Karşıyaka Belediyesi'nden o arazi için açıklama: Müsaade edilmeyecek, yargıya taşıyacağız!

Geçtiğimiz günlerde TOKİ tarafından İzmir Karşıyaka’da satışa sunulan ve bir bölümünün denizde kaldığı görülen araziler tartışma konusu olmuş TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri satışı sert bir dille eleştirmişti. Yaşananların üzerine Karşıyaka Belediyesi; ''alanların kamusal kullanımda kalması için başta hukuki yol olmak üzere her türlü girişimde bulunacağımızı ifade etmek isteriz.'' şeklinde açıklama yaptı.

BELEDİYE 07.07.2020, 12:15 07.07.2020, 12:29
Karşıyaka Belediyesi'nden o arazi için açıklama: Müsaade edilmeyecek, yargıya taşıyacağız!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, 23 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan ilanda, 9 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak müzayedede 26 ilde 191 arsa için satış ve kira ihalesine çıkılacağı duyuruldu. İzmir’de Karşıyaka, Aliağa ve Narlıdere ilçelerinde toplam 4 parsel satış ve kiralama ihalesine çıkacak. İmar planlarına göre, Karşıyaka 25697 ada 1 parsel “Rekreasyon Alanı”, yine Karşıyaka 25699 ada 1 parsel “Açık Spor Tesisleri Alanı”, Aliağa 804 ada 1 parsel “Pazar Alanı”, Narlıdere 156 ada 1962 parsel ise halen dava süreci devam eden alan içinde kalıyor.

TOKİ tarafından İzmir Karşıyaka’da satışa sunulan ve bir bölümünün denizde kaldığı görülen araziler tartışma konusu olmuş TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri satışı sert bir dille eleştirmişti. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası yaptığı açıklamada; ''Yani TOKİ’nin iddiasına göre, taşınmazları alanlar kazançlı çıkacak. Peki kim kaybedecek? İşte bu sorunun yanıtı, arsaların niteliğinde yatıyor. Satılan arsaların içinde, rekreasyon alanı, açık spor tesisi, dini tesis, sağlık ocağı ve ilk yardım merkezi, kentsel hizmet alanı ve yol, sosyal kültürel tesis alanı, park alanı, pazar, belediye hizmet alanı ve resmi kurum alanı var. Her biri kamusal alan ya da kamu hizmet alanı olan, mülkiyeti kamuda olması gereken ya da mülkiyetsiz bırakılması gereken alanlar bunlar” denildi.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA: İZİN VERMEYİZ!

Yaşananların ardından müzayede öncesi açıklamada bulunan Karşıyaka Belediyesi başta hukuki yol olmak üzere her türlü girişimde bulunacaklarını ifade ederek alanın kamu kullanımına devredilmesi gerektiğini vurguladı.

Belediye'nin açıklaması; 

''Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından halkın kullanımı için ayrılmış Mavişehir bölgesinde bulunan Rekreasyon Alanı ve Açık Spor Tesis Alanı için alınan satış kararı tüm İzmir halkı gibi bizi de üzmüştür.

Bir bölümü denizde kalan ve normal koşullarda Belediyelere bedelsiz olarak terkedilmesi gereken kamusal alanların yatırımcıya fırsat’ olarak sunulmasını şaşkınlıkla izlemekteyiz.

Konunun uzmanı TMMOB’a bağlı Meslek Odalarının 06.07.2020 tarihindeki açıklamalarında belirttiği gibi ‘…Kamuculuğu, toplumculuğu, hakkaniyeti, planlama ilkelerini geçtik… Utanması olan, bu taşınmazları satışa çıkarmaz. Satışa çıkarılan bütün kamusal alanların, yine kamu kurumları tarafından satın alınacak olması ihtimali bile bu gerçeği değiştirmez. Yapılması gereken açıktır. Gerek taşınmazların satışından, gerekse kamusal donatıların ve alanların özel mülkiyet eline geçirilmesinden vazgeçilmeli, bütün kamusal alanlar, ilgili kamu kurumlarına ve kamu kullanımına devredilmelidir...’

Karşıyaka Belediyesi olarak 9 Temmuz 2020 tarihinde kamu kullanımındaki söz konusu alanların müzayede yoluyla satılmasına şiddetle karşı olduğumuzu ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesini beklediğimizi belirtiriz. Öte yandan Belediye olarak bu alanların kamusal kullanımda kalması için başta hukuki yol olmak üzere her türlü girişimde bulunacağımızı ifade etmek isteriz.

Bilinmelidir ki Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak birçok canlının yaşam bulduğu, halkın kullanımına açık olması, rahatça gezebilmesi, ulaşabilmesi ve spor yapması gereken bu alanların hiçbir şekilde tel örgülerle kapatılmasına, halkın ulaşamayacağı hale getirilmesine, plan değişikliği marifetiyle zaten yapı yoğunluğu ve yüksekliği açısından doygunluğa ulaşmış Mavişehir Bölgesinde yeni bir yapılaşma kararına müsaade edilmeyecektir...

İzmir’in ve Karşıyaka’nın kamu kullanımına açık olması gereken bu alanları satın almayı düşünen ve özel mülkiyete konu etmek isteyenler her aşamada ve her türlü işlemde karşılarında Karşıyaka Belediyesi’ni ve Karşıyaka halkını bulacaklardır...''

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?