Karşıyaka’lı girişimcilere yeni fırsat

İşsizlik sorununa çözüm üretmek ve aile ekonomisine katkı sağlamak adına çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, KOSGEB işbirliği ile sürdürdüğü Uygulamalı Girişimcilik Projesi’ne yeni yılda da devam edecek.

BELEDİYE 30.01.2016, 13:15 30.01.2016, 13:15
Karşıyaka’lı girişimcilere yeni fırsat

Kendi işinin patronu olmak isteyenler, 1- 4 Şubat arasında belediyeye kayıt yaptırabilecek. Sertifika almaya hak kazananlar işyeri açmak için KOSGEB’ten 30 bin TL hibe, 70 bin TL faizsiz kredi almaya hak kazanacak.

HEM EĞİTİM HEM HİBE

Her geçen gün artan işsizlik sorununa çözüm üretmek, kendi işini kurmak isteyen Karşıyakalılara maddi destek vermek ve kent ekonomisine doğrudan katkı sağlamak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, KOSGEB ile işbirliği yaparak Uygulamalı Girişimcilik Projesi’ni 2016 yılına taşıdı. Proje kapsamında 1-4 Şubat tarihleri arasında yapılacak başvurular sonrasında eğitimler başlayacak. Kendi işinin patronu olmak isteyen Karşıyakalılar alacakları eğitimin sonunda iş yeri açmaya değer görülürlerse hem hibe hem de faizsiz kredi imkanlarını da kullanabilecek. Sertifika almaya hak kazanan girişimciler KOSGEB tarafından 30 bin lira hibe ile desteklenecek. KOSGEB, ihtiyaç duyanlara da 70 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanma şansı verecek.

180 KİŞİ KENDİ İŞİNİN PATRONU OLACAK

Başvuru yapmak isteyenler 399 43 39 numaralı telefondan bilgi alabilecek. Mesai saatleri içinde yapılacak başvurularda sadece Karşıyaka’da ikamet edenler  kabul edilecek. Eğitimler, yıl içinde toplam 6 kez tekrarlanacak. Kendi işyerini açmak isteyenlere destek olmayı sürdüren Karşıyaka Belediyesi, KOSGEB ile yaptığı protokol sayesinde ile 2015 yılı içinde 120 kişinin girişimcilik eğitimi almasını sağladı. 2016 yılında ise eğitim alacak girişimcilerin sayısı 180 olarak belirlendi.  Projeye katılmak isteyenler, Karşıyaka Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilecek. Test sınavını geçenler, eğitim almaya hak kazanacak. Detaylı bilgi 399 43 39 numaralı telefondan alınabilecek.

KENT EKONOMİSİNE KATKI

İstihdama ve kent ekonomisine katkı sağlamak adına çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Ne yazık ki işsizlik her geçen gün artıyor. Bu nedenle istihdama yönelik projelere öncelik veriyoruz. Girişimcilere yeni pencereler açmak ve kendi işlerini kurma fırsatı tanımak, desteklemek çok anlamlı. Kadınlara ve dezavantajlı vatandaşlarımıza öncelik verecek olmamız da projeyi ayrıca önemli hale getiriyor. Herkese şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?