Öğrencilerin gözünden geleceğin Çiğli'si

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencilerinin 2019-2020 güz yarıyılı kentsel tasarım projeleri Çiğli Belediyesinde sergilendi. Birbirinden özgün eserlerin yer aldığı sergi, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İYTE Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Can Gündüz, Dr. Nursen Kaya Erol, İYTE öğrencileri, belediye çalışanları ve vatandaşlar tarafından ilgiyle gezildi.

BELEDİYE 08.02.2020, 11:46 08.02.2020, 11:51
Öğrencilerin gözünden geleceğin Çiğli'si

Sergide yer alan projeler, Çiğli Ata Sanayi, Balatçık İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Çiğli Kıyı Bölgesi, Çiğli Merkez ve Çevresi, Egekent Kavşağı ve Çevresi, Kaklıç Havaalanı ve Köyiçi Mahallesi olmak üzere 7 farklı bölgeyi kapsıyor. Seçilen proje alanlarında ise ulaşım, erişim ve altyapı sorunları; kamusal mekan, sosyal ve kültürel tesis eksikliği; sağlıklaştırma, yenileme, kıyı düzenlemesi, aktif yeşil alanlar oluşturulması ve bölgesel geliştirme konu başlıkları ele alındı.
 


Öğrencilerin hazırladığı maket ve 3D görsellerden oluşan sergiyi gezen Başkan Gümrükçü, "İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri, Çiğli'nin sorunlarını ve ihtiyaçlarını temel alarak birbirinden yenilikçi kentsel tasarım projeleri ürettiler. Projeler Çiğli'nin geleceği çok önemli. Doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizi korumak; ancak bunu yaparken yaşamın kalitesini arttırmak için vatandaşımızın sağlıklı ve yenilenmiş kentsel çevrelerde yaşamasını istiyoruz. Öğrencilerimizin meydandan kıyıya, kamu arazilerinden havaalanına çeşitli mahallelerimize kadar çok sayıda alanda, sorunları ve olanakları temel alarak özgün fikir projeleri ürettiklerini gördük. Bu projeler elbette doğrudan uygulanmaya konmayacak; ancak geleceğe dönük nasıl bir Çiğli hayal ettiğimiz noktasında bizlere esin kaynağı oluşturacak" dedi.
 

DHA
 


 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
18°
hafif yağmur
Anket Tümü
Erken seçim mi, yoksa 2023 mü?