İZSU'dan Mordoğan'a yeni şebeke

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Karaburun'un turistik mahallesi Mordoğan'ın içme suyu şebekesini baştan sona yenileyecek. Eğlenhoca Mahallesi'nde yer alan göletin suyu arıtılarak yapılacak iletim hattı ile Mordoğan'ın yaz aylarında artan su ihtiyacı karşılanacak.

BELEDİYE 19.06.2016, 09:05 19.06.2016, 10:50
İZSU'dan Mordoğan'a yeni şebeke

Büyükşehir Yasası ile birlikte kendi sınırlarına bağlanan dokuz ilçe 23 belde ve 400'e yakın köyün sorunlarını çözmek için çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi, doğası, denizi ve nergis çiçekleriyle ünlü Mordoğan'ın içme suyu şebekesini baştan sona yenileyecek. 23 Haziran'da yapılacak ihalenin sonuçlanmasının ardından 40- 50 yıllık asbest ve PVC hatlardan oluşan mevcut içme suyu şebekesi, sağlıklı ve basınca dayalı borularla yenilenecek. Toplam 160 kilometrelik içme suyu hattı yenileme çalışmaları ile birlikte 14 kilometrelik iletim hattı da döşenecek.

Mordoğan'ın yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak için Eğlenhoca Köyü'nde bulunan gölete de arıtma tesisi kurularak, Eğlenhoca ile Salabahçe mevkii arasına 10 kilometrelik iletim hattı döşenecek. Mevcut kuyuların iletim hatları da yenilenecek. Böylelikle Karaburun'un turistik mahallesi Mordoğan, sağlıklı, kesintisiz ve bol suya kavuşacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak imalatlar 600 günde tamamlanacak.

KANAL VE ARITMA DA GELİYOR

İZSU, Mordoğan'ın en büyük problemlerinden biri olan evsel atık su sorununu da çözecek. İZSU Genel Müdürlüğü, kanal alt yapısı olmayan Mordoğan'da kanalizasyon şebekesi döşemek ve ileri biyolojik atık su arıtma tesisi yapmak proje çalışmalarını tamamladı. Kanal sularının modern bir şekilde kanalizasyonla toplanması ve arıtma tesisine iletilerek arıtılmasını sağlamak amacıyla yürütülecek çalışmalar kapsamında, turistik beldeye 100 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi döşenecek. Mordoğan'ın yaz ve kış nüfusu dikkate alınarak uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak olan ileri biyolojik atık su arıtma tesisi, Sulucadere mevkiinde 17 bin metrekarelik alanda kurulacak. Mordoğan'ın en büyük sorunlarından biri olan evsel atık su sorunun çözülmesi ile birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yarımada'yı kalkındırmak ve turizmin yıldızı yapmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar da önemli bir ivme kazanmış olacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?