İYİ TASARIM/GOOD DESIGN İZMİR_7 başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi tarafından yedincisi düzenlenen İyi Tasarım/Good Design İzmir, 4 Ekim’de Kültürpark Atlas Pavyonu'nda 15.30’da başlıyor. Atölyelerden sergilere, panellerden film gösterimine kadar pek çok etkinliğin yapılacağı dizinin teması “Yaşamsal/Vital” olarak belirlendi. Etkinlikler dizisi 15 Ekim’de son bulacak.

BELEDİYE 02.10.2022, 10:48
İYİ TASARIM/GOOD DESIGN İZMİR_7 başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i bir tasarım ve inovasyon kentine dönüştürme hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Akdeniz Akademisi tarafından yedincisi düzenlenen İyi Tasarım/Good Design İzmir 4 Ekim Salı günü Kültürpark Atlas Pavyonu’nda saat 15.30’da başlıyor.
Etkinliğin bu yılki teması “Yaşamsal/Vital” olarak belirlendi. Bu tema altında tasarımın etik ve sorumlu yolculuğuna bir katkı olarak “yaşamsal hassasiyetleri” artırma olasılıkları gündeme getirilecek. Bu kapsamda etkinlikte 12 atölye, 8 sergi, 13 panel/söyleşi ve 1 film gösterimi yer alacak. Bu yıl da etkinliğe Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ve İzmir İtalyan Konsolosluğu etkinliklere destek verecek.  Etkinlikler dizisi 15 Ekim’de son bulacak.

Hedef tasarıma alan açmak
İyi Tasarım/Good Design İzmir etkinliğiyle tasarıma ilişkin mesleki ve kuramsal tartışmalar için bir odak oluşturulması, yenilikçi çalışmalara alan açılması, tasarımın kamuoyunun gündeminde daha merkezi bir konuma taşınması hedefleniyor.

Panel ve Söyleşi Programı:

4 Ekim Salı 15.30
Açılış Konuşması:
Mihriban Yanık, Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı
Elif Kocabıyık Savasta, İzBB Akdeniz Akademisi Şube Müdürlüğü Tasarım Koordinatörü Valerio Giorgio, İzmir İtalya Konsolosu
Yaşamsal/Vital: Tema Tanıtımı
Şölen Kipöz, Derya Irkdaş Doğu; Tema Küratörleri
Etkinlik Program Tanıtımı
Çiçek Ş. Tezer Yıldız, Özgül Kılınçarslan, Onur Mengi, Emre Yıldız; Etkinlik Program Ekibi
Davetli Tema Konuşması - Yaşamsallık ve Sürdürülebilirlik: Sürdürülecek Olan Nedir? 17.00-Çevrimiçi
Otto von Busch, Parsons School of Design
Performans ve Sergi Açılışı -18.00
Performans Sanatçıları Bárbara Serafim, Lale Madenoğlu

7 Ekim Cuma
Sergi Turu- 16.00
İyi Tasarım/Good Design İzmir_7 Sergi Program Koordinatörleri Özgül Kılınçarslan ve Onur Mengi’nin eşliğinde
Panel-Yaratıcı Alanlarda Ortakyaşam Tecrübeleri- 18.00
Moderatör: Elif Kocabıyık Savasta, İzBB Akdeniz Akademisi Şube Müdürlüğü Tasarım Koordinatörü
Emre Gönlügür, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Ferhat Kentel, Sosyolog [Bayetav/Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı] Ezgi Bakçay, Sanatçı

8 Ekim Cumartesi
Panel-Yapının Ekolojisi: Yaşamın Parçası Olarak Yapılar 14.00
Doğal Yapı Malzemeleri Derneği’nin kurgusu ve yürütücülüğünde
Moderatör / Konuşmacı: Burcu Kındır, Mimar [DYMD, Okil Doğal Yapı Malzemeleri]
Merve Titiz Akman, Sürdürülebilir dönüşüm için planlama ve iletişim uzmanı [DYMD]
Melih Aşanlı, Ekolojik Tasarımcı
Ömer Saatçioğlu, Mimar [Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi]
Panel- Dayanışmacı ve Şeffaf Ağlarda Kolektif Deneyimler-16.00
Moderatör: Aren Emre Kurtgözü, Endüstriyel Tasarımcı [TED Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü]
Yaşar Adanalı, Ürbanist/Araştırmacı [Postane, İstanbul]
Akın Erdoğan, Ekonomist [Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği]
Güneşin Aydemir, Kuş ve İnsan Gözlemcisi/Ağ Kurucusu/Gıda Aktivisti [Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi]
Panel - Yere Tasarım Gözüyle Bakmak -18.00
Moderatör: İpek Akpınar, Mimar [İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi]
Sinan Logie, Mimar/Sanatçı [Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi]
Bihter Almaç, Mimar/thisisbidon Kurucusu [İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi] Ozan Avcı, Mimar [MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi]

11 Ekim Salı [Çevrimiçi, Atlas Pavyonu’nda Canlı Yayın]
Söyleşi - Dişil Biyofilya-13.00
İzmir İtalyan Konsolosluğu Davetli Tema Konuşması / Giulia Tomasello, Etkileşim Tasarımcısı
Söyleşi-Yaşayan Biçimler: Görsel Veri Öykülerini Tasarlamak-15.00
İzmir İtalyan Konsolosluğu Davetli Tema Konuşması Federica Fragapane, Görsel İletişim ve Bilgilendirme Tasarımcısı
Panel - Mimarlık ve İhtimam Emeği-17.00
Moderatör: Derya Özkan, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü
Elke Krasny, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Marvi Mazhar, Marvi Mazhar & Associates

14 Ekim Cuma
Panel-Aylak Mutfak: Ekolojik Kriz ve Gıda Sistemi Tasarımı-14.00
Moderatörler: Cansu Pelin İşbilen, Mimar [Aylak Mutfak]; Akın Erdoğan, Ekonomist [Aylak
Mutfak]
Funda Barbaros Özay, Akademisyen [Ege Üniversitesi İktisat Bölümü]
Mesut Yüce Yıldız, Akademisyen
Melis Baloğlu, Görsel Tasarımcı Mimar
Iraz Candaş, Permakültür, Toprak Yenileme ve Kompost Danışmanı
Panel-Feminist-Kuir Ekolojiler: Disiplinlerötesi Pratikler, Tahayyüller- 16.00
Moderatör: Yağmur Yıldırım, Mimar
Eda Gecikmez, Sanatçı
Ezgi Hamzaçebi, Edebiyatçı
Panel-Canlı Sistemlerle Tasarım: İnsan ve Doğa Arası Biyotasarım Yaklaşımları- 18.00
Moderatör: Derya Irkdaş Doğu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Ayça Tokuç, Mimar [Türkiye Biyotasarım Takımı, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü]
Yiğitalp Behram, Mimar [Rolab Studio]
Türker Kılıç, Beyin ve Sinir Cerrahı [Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi üyesi, Bağlantısallık ve Yaşamdaşlık Kitabının Yazarı]

15 Ekim Cumartesi
Paney-Modanın Döngüsel Varoluşu ve Sürdürülebilir Moda Lisanı-13.00
Moderatör: Şölen Kipöz, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Damla Özenç, This Is Mana
Dilek Altan, Sürdürülebilir Moda Lisanı Ebru Debbağ, Soorty Enterprises Sürdürülebilