Valilik tarihe sahip çıkacak mı?

Konak’ın Mecidiye Mahallesi'ndeki tarihi ‘İkiz Evler’ restorasyon için İzmir Valiliği'nden çıkacak kararı bekliyor.

BELEDİYE 11.05.2017, 10:55 11.05.2017, 10:55
Valilik tarihe sahip çıkacak mı?

Konak Belediyesi, Varyant'ın hemen üstünde yer alan Mecidiye Mahallesi'nde yan yana inşa edilmiş tarihi iki binayı yıkılmaktan kurtarmak için çalışma başlattı. Halil Rıfatpaşa Caddesi üzerindeki 56 ve 58 kapı numaralı yapıların satın alma işlemleri tamamlanırken, binaların aslına uygun şekilde yeniden yapılması için röleve projesi hazırlandı. Koruma Kurulu'ndan onaylanan projenin hayata geçmesi için geçtiğimiz aylarda emlak vergilerinden toplanan katkı payından oluşan Valilik fonuna başvurulurken, İzmir Valiliği henüz ödenek çıkarmadığı için çalışmalara bir türlü başlanamadı. Çevre halkının ‘ikiz evler' olarak adlandırdığı ve geçmiş yıllarda çıkan bir yangının ardından kaderine terk edilen ikiz binaların tavanı önceki gün aşırı rüzgar nedeniyle çöktü.

Mahalleye giderek binalarda incelemelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, tarihi binaların yeniden kente kazandırılması için İzmir Valiliği'nin biran önce ödenek oyanı vermesini istedi. Pekdaş, "Bu tarihi semtte pek çok tescilli eser var. Bu eserlerin en güzel örneklerinden bir tanesi de İkiz Evler. Osmanlı mimarisinin örneklerini taşıyan bu yapıları yeniden İzmir'e kazandırmak için Konak Belediyesi olarak satın aldık. Fakat burasıyla ilgili olarak Valilikten ödenek bekliyoruz. Ödenek gelse burası kısa sürede tarihi değerini ortaya çıkaran bir binaya kavuşmuş olacak. Bunu sağlamak için fonun bir an önce buraya ödenek ayırmasını istiyoruz” dedi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız'la bu konuda birkaç kez görüşme yaptıklarını dile getiren Başkan Pekdaş, "Konaklı hemşerilerimizin vergilerinden biz üç yılda fona yaklaşık 19 milyon lira aktarmışız. Bu fondan alabildiğim para ise 2 milyon 750 bin lira. Ödenek beklerken bu yerler günden güne yıkılıyor. Kamulaştırmalarını yaptığımız, rölevelerini çıkarttığımız, projelerini çizdirttiğimiz, kuruldan onayı çıkmış, artık ihalesi yapılıp restorasyona başlama durumunda olan bu yerler için para yokluğundan ki; o para var, bir çalışma yapamıyoruz. Zamanla bu yapılar bir bir yıkılırken, bizim ödeneğimiz fonda bekliyor” diye konuştu.

Yıkılma tehlikesi yüzünden uzun yıllar mahalleliye korku salan İkiz Evler için gerekli ödeneğin biran önce aktarmasını talep eden Pekdaş, fondan gelecek parayla aslına uygun restorasyon çalışmalarını başlatacaklarını söyledi. Restorasyonun ardından tarihi binaların yeni işlevleriyle İzmir halkının hizmetine açılacağını dile getiren Pekdaş, kamulaştırmaya dahil edilen binalar ve arsalarıyla birlikte toplam 474 metrekarelik bir alanın kente kazandırılacağını vurguladı. Başkan Pekdaş, imar planında sosyo-kültürel tesis alanı içinde kalan tarihi binaların yıllar sonra yeni işleviyle İzmirlilere hizmet vereceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?