.’”

DONAT ABARTMIŞ

Donat, yazısında Erzurum ve İzmir’i kıyaslayarak ayrıntılar paylaşmış.

Evet, doğrudur; hava kirliliğinde partiküler madde oranına bakılıyor. Donat’ın da belirttiği gibi AB standardında sınır, 50 mikrogram. 

İzmir’de bu rakamlar belli muhitlerde kendisinin belirttiğine göre şöyleymiş: Buca ve Şirinyer’de 170; Bayraklı’da 149, Gaziemir’de 148, Konak’ta 121 mikrogram.

İzmir’de bir ölçüde sıkıntı var, kış geldiğinde hava kirliliği rüzgar olmadığında dikkat çekiyor. Mevsim kışa doğru döndüğünde, Kasım ayı ortalarından itibaren balkona ya da sokağa çıktığımda daha önce yaşadığım Moda’da hiç de alışık olmadığım bir şekilde kokudan etkileniyorum. Çünkü hükümetin dağıttığı son derece kalitesiz kömür tütüyor bacalardan. Yüz konuttan birinde bacadan bu kömür tütse, yetiyor!

İLGİLİ HABER: İzmir iyi de havası kötü

Donat, “Mümkünse dışarı çıkmayın... Çıkarsanız maske kullanın.” diyerek maske olayını abartmış, evet, belki hastalar,  hamileler hassas bölgelerdeyse maske taksınlar, iyi olur. Ama ben sokakta öyle dikkat çekecek şekilde maske takıldığına tanık olmadım.  

İŞİN HÜKÜMET BOYUTU

İzmir’de konut stokunun yarısında doğalgaz var, yarısında ise yok. Bu çok büyük bir oran. Haliyle kentin yarısı kalitesiz kömür yakıyor; hatta ne bulursa onu da yakıyor! İzmir’de kent yoksulları bir hayli fazla. Asgari ücretle yaşamını sürdürenler ya da düşük emekli maaşına talim edenler nüfusun azımsanmayacak bir kısmını oluşturuyor.

Yavuz Donat üstadımızın İzmir’i o kadar düşünen birisi olarak hükümete de bir çift sözü olmalıydı.

Örneğin, hükümet yoksul kesime; asgari ücretle çalışanlara, düşük emekli aylığından başka geliri olmayanlara İzmir’de ve doğalgazı olan her ilde doğal gaz kurulumu ve kullanımı için destek olamaz mı? Her sene kömüre vereceği parayı kurulum için kullansın, her yıl da doğalgazı yoksullara yarı fiyatına versin. Konut stokunun tamamına erişecek doğalgazdan sonra Donat’ın şikayetinin ortadan kalkacağına bahse girerim.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de tabii kentin tamamının doğalgaza erişimi için yapabilecekleri vardır hükümetin attığı adımdan sonra. Böylelikle kalitesiz kömürden kaynaklanan karbondioksit İzmir’in havasını kirletmemiş olur, Donat’ın tabiriyle güzel İzmir hava kirliliğine ‘esir olmaz’.

Tabii Donat’a şunu da hatırlatmak isteriz; hükümet İzmir’i alabildiğine ötekileştiriyor, bu konuda elinden geleni ardına bırakmıyor. Madem güzel İzmir’e bu kadar meraklısınız, hükümetin İzmir’i her konuda ‘cezalandırması’ üzerine de bir yazı kaleme almanız çok şık olacaktır."

İLGİLİ HABER: İzmir iyi de havası kötü

Yorumlar (0)
banner96
banner177
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?