İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden evsizlere yardım eli

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, dondurucu soğuklarda sokakta kalan evsizleri Müyesser Turfan Güçsüzler Evi'nde konuk ediyor. Burada sıcak banyo imkanı ve temiz giysilere kavuşan kimsesizler, sağlık hizmeti de alabiliyor

BELEDİYE 19.01.2016, 13:47 19.01.2016, 12:48
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden evsizlere yardım eli

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, özellikle hava sıcaklıklarının oldukça düştüğü bu günlerde kimsesizler için alarma geçti. Ailevi, ekonomik ya da ruhsal nedenlerle sokakta yaşamaya başlayan, parkları, bahçeleri, köprü altlarını, kaldırımları ve ATM kabinlerini kendilerine mesken edinen 'evsizler'i Müyesser Turfan Güçsüzler Evi'nde konuk eden Büyükşehir Belediyesi, dondurucu soğukların yaşandığı kış gecelerinde kimsesizlere ulaşabilmek için iki araçla devriye geziyor. Ayrıca zabıta ekipleri, devriye gezen emniyet güçleri ya da ihbarları da değerlendiren Güçsüzler Evi yetkilileri, kimsesizleri bulundukları yerden alarak hem soğuk havadan koruyor hem de sıcak bir yuvaya kavuşturuyor.

Sokaktaki kimsesiz erkeklere yılın 12 ayı hizmet veren Türkiye'nin tek belediye kuruluşu olduğu belirtilen Müyesser Turfan Güçsüzler Evi, özellikle dondurucu soğuklarda tam kapasite çalışıyor. Güçsüzler Evi'ne gelenlerin sağlıktan giyime kadar her türlü ihtiyaçları gideriliyor. 18- 60 yaş arası evsiz erkeklere kucak açan Örnekköy'deki bu merkez, soğuk kış günlerinde geçici de olsa barınma sağlıyor.

Güçsüzler Evi'ne gelince önce sıcak bir banyo olanağına, sonra da temiz giysilere kavuşan kimsesizler, yemek ve yatak gibi temel ihtiyaçlarının dışında sağlık hizmeti de alabiliyor. Eşrefpaşa Hastanesi'nde sağlık kontrolleri yapılan vatandaşlar, 3 ay süreyle misafir ediliyor. Yaşı uygun olanlar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile yapılan koordineli çalışma ile huzurevi/bakım merkezlerine yerleştiriliyor. Çalışmaya müsait olanlar ise İş ve İşçi Bulma Kurumu'na yönlendirilerek iş bulmaları sağlanıyor.

Burada verilen hizmetten kendi işini yapabilir derecede sağlıklı, akli dengesi yerinde olan, sürekli tedavi gerektiren hastalığı bulunmayan kimsesiz erkekler yararlanabiliyor. Sokakta kalan kadınlar ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından konuk ediliyor.

Geçen yıl tadilat nedeniyle 9 ay hizmet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Müyesser Turfan Güçsüzler Evi'nden 796 kişi faydalandı. Bunlardan 29'u huzurevi ya da bakımevine yerleştirildi.

Yorumlar (1)
Hasan Gül 4 yıl önce
Dostum büyük bir keyifle okudum :) yazıyor olman ne güzel, hikayenin mutlu sonu var ama yazmadın diye düşünüyorum
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?