'Karabağlar'da yapılacaklar belli, sorun bütçede'

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Radyo Trafik İzmir’de “Başkanlar Trafikte” programına konuk oldu.

BELEDİYE 18.11.2019, 15:40 18.11.2019, 15:57
'Karabağlar'da yapılacaklar belli, sorun bütçede'

İlçe genelinde ulaşım sorunu yaşandığına dikkat çeken Selvitopu, detaylarını açıkladığı 4 yeni aks ile trafiğin rahatlayacağını söyledi ancak, “Sorun bütçede…” diyerek belediyenin yaşadığı gelir sıkıntısına vurgu yaptı.

Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Başkanlar Trafikte” programının bu haftaki konuğu Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’ydu. Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Selvitopu, özellikle Karabağlar’da yaşanan ulaşım sorunlarından ve bu sorunların giderilmesi için yapılan çalışmalardan bahsetti. Açılacak 4 yeni akstan söz eden Başkanın gündeminde ilk olarak kentteki çarpık kentleşme vardı.

'KARABAĞLAR’I GELECEĞE TAŞIMAK İSTİYORUZ'

“Karabağlar olarak zor ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu bir ilçeyiz.” diyerek söze başlayan Selvitopu, “Çarpık kentleşmenin yarattığı sorunlarımız var. Sonuçta yapılacaklar belli, hangi siyasi görüş gelirse gelsin çarpık kentleşmeyi düzeltmek için siyaset yapmamak lazım. Projeleri hayata geçirmeye çalışmak çok daha önemli. Kentlerimizi geleceğe taşımak zorundayız. Karabağlar'da sürdürülen bir kentsel dönüşüm projesi var. Onayda olan ya da bakanlığın yürüttüğü projeler mevcut, biz de takip ediyoruz. 2 bin 700 hektarlık yerleşim alanımızın 700 hektarında dönüşüm çalışmaları var. Temel hedefimiz; modern bir kent yaratarak Karabağlar'ı geleceğe taşımak... Bunun alt yapısını oluşturduk, planları hayata geçirerek yol alacağız.” şeklinde konuştu.

AÇILACAK YENİ AKSLAR…

Karabağlar Belediye Başkanı Selvitopu, Radyo Trafik İzmir’e ilçe trafiğini rahatlatacak projelerin detaylarını anlattı. Düzensiz bir kent olunca ulaşım ve otopark sorunlarının kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Selvitopu, “Karabağlar’ın iç yapısında bir ulaşım sorunu var. Bizim belirlediğimiz 4 aks var, bunların açılması gerekiyor. Eski İzmir Caddesi, Zincirlikuyu Kavşağı'nda bir tıkanma oluyor. Zincirlikuyu ile Dostluk Bulvarı'nı birbirine bağlayan 24 buçuk metre genişliğinde yeni bir yol açmayı hedefliyoruz. Kamulaştırılmalar tamamlandı ve projenin yüzde 80'i bitti.” dedi.

Selvitopu, Erdal Yaklav ile İhsan Alyanak bulvarlarının birleştiği kavşaktan Uzundere çevre yolu çıkışına güçlü bir bağlantı yapılmasının gerektiğini de belirterek, diğer 2 yeni aks için şu sözleri sarf etti: “3. olarak Karabağlar Endüstri Meslek Lisesi'nin olduğu 5711/1 Sokağın Sırrı Atalay Caddesi'ne bağlanması gerekiyor. 4. hedefimiz de Sırrı Atalay Caddesi’nin direkt Yeşillik Caddesi ve Fuar’a bağlanması.Sırrı Atalay Caddesi fiili olarak sokaktır. Planlarımız doğrultusunda yapılacak çalışmalarla orada yaşanan sorunlar ortadan kalkacaktır. Sonuçta yetki Büyükşehir'de, birlikte çözme gayreti içerisindeyiz. Karabağlar'a dışarıdan kolay ulaşabiliyorsunuz ama trafik anlamında sorun Karabağlar'ın içinde. Planlanan 4 ana aks açıldığı anda Karabağlar’da artık ulaşım sorunu büyük ölçüde çözülmüş olur.”

