Karşıyaka’nın arşivi dijital ortama taşınıyor!

Teknolojik gelişmeler doğrultusunda hizmetlerini daha hızlı ve etkin hale getirmeyi hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, ‘Dijital Arşiv’ projesini hayata geçiriyor. Belediye Arşiv Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında; kurumun yapı kontrol, imar, etüt proje, ruhsat, plan proje, kentsel dönüşüm birimleri ile ilgili evrak, dosya ve dokümanlar dijital ortama taşınmaya başlandı.

BELEDİYE 01.07.2021, 10:25
Karşıyaka’nın arşivi dijital ortama taşınıyor!

Yaklaşık bir yılda tamamlanması planlanan projeyle; vatandaşların, ekspertizlerin ve bilirkişilerin ihtiyaç duydukları belgelere en hızlı şekilde ulaşabileceği akıllı bir sistem kurulacak. Bu sayede ilgili hizmetlere erişim daha kolay hale getirilirken, zaman ve iş gücü kaybının önüne geçilecek. Kurum binalarında yoğunluk oluşması önlenecek. Dijital dosyalama ile yer kaybı azaltılarak mekân tasarrufu sağlanacak. Belgeler ömür boyu saklanabilir hale gelecek. Aynı anda çoklu erişim mümkün olacak. Fotokopi, kâğıt, kartuş gibi masraflar minimuma inecek; karbon salınımının azaltılmasına katkıda bulunulacak.

YAŞAYAN VE YAŞANABİLİR KENT

Dijital arşivi Haziran 2022’de devreye almayı hedeflediklerini aktaran Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, projeye ilişkin olarak şunları kaydetti: “Teknolojik gelişmeler birçok alanda olduğu gibi arşivcilik alanında da hayatı çok kolaylaştıran çözümler sunuyor. Bu doğrultuda, önemli bir gereklilik haline gelen dijital arşivleme sistemini kurmak için çalışmalarımıza başladık. Fiziksel evrakların sayısallaştırılarak dijital ortama taşınması, pek çok açıdan önemli avantajlar sağlayacak. Karşıyaka Belediyesi olarak, “yaşayan ve yaşanılabilir kent” vizyonuyla yürüttüğümüz projelerimizden biri olan “Dijital Arşiv” ile temelde kolay erişim, zaman ve iş gücü tasarrufu sağlamayı amaçlıyoruz.”

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Bilgi Belge Yöneticisi 4 hafta önce
Ülkemizde bir çok belediye dijital arşive geçiş yaptı ve yapıyor. Ama Karşıyaka Belediyesi ihale sürecini rekabetten uzak, bir şirkete adrese teslim düzenleyerek bu hizmeti ederinin bir buçuk katından fazla maliyetle satın alıyor. Üç gün içerisinde düzenlenen iki ihaleden birisi Fatih Belediyesi, onlarca şirket katıldı ve en uygun fiyatla ihale edildi, Karşıyaka Belediyesi ihalesine tek şirket girebildi ve keyfi fiyatla aldı işi. Habercilik aynı nitelikte iki iş arasındaki fiyat farkını sorgulayabilmeyi gerektirir. İstanbul'daki bir ihaleye 3-4 İzmirli dijital arşiv şirketi girip rekabet edebilirken Karşıyaka ihalesine neden tek şirket girdi asıl haber bu...
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?