Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından 2024 yerel seçimleri için aday gösterilmeyen Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Ekrem Oran, Çeşme Meydanı’nda gerçekleşen mitingle adeta gövde gösterisi yaptı. Başkan Oran yerine, Urla’dan adaylık başvurusu yapan Teknik Direktör Mustafa Denizli’nin kızı Lâl Denizli’nin CHP Çeşme Belediye Başkan Adayı gösterilmesine tepki göstererek, ‘İthal Aday İstemiyoruz’ diyen Çeşmeliler Başkan Oran’a destek çıktı. Başkan Oran’ı yeni dönemde de aday görmek istediklerini ‘Bizim Eko’ tezahüratlarıyla dile getiren Çeşmeliler, meydanı hınca hınç doldurdu. Alandaki coşkulu kalabalıkla birlikte CHP Genel Merkezi’ne seslenen Başkan Oran, ‘İthal aday istemiyoruz, bu yanlıştan dönün’ çağrısı yaptı. Başkan Oran Genel Merkez’in bu sese kulak vermemesi ihtimali için Çeşmelilere, “Sesimizi duymazlarsa benimle birlikte her yolu yürümeye var mısınız?’ sorusunu yöneltti, tam destek aldı. 

Yanlış hesap Bağdat’tan döner

“Yanlış hesap Bağdat’tan döner diyerek bugün buradayız” sözleriyle Çeşme Meydanı’ndaki coşkulu kalabalığa seslenen Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Ekrem Oran, “Benim güzel Çeşme ailem, bu kavga, bu çağrı Ekrem Oran’ın çağrısı değil, benim büyük Çeşme ailemin çağrısı. Mesele sadece sizin Ekonuzun meselesi değil; Çeşme vesaiti, ipoteği, emanetçi başkanı kabul eder mi! Çeşme’nin geleceği, belediyenin yönetimi, burada olan binlere rağmen belirlenebilir mi! Hiçbir adayı küçümsemiyoruz, kimsenin karşısında değiliz. Biz 5 kişi belediye başkanlığı için adaylık için başvurduk. Onlardan herhangi biri aday olsaydı, bana Muhittin Dalgıç’ın yaptığını asla yapmayacaktım. Sokak sokak, altı oklu bayrağı dalgalandırmak için çalışacaktım. Ben Hüseyin Oran’ın torunu Ekrem Oran’ım. CHP’nin öz evladıyım. Sizlerin oyları ile 10 sene belediye meclis üyeliği, 5 sene ilçe başkanlığı yaptım. Beş sene de sizlerle beraber yoldaş olarak, sen ben yok biz varız diyerek hep beraber yönettim. Bunu yaparken ilhamımı Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldım. Bir an olsun onun ilke ve devrimlerinden ayrılmadan mücadele ettim. 2019 seçimlerinde dedim ki sen ben yok, biz varız. Biz işte böyle hep birlikte güzeliz” diye konuştu.

Çeşme için çalıştık

Çeşme’de yaşayan herkesin işini ve aşını büyütmek için çalıştığını kaydeden Başkan Oran, “Bu kapıdan giren bütün vatandaşa elimizden gelen her şeyi kanunlar çerçevesinde yaptık. Sen bana oy attın, atmadın demedik. Ay yıldızlı bayrağın altında yaşamaktan onur ve şeref duyan herkese hizmet ettik. Bu dokuz milimlik kurşunlar Çeşme’nin çıkarını koruduğum için bana geldi. Gereken her şeyi yaptık, Ilıca’yı işgalden kurtarıp halka açtık, ÇEŞTUR’da 350 gencimize iş ve aş verdik. Buradan Çeşmeli emekçilerimize 50 bin nüfuslu kadromuza sesleniyorum: En düşük ücreti bugünden itibaren 30 bin lira yapıyorum. Aynı şekilde aynı orandaki yükselişi de ÇEŞTUR çalışanlarımıza yapıyorum. Çeşme’de bizim kahrımızı çeken emekçileri ezdirmedim, ezdirmeyeceğim. Siz beni tanıyorsunuz, Ekonuzu tanıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Genel Merkez’e çağrı

CHP Genel Merkezi’ne çağrı yapan Başkan Oran, “Genel Merkezimiz yanlıştan dönünüz! Bu bir yanlıştır! Genç hanımefendi kardeşimize lafımız yok ama beş aday varken 25 mahallenin 15’ini ezbere sayamayacak Çeşme’yi tanımayan, Çeşme’nin tanımadığı adayı kabul etmemiz mümkün mü! Hep bir ağızdan seslenelim: İthal aday istemiyoruz!” dedi.

Çeşmelilere  seslendi

Çeşmelilere seslenen Oran, “Dört yılımızın neredeyse yarısı pandemi ve ekonomik krizle geçti. Birlikte Çeşme’de görülmemiş hizmetlere imza attık, atmaya devam edeceğiz inşallah. Turizm sezonunu yükseltmek, esnafı desteklemek, ezilmiş olan tarımla uğaşanları desteklemek en çok da ezilen emekçimizi desteklemeye devam edeceğiz. Sen-ben yok biz varız demeye devam edeceğiz. En umutusz anlarımızda en karamsar günlerimizde mavi gözlü Selanik’te doğan devin izinde yürümeye devam edeceğiz. Sadece Çeşme için, daima Çeşme için çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz. Benim yolum sizlerin yolu, hizmetin yolu. Benimle bu yolu yürümeye var mısınız!” açıklamalarında bulundu.

