İzmir'in soğuğunda gripten nasıl korunulur?

Bayraklı Belediyesi İzmir Üniversitesi (İÜ) işbirliği ile “Grip ve korunma yolları” ismiyle bir konferans düzenledi.

BELEDİYE 27.01.2016, 11:00 27.01.2016, 11:00
İzmir'in soğuğunda gripten nasıl korunulur?

Konferansta konuşan İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Gülfem Ece Terek, “Kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Bağışıklığımızı güçlendirmek için beslenmemize, uykumuza dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer gribe yakalandıysak istirahat şart ” dedi.

Grip vakalarında yaşanan artış birçok vatandaşı tedirgin ederken, Bayraklı Belediyesi İzmir Üniversitesi ile birlikte gripten koruma yolları ve hastalandığımızda yapılması gerekenler ilgili Osmangazi Hizmet binasında bir konferans düzenledi. Konferansa İÜ Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Melikşah Ertem ve Doç. Dr. Gülfem Ece Terek katıldı.

 

KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kalabalık ortamda havalandırmaların çalışmasının önemine değinen Doç. Dr. Gülfem Ece Terek, gripten korunmak için şu önerilerde bulundu:

“Bu hastalıktan korunmak için kış döneminde kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Bağışıklığımızı güçlendirmek için yediğimize, içtiğimize, uykumuza dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer kendimizi korumak istiyorsak belli mevsimsel geçişleri yaşamadan örneğin ekim-kasım aylarında aşılanabiliriz. Bu son derece önemli. Risk grubundaysak örneğin; 65 yaş üstü kalp, akciğer, böbrek hastalıklarımız, solunum sistemlerine ait problemlerimiz varsa yine aşılanmamız gerekiyor. Diyabetsek aşılanmamız mutlaka gerekiyor. Bunun yanı sıra 6 aylıktan büyükse çocuk yaş grubundan da aşı yapmak mümkün. Ama 6 aydan küçükse örneğin gebeliğin ilk üç ayında ise bireyi aşılamak doğru değil. Bağışıklık sistemini güçlendiren ek gıdalarla bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıktan uzak durmaya çalışabiliriz” 

 

GRİBE YAKALANDIĞIMIZDA NE YAPACAĞIZ?

Gribe yakalananlara tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Gülfem Ece Terek, sözlerine şöyle devam etti:

“Peki grip olduysak ne yapmalıyız? Örneğin ateşimiz 38-39 derecelere çıktı. Ciddi şekilde halsizlik ve yorgunluk hissettik. Bu durumda mümkünse evde istirahat etmemiz gerekiyor. Bu durumda aşırı bitkinlik ve yorgunluk neticesinde günlük aktivitemizi yerine getiremeyeceğiz. Sıcak şeyler içerek yatak istirahatıyla ortalama 7 ile 10 gün içerisinde iyileşiyoruz. Ama buna eklenen bağışıklık sistemini etkileyen bir faktör varsa diyabet, kronik kalp hastalığı, kronik şeker, akciğer hastalıkları gibi…Hele bir de buna nefes darlığı gibi bir de süreç ekleniyorsa, bunlara ek olarak bulantı ishal kusma tabloları da varsa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor” dedi.

Yorumlar (2)
hayati erdoğan 4 yıl önce
net ve açık cillop gibi
CEMAL DEMRELİ 4 yıl önce
Hep aynı rezillik. Bir de yağmur fazla yağdı da böyle oldu demiyorlar mı çıldırıyorum vallahi. Bizi salak yerine koyuyorlar Belediye Başkanları.
Ne yapsak, Roma'dan Başkan mı ithal(!) etsek!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?