Toplu ulaşıma virüs ayarı: İzmirliler dikkat!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda toplu ulaşımda değişiklik yapıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından eğlence mekanlarının faaliyetlerinin durdurulması nedeniyle Baykuş seferlerine ara verildi. İZBAN’da ek seferler geçici süreyle kısıtlandı. İZDENİZ gemileri ise hafta içi gün ortasında ring seferleri yapacak.

BELEDİYE 17.03.2020, 13:16 17.03.2020, 13:19
Toplu ulaşıma virüs ayarı: İzmirliler dikkat!

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüsün yayılmasını engellemek için İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi çerçevesinde toplu ulaşımda geçici düzenlemeler yaptı.

Gün içi seferler normal
Hafta içi gün içinde yüzde 40’ları bulan, gece ise yüzde 30’a ulaşan yolcu sayısındaki düşüşe rağmen sefer programlarında değişiklik yapmayan ESHOT Genel Müdürlüğü, sadece Baykuş seferlerini geçici olarak durdurma kararı aldı. Sabaha kadar saat başı sefer yapan Gaziemir-Konak (910), Çiğli-Konak (920), Bornova-Konak (930), Buca-Konak (940) ve Narlıdere-Konak (950) baykuş hatları, kentte ve ülkede durumun normalleşmesi sonrası yeniden devreye alınacak.

İZBAN’da ek seferler durdu
Aliağa-Selçuk arası hizmet veren İZBAN da Aralık 2017’den bu yana devam eden ek seferlerini geçici olarak durdurma kararı aldı. Gaziemir-Alsancak ve Çiğli-Halkapınar arasında, hafta içi 07.16 - 09.10 ve 16.40 - 19.06 saatleri arasında yapılan toplam 28 sefer, ikinci bir talimata kadar yapılamayacak.

Metro ve Tramvay
İzmir’de metro ve tramvay seferlerinde de koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla Baykuş seferleri ikinci bir duyuruya kadar iptal edildi. Metroda son sefer, Fahrettin Altay ve Evka3’ten saat karşılıklı olarak 00.20’de yapılacak. Tramvayda ise Karşıyaka’da Alaybey ve Ataşehir duraklarından; Konak’ta Fahrettin Altay ve Halkapınar duraklarından karşılıklı olarak son seferler saat 00.20’de çıkış yapacak.

Metroda hafta içi 06.00-07.00 saatleri arasında 5 dakikada bir, 07.00-11.00 saatleri arasında 4 dakikada bir, 11.00-16.00 saatleri arasında 5 dakikada bir, 16.00-20.00 saatleri arasında 4 dakikada bir ve 20.00-00.20 saatleri arasında 7,5 dakikada bir sefer yapacak.

Karşıyaka tramvayı
Karşıyaka tramvayı hafta içi 06.00-07.00 saatleri arasında 10 dakikada bir, 07.00-20.00 saatleri arasında 8 dakikada bir ve 20.00-00.20 saatleri arasında 10 dakikada bir sefer yapacak.

Konak tramvayı
Konak tramvayı hafta içi 06.00-07.00 saatleri arasında 7,5 dakikada bir, 07.00-20.00 saatleri arasında 6 dakikada bir ve 20.00-00.20 saatleri arasında 7,5 dakikada bir sefer yapacak.

Gemiler ring yapacak
İZDENİZ’de yolcu sayısında yüzde 36’yı bulan azalmaya rağmen, normalde hafta içi sabah ve akşam yoğunluğunun yaşandığı saatlerdeki sefer programlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Körfez içi deniz ulaşımı hafta içi 06.45-09.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında mevcut plana görev devam edecek. Hafta içi diğer saatlerde ise gemiler 30 dakikada bir Bostanlı-Karşıyaka-Konak ve Bostanlı Karşıyaka-Alsancak-Pasaport olmak üzere ring seferleri yapacak.

Arabalı vapur sefer saatleri 30 dakikada bir yapılacak ve çocuk oyun parkları kapatılacak.
Yolcu sayısında yüzde 62’lik düşüş yaşanan Baykuş gemi seferleri ise geçici olarak durduruldu.

Başkan’dan özel sektöre hayati çağrı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tüm toplu ulaşım unsurlarının, ihtiyaç doğrultusunda güvenli, hijyenik ve konforlu hizmet vermeye devam ettiğini söyledi. Toplum sağlığının azami ölçüde korunması hedefiyle tüm araçların, istasyonların, durakların ve aktarma merkezlerinin sürekli dezenfekte edildiğini vurgulayan Tunç Soyer, özel sektöre çağrıda bulundu. Böyle olağanüstü günlerde “esnek mesai saati” uygulamasına geçişin çok önemli olduğunu belirten Soyer, şunları söyledi: “Özel sektör temsilcilerimize sesleniyorum: Kendimizin olduğu kadar birbirimizin de sağlığını korumaktan sorumluyuz. Bu felsefe ışığında, durumu uygun olan personelleriniz işe hiç gelmesin, evlerinden çalışsın. Gelmesi gerekenler içinse mesaiyi normalden bir saat erken ya da geç başlatmak ve bitirmek, sabah ve a kşam saatlerinde toplu ulaşımda oluşabilecek yoğunluğu engelleyecektir; hastalık bulaşma riskini önemli ölçüde azaltacaktır.”

Yorumlar (13)
Akif çam 3 ay önce
Helal zana başkan bu nasıl önlemdir cokmu düşündün seferleri azaltmak demek milletin daha fazla üst üste gidip gelmesi demek zaten normal zamanlarda bile balık istifi gibi işe gidip geliyoruz.
Sevgi 3 ay önce
Unitex tekstil atatürk organizede işçilerine ücretsiz izin verdi bumudur önlem insanların kiralarini faturalarını nasıl odeyeceginide söyleşinler
Kezban ĺ 3 ay önce
Nasıl bir önlem bu ya zaten kalabalıktı hepden insanlar istif oluyoruz
Arda 3 ay önce
Yahu okuyorsunuz ama boşuna okuyorsunuz gündüz saatlerinde sadece gelecek olan otobusler 5 dk da degilde 6 sar 7.5 dak. Lara çıkarılmış ek.seferler dediği baykuş yani gece saatlerinde çalışan otobüs ve tramvay seferleri durmuş durum bu yani ilk.basta adam.akillli okuyun
Berna 3 ay önce
Şoförler insan değilmi onların aileleri çoçukları anneleri babaları yokmu bizim halkımız gezme çıkmadan anlamıyor.ayrıca neden şoförlerinize önlem almıyorsunuz ne bir eldiven ne bir maske bütün gün hapşıran öksüren soru soran dokunan dezenfekten ürün bile dağıtmıyorsun bu önlem değil bu cehaletttttt
Ramazan Teker 3 ay önce
Bumu önlem
Ramazan Teker 3 ay önce
Şimdi daha çok yoğılma olacak
Ayşe 3 ay önce
İzmir koronavirus için ne gibi önlemler aldılar bilgimiz yok afişler le yaptıklarını bildirdiler otobüsü le dune kadar otobüs lere bindim otobüsler dezenfekte edilmemiş yıkanmamış Yeşilyurt duraklar deseniz ilgisiz yoksa Yeşilyurt İzmir'de degilmi İstanbul büyükşehir belediyesi ne güzel çalışıyor orada sokaklar bile yıkanıyor Yeşilyurt iyice ilgisiz bırakıldı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
az bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?