İthal aday istemiyoruz

Her daim Çeşme’nin çıkarları için mücadele ettiğini vurgulayan Oran, “Bugüne kadar bir kere ben böyle yapacağım, benim çıkarım bunu gerektiriyor demedim. Çeşme’nin çıkarları için mücadele ettim, etmeye devam edeceğim. Çeşme’de bütün aday adaylarını çağırdım, gelin beraber isyan edelim ve genel merkezin bu yoldan dönmesini isteyelim dedim. Çünkü Çeşme ithal aday istemiyor. Burada her partiden vatandaşım var. Her milletten vatandaşım var. Benim burada Çeşme ailem var, onlara rağmen ithal adayı kabul etmiyoruz” dedi.

Hodri meydan 

“Bu hizmet yolculuğu yarım kalmasın, bu şarkı yarım kalmasın diyorsanız alınması gereken bir karar varsa bu kararı sizlerle alacağız” diyen Başkan Oran, şöyle konuştu: “Çeşme için benimle beraber her yolda yürümeye var mısınız! Çeşme’nin geleceğini Çeşme’de Çeşmelilerle beraber belirlemek için mücadelemize devam edeceğiz. Hiçbir şey yapamıyorsak 2 bin 600 CHP’linin benim partimin, dedemin partisinin üyesi var. Hodri meydan! Ön seçime gidelim. 2 binden aşağı oy alan Ekrem Oran adaylığı da kabul etmiyor. Büyük Çeşme hayalimiz için hangi koşulda ve nerede olursa olsun birlikte mücadele etmeye var mısınız! Güçlerimizi, ideallerimizi, daha güzel bir Çeşme’yi daha ileriye Eko ile birlikte götürmeye var mısınız!”

Vazgeçmeyeceğim

CHP yönetime ‘Bizi baba ocağından ayırmayın’ sözleriyle mesaj veren Oran, şunları söyledi: “Benim sevdam Çeşme. Ben Çeşme’ye aşığım. Çeşme için yapamayacağım, feda edemeyeceğim, paylaşamayacağım bir tek şey yok yârimin yanağından gayrı. Mücadelemiz devam edecek. Baba ocağımızın, dedemin partimizin bizim bu sesimizi duymasını rica ediyoruz. Eğer duymazlarsa Çeşme için Çeşme ile birlikte yolumuza devam etmeye var mısınız! Lütfen ve lütfen! Bizi baba ocağından ayırmayın, altı okumuzdan ayrılmak zorunda bırakmayın! Ekrem Oran’ın Arnavut inadı var, kafasında üç tane döner var. Çeşme sevdasından vazgeçmeyecek!”

Hesabını vermeye hazırız

Hakkında yöneltilen iddialara da sert çıkan Oran, “Eski MHP İlçe Başkanı Ekrem Oran için demiş ki ‘Hakkında 210 bin lira zimmet var.’ Be şerefsiz be yalancı! Asla böyle bir şey. Harcadığımızın her bir kuruşun hesabını vermeye hazırız. 1 lira hesabını veremeyeceğimiz şey yok. Oğlum Nazım Çetin’in boynunu bir santim eğecek bir şeyimiz yok. 98 tane teftiş geçirdim, bir kovuşturmam yok, davam yok. Herkes bilsin ki bu şarkı burada bitmez, biz kazanacağız. Bir kez daha yoldaşlarıma, Ankara’daki büyüklerime seslenelim: İthal aday istemiyoruz! Allah herkese böyle bir şey nasip etmez! Anam da burada, anamı da aldım geldim” diye konuştu.

İkameti Çeşme’de değil

‘İthal aday’ eleştirilerini sürdüren Oran, “MHP adayı 27 Eylül 2023’te ikametini Çeşme’ye almış. Atanan adayın ikameti bile Çeşme’de değil. Biz Çeşmeliler her türlü ithal adaya, vasiyete karşı mıyız! Çeşme’yi ancak ve ancak Çeşmeliler yönetir. Kendimi önce sizlere, sizleri de Allah’a emanet ediyorum, var olun. Gözünüz kulağınız burada olsun. Sosyal medyadan Eko’yu takip edin sabredip bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gel belediyeciliği öğren

Başkan Oran açıklamalarını şöyle sonlandırdı: “Bizi lütfen baba ocağımızdan ayırmayın. Bizi altı okumuzdan mahrum etmeyin. Israr ve inatla bu yanlış karardan çok geç olmadan dönün! İthal aday istemiyoruz! 15 arabayla Çeşme’ye gelip bu kalabalıktan korkup ilçe başkanlığı ziyaretini iptal edenlere sesleniyorum: Canım kardeşim eğer Çeşme’de siyaset yapmak istiyorsan gel bu karardan vazgeç Ekrem Oran’ın geçtiği yollardan geç! Ben 10 sene belediye meclis üyeliği yaptım, büyük dersler aldım. Kimse kusursuz ve hatasız değildir, muhakkak yanlışlarımız ve eksiklerimiz oldu ama her şeyden ders aldık. En öne Çeşme’nin çıkarlarını koyduk. Lal Kardeşim sana sesleniyorum: Gel meclis üyemiz ol sen de belediyeciliği öğren… Bu şarkı burada bitmez, mücadeleye devam. Herkes bilsin ki bu daha başlangıç mücadeleye devam ediyoruz.”