'GELECEKTEN ÇOK UMUTLUYUZ'

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından programa alınan ve yakın bir zamanda proje ihalesine çıkılacak metro projesinin de önemine değinen Selvitopu, “Metro da bitince Karabağlar'da ulaşım sorunu kalmayacak. Ulaşımı rahatlattığınızda dönüşümü daha çabuk sağlayabilirsiniz. Karabağlar’ın geleceğiyle ilgili çok umutluyuz. İlçemizin modernleşeceği yönünde de hiçbir kuşkumuz yok. Gelişmeyle zamanı da doğru dengelememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

'MEVCUT DURUMA GÖRE ÇÖZÜM BULMALIYIZ'

Selvitopu, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çevresinde ve bağlantılarında ulaşım anlamında yaşanan sıkışıklıkların farkında olduklarını da belirterek, “Zamanında planlanırken yollar daha geniş yapılsa bugünkü sorun olmayacaktı. Şu anki mevcut duruma göre çözüm bulmak zorundayız. Zincirlikuyu'da yapılacak çalışma hastane çevresinde de bir rahatlama sağlayacaktır. Dostluk Bulvarı ile Yeşillik Caddesi’nin birleştiği Yaşayanlar Kavşağı'na katlı kavşak yapılması gerekiyor. Caddenin yetkisi Karayolları’ndan Büyükşehir'e geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşillik Caddesi ile ilgili projeleri var. Poligon Deresi ile düşüncelerimiz vardı, askeri tesis taşınırsa çevre yolundan buraya bir aks bağlanabilir. KGM'nin sorumluluğunda olan yerlerin de incelenmesi gerekiyor. Yapılacak tüm çalışmalar ilçe genelinde zincirleme rahatlama sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

'SORUNLARIN HEPSİ BİRBİRİNE BAĞLI'

Radyo Trafik İzmir dinleyicilerinden gelen soruları da yanıtlayan Selvitopu, bir görüş üzerine, “Ulaşım akslarının kaldırım ve yollarıyla düzgün olması gerekiyor. Zaman zaman asfaltlama yapıyoruz. Mümkün olduğunca kazıyarak yapıyoruz ancak alt yapımızla ilgili sorunlar olduğu için yeni atılan asfalt açılmak zorunda kalıyor. Alt yapı problemleri nedeniyle bazı yerlerde asfalta yama yapmak zorunda kalıyoruz. Düzenlenmesi gereken birçok sokağımız var. İmkanlarımız ölçüsünde yenilemeye çalışıyoruz. Geçen dönem 850'ye yakın sokağımızı yeniledik. Sorunların hepsi birbirine bağlı, bunların bir düzene girmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda daha yoğun olarak asfaltlama çalışmalarına devam edeceğiz.” yanıtını verdi.

KARABAĞLAR’DAKİ OTOPARK PROBLEMİ

Selvitopu, ilçedeki otopark problemlerinden de bahsetti, sürücüleri uyardı: “Yapılaşmış alanlarımızda otopark anlamında bir sıkıntı var. Geçmişten bugüne araç sayıları çok arttı. Planlarımızı yaparken otopark alanlarını ele alıyoruz. Planlı gelişen alanlarda otopark sorunu yaşanmıyor. Otopark sorununa çözüm getirmek için çalışıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımıza da iş düşüyor. Sürücülerin trafik kurallarına uyması gerekiyor.”

'BELEDİYE OLARAK BÜTÇEMİZ İYİ DEĞİL'

Son olarak, “Karabağlar'da ulaşım anlamında yapılacaklar belli. Sorun bütçede...” diyen Karabağlar Belediye Başkanı Selvitopu sözlerini, “Her şey paraya dayanıyor ama belediye olarak bütçemiz iyi değil. İzmir’de nüfus olarak 2., ancak gelir olarak 4., 5. sıradayız. Kaynaklarımızın geliştirilmesi lazım. Artan gelirleri de doğru kullanmak gerekiyor.” ifadeleriyle tamamladı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?