Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar

İZSİAD Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısına, katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tramvay ve yeni metro hatları, kent dönüşümü, yol çalışmaları, Kemeraltı konusunda önemli açıklamalar yaptı.

BELEDİYE 27.01.2016, 13:11 27.01.2016, 12:18
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar

İZSİAD Başkanlığı'na yeniden seçilen Hakan Küçükkurt ve yönetim kuruluna başarılar dileyen Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir'e akvaryum yapılması talebine “İzmir Ticaret Odası'nın Pasaport Mendireği'nde böyle bir projesi var ama çeşitli sıkıntılar nedeniyle beklemede. Büyükşehir Belediyesi olarak çocukların, balıkları ve diğer deniz canlılarını da tanıması için Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda bölümler halinde akvaryumlar oluşturacağız" dedi.

Buca Uçanyol'u İzmir Otogarı'na bağlama çalışmalarının sürdüğünü de kaydeden Kocaoğlu, “Gültepe Mezarlığı'nın bulunduğu bölgeden itibaren 2.5 kilometrelik gidiş-geliş tünel yapacağız. Kamulaştırmalar devam ediyor. Haziran-Temmuz gibi inşaat çalışmaları başlayacak" diye konuştu.

Kentte AVM'lerin yarattığı yaya ve araç trafiğine de değinen Kocaoğlu, “Örneğin Balçova-Üçkuyular bölgesinde ne yazık ki zamanında 2.5 emsal verilmiş. Bu doğru değil. Elimiz kolumuz bağlı; belediyeler kazanılmış hakkı geri alamaz. AVM'ye karşı değiliz. Ancak bunlar şehrin dışında, trafik ve otopark probleminin olmadığı yerlerde kurulmalı" dedi.

""

İzmir'in turizm potansiyelinin artırılması kapsamında Kemeraltı için yaptığı restorasyon ve ön cephe yenileme çalışmalarını da hatırlatan Kocaoğlu, İzmirli sermaye sahiplerine çağrıda bulundu, “Kemeraltı'na tarihinde en büyük parayı, 450 milyon lira ile ben harcadım. Başka bir babayiğit yok. 10 yıldır söylemekten ağzımda tüy bitti. 50 tane delikanlı çıksa, tescilli yapıları satın alıp restore ettirse, hediyelik eşya gibi işletmeler kursa, bakın Kemeraltı nasıl kabuk değiştiriyor. Ama kimse elini taşın altına sokmuyor. Her şey belediyeden bekleniyor" dedi.

Kocaoğlu, Kadifekale'den Agora'ya teleferik projesi konusundaki sorulara ise, “O bölgeye teleferik uymuyor. Yürüyen yol yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor" yanıtını verdi.

Birinci Kordon'a yönelik eleştirileri de yanıtlayan Kocaoğlu, “Kordon'a zabıtayı sokuyorum, 'Zabıta sert davranıyor' diyorlar. Çekiyorum, bu kez de 'Burası çadır kente döndü' diyorlar. Kuralsızlık, demokrasi gibi algılanıyor. Kuralsızlık, demokrasi değildir. Demokrasinin kuralları vardır" dedi.

Kent dönüşümünde Uzundere'nin örnek olacağını söyleyen Kocaoğlu, “Türkiye'de vatandaşı en çok düşünen belediye biziz. Uzundere'de bütün tapuları aldık. Müteahhit bizimle muhatap olacak. Bitirecek daireleri, dağıtımını biz yapacağız. İzmirli bunu görecek, Türkiye görecek. Sonrasında diğer kent dönüşümü alanlarında işler çok daha kolay yürüyecek" diye konuştu.
İzmir kent merkezinde yaşanan trafik sıkıntısının en büyük nedenlerinden birinin kuralsız parklar ve beklemeler olduğunun altını çizen Kocaoğlu, “Otoparklar bomboş duruyor. Trafik polisi görevini yapmıyor. Araçlar çekilmiyor. 'Yeterli çekici yok' deniyor. Çekici almak zor mu? Nedenini bilemiyorum. Trafiği bana verseler, o otoparkları 1 günde doldururum" dedi.

Kocaoğlu, toplantı sonrası düzenlenen yemekte de yeni yönetimde yer almayan bir önceki dönem yöneticileri Birsen Kayaönü, Nilhan Antitoros, Taner Telcioğlu, Gaffar Akkel, Öztürk Bağcı ve Erdoğan Erdem'e teşekkür plaketlerini verdi.

Bu arada İZSİAD Yönetim Kurulu görev dağılımını yaptı. Hasan Küçükkurt başkanlığındaki yönetimde, Başkan Vekili Mukaddes Çelik, Başkan yardımcıları; Hayati Ertuğrul, Cengiz Yavaş ve Ali Talak, Genel Sekreter Şenol Aslanoğlu, Genel Sekterer Yardımcısı Tuğçe Gülcüler, Sayman Özgür Dökmetaş, Sayman Yardımcısı Yeşim Özbudaklı olurken Ahmet Baştuğ, Adil Özyiğit, Ali Kara, Haydar İnaç, Hayrettin Kayaönü, Hüseyin Cengiz, Metin Sancak, Nurettin Avcı, Sirhan Özen ve Semiha Güneş'den oluştu.


İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?