Kocaoğlu Ankara yolcusu

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Körfez Projesi ÇED ve Katı Atık Bertaraf Tesisi ÇED sürecinde verilen olumsuz raporlar ve eksik belger sorununu görüşmek için yarın (Salı) Ankara'ya gidecek.

BELEDİYE 18.04.2016, 12:20 18.04.2016, 12:27
Kocaoğlu Ankara yolcusu

Kocaoğlu'nun Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veylsel Eroğlu ve İzmir miletvekile de olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşbe Bakanı Binali Yıldırım'la ayrı ayrı görüşecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin iki önemli sorunu olan Kuzey Bölgesi Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi ile Büyük Körez Projesi ÇED raporu konularındaki çözümsüzlüğün bir an önce ortadan kaldırılması için ilgili 4 bakana 4 Nisan'da yaptığı basın toplantısında “zirve çağrısı" yaptı. Büyük Körfez Projesi'nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın belge eksikliği nedeniyle ÇED sürecinin tamamlanmadığı açıklamalarına karşın eksiklik olmadığnı savunan Kocaoğlu, Yamanlar'da yapılması öngörülen Katı Atık Bertara Tesisi'yle ilgili iki yıl önce olumlu rapor veren Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nün ÇED sürecinde ise bu kez görüşünü değiştirmesiyle verdiği olumsuz rapor konusunda tüm bürokratların katılımıyla toplantı yapmak istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İzmir milletvekili olması, Körfez Projesi'nde belediyenin partneri olan TCDD'nin bağlı olduğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olması nedeniyle Binali Yıldırım'da zirveye katılması çağırısı yaptı

Ankara'dan çağrıya ilk yanıt Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'dan çağrının ertesi günü geldi. Yıldırım, "İzmir'in sorunu çok. Hükümet olarak yerel yönetimlere parti ayrımı yapmaksızın destek veriyoruz. Bu bizim hizmet anlayışımız. Başkan Aziz Kocaoğlu'nu Ankara'ya bekliyorum. Kapım her zaman olduğu gibi yine açık. Ne zaman isterse gelsin, görüşelim. Sorunun bir parçası olmadığımız gibi çözümünden yanayız. Konu, İzmir olunca da çözümü hızlandırmak için ekstra çaba gösteririz. Amacımız bağcı dövmek değil üzüm yemek" dedi.

Aziz Kocaoğlu, Ankara'dan gelen yanıt üzerine üç bakanlıktan randevu aldı. Ancak, Kocaoğlu'nun ortak zirve isteği gerçekleşmedi. Kocaoğlu üç Bakan'la ayrı ayrı görüşecek. Başkan Kocaoğlu yarın saat 15.00'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, 16.00'da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, saat 17.00'da ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'la görüşecek. Ankara'ya ilgili bürükrotlarıyla gidecek olan Kocaoğlu, Sarı'yla ÇED sürecindeki eksik belgelerle ilgili sorunu çözmek, Eroğlu'yla Yamanlar Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin yeriyle ilgili ÇED sürecinde verilen olumsuz görüşün, iki yıl önceki gibi olumluya dönüşmesi için görüşecek. Bakan Yıldırım'dan ise her iki projeyle ilgili destek isteyecek.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
hafif kar yağışlı
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?