İzmir Büyükşehir Belediyesi Yangın İtfaiye Merkezi’ne bağlı Toros Yangın Eğitim Merkezi’ne giren 2 genç kız itfaiye araçlarını kullandı bu görüntüleri de sosyal medya hesaplarından paylaştı. Görüntülerde gençlerin trafiğe açık alanlarda itfaiye aracının arkasında durarak yolculuk ettiği siren çalarak araçları kullandığı görüldü.

Gelişmelerin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada görüntülerin ortaya çıkmasına izin veren 4 personel hakkında disiplin sürecinin başlatıldığı duyuruldu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’ndan açıklama:

Başarılı çalışmalarıyla her zaman gururlandığımız İzmir İtfaiyesi, disiplin, ciddiyet ve sorumluluk duygusunu hizmet sırasındaki temel davranış modeli olarak benimsemiş bir teşkilattır.

Özellikle geçen yıl yaşanan yangın, sel, deprem gibi günlük yaşamı etkileyen olaylarda canını dişine takarak görev yapan, tüm Türkiye’nin güvenini ve takdirini kazanan İzmir İtfaiyesi’nin üniformasını taşıyan her personelimizin de aynı hassasiyet içerisinde olmasını beklemekteyiz.

Dün itibariyle bazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarına yansıyan görüntülerin bahsi geçen disiplin ve sorumluluk anlayışıyla bağdaşmadığı aşikardır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak teşkilatımızın saygınlığına gölge düşürecek hiçbir eylem ve davranışa tolerans göstermemiz söz konusu değildir. Olayla ilgili inceleme derhal başlatılmış, tespit edilen 4 personel hakkında disiplin süreci devreye alınmıştır.

Başlatılan soruşturmada sorumlu personele yasa, yönetmelik ve talimatlar doğrultusunda ilgili disiplin ve teftiş kurulunun vereceği karara göre iş akitlerinin feshi de dahil gereken en ağır yaptırımlar uygulanacaktır.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.