Karaburun'da gündem sökülen ağaçlar! 'Yerine yüzlerce dikeceğiz!'

İz Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal’ın sunduğu Kayıt Programı’nın bu haftaki konuğu Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan oldu. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yol çalışması kapsamında sökülen ve tartışmalara neden olan 15 ağacın neden söküldüğünü anlattı.

BELEDİYE 07.09.2020, 12:46 07.09.2020, 12:55
Karaburun'da gündem sökülen ağaçlar! 'Yerine yüzlerce dikeceğiz!'

Karaburun’da yol çalışmaları kapsamında 15 ağacın sökülmesi tepki toplamış, konuyla ilgili pek çok haber çıkmıştı. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan iddialara, “Bölgede alt yapı çalışması var. Çok hızlı şekilde yollar yapılıyor. Gerçekten sonuçları çok güzel olacak. Ağaçları çıkardık, bir dalın biri kırıldığında yüreğim sızlıyor. Sökülmesi gerekiyordu. Bir kısmını sahillerimize diktik, bir kısmını saksılara aldık hatta 2 tanesini çocuk parklarına naklettik. Kimse benim ağaç sevgimi, çevre sevgimi, hayvan sevgimi sorgulayamaz. Hiçbir şey ağrıma gitmez. Hiç kimse beni ağaç katili olarak suçlayamaz. Ben burada bir youtubera hizmet etmeye üzülüyorum. Çıkın Mordağan’da herkese sorun o ağaçlar zorunluluktan kesildi evet ağaç katili değilim ama hiç kimse insan canından önemli değil. Orada kazalar oluyordu. Oradaki çevreciler çok duyarlı, amaç başka tarafa götürmekti ama olmadı. Sökülen 15 tane ağaç var bunların taşınamayacağını bildiğimiz için söküldü, tabi ki onların can kaybı hiçbir zaman telafi edemeyiz ama yine yerine yüzlerce ağaç dikeceğiz” diye cevap verdi. 

Ziraat Mühendisleri İzmir Şubesi’nde alınan bilgiye göre, yer değişikliği yapılacak ağacın 4 yaşından küçük olması ve geçiş aşamasında sıcaklığın bir hafta boyunca 5 derece seviyesinde olması gerektiği vurgulandı. Karaburun’daki sökülen 15 ağacın bu koşullara uymadığı anlaşıldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?