Karabağlar Meclisi'nde sular duruldu

KARABAĞLAR Belediye Meclisi CHP Grubu'nu bölen, ardından AKP grubunun Meclis toplantısını protesto etmesine neden olan Meclis Başkan Vekilliği krizi aşıldı. CHP'de grup kararına karşı hareket ettikten sonra partiden istifaların veren ve toplantı öncesi istifalarını geri alan 6 CHP'li, Meclis komisyonlarına alındı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun tepkiye neden olan seçimi tekrarlatmasıyla da AKP grubuyla da barış sağlandı.

BELEDİYE 07.04.2016, 09:00 07.04.2016, 09:47
Karabağlar Meclisi'nde sular duruldu

Karabağlar Belediye Meclisi'nin Nisan ayı ilk oturumunda kriz yaratan Meclis 1'inci ve 2'nci başkan vekilliği seçimleri Karabağlar Belediye Başkanı Muhitten Selvitopu'nun önerisiyle tekrarlandı. Selvitopu, ilk toplantıda 1'inci başkan vekilliği için CHP grubunun adayı Mehmet Aydoğan'ın 15, bireysel olarak aday olan CHP'li Turan Manduz'un ise 11 oy aldığını, 2'nci başkan vekili adayı AKP'li İmmet Tunç'un ise 26 oy aldığını söyledi. Başkan'ın meclis kararını 5 gün içinde iade etme yetkisi olduğunu hatırlatan Selvitopu, "Seçim esnasında herhangi bir hukuka aykırılık olmasa da bireysel aday olması nedeniyle oy pusulalarında anlam karmaşası oldu. Kamuoyunda sağlıklı değerlendirme yapılmadığı eleştirilerinin gözlemlendi. Şeffaf yönetim anlayışı gereği seçimlerin iptal edilerek yeniden yapılmasını öneriyorum" dedi.

AKP Grubu duruma İdare Mahkemesi'ne götürmeyi düşündüklerini, ancak seçimin tekrarlanması kararını olumlu bulduklarını, bundan vazgeçtiklerini açıkladı. Selvitopu'nun önergesi oybirliğiyle kabul edildi. Meclise 16 CHP'li, 15 AKP'li üye katıldı. İlk oturumda aday olan Turan Manduz ve destek veren beş üye toplantıda yer almadı.

MECLİSE GELMEYEN 6 CHP'Lİ ÜYE DE KOMİSYONLARA ALINDI

Yeniden yapılan seçimde CHP ve AKP gruplarının oylarıyla Meclis 1'inci başkan vekilliğine CHP'li Mehmet Aydoğan, 2'nci meclis başkan vekilliğine AKP'li İmmet Tunç seçildi. Meclis'te ihtisas komisyonları seçimleri de yapıldı. İmar Komisyonu'na CHP'li Mustafa Şafak Baran, Ali Bartu, Zafer Levent Yıldır, Cevat Bekiroğlu AKP'li Bünyamin Demir seçildi. Meclis'e katılmayan 6 CHP'li de komisyonlara alındı. Encümen'e CHP'den Emel Tangobay, Zakir Bel ve Engin Soy seçildi. 

Meclis'te daha sonra 2015 yılı faaliyet raporu görüşüldü. AKP grubu, faaliyetleri yetersiz bulduğunu açıkladı. Başkan Selvitopu ise yaptığı konuşmada Karabağlar'da hiçbir iş yarım kalmayacağını, şeffaflıktan vazgeçmeyeceklerini söyledi, Karabağlar'ın bölünerek yeni bir ilçe oluşturulacağı iddiaları olduğunu belirten Selvitopu, "Yeni haberler alıyoruz. İnşallah Karabağlar'ı yeni sınırlarla bölmezler. Bunları yaparken de hiçbir alt yapı ve tekniğine bakılmıyor. Ondan sonra kurumsallaşma ve kurumların yerleşmesi uzun sürüyor. Dünya kadar para harcanıyor. Yazık bu ülkenin kaynaklarına… Burada iktidar partisi meclis üyelerimize büyük iş düşüyor. Sandık sonuçlarına göre bakılmasın, hizmet esaslı bakılsın" dedi. Faaliyet raporu oy çokluğuyla onaylandı. AKP grubu ret oyu verdi.

Meclisin dilek ve temenniler bölümünde AKP'li Ayşe Arslan Erten, Kılıçdaroğlu'nun Aile ve Sosyal Politika Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında söylediği sözleri kınadı. CHP ve AKP grupları arasındaki olası bir tartışma ise Başkan Selvitopu konunun Meclis çalışmalarıyla ilgisi olmadığını açıklamasıyla önlendi

Utku BOLULU/İZMİR, (DHA)

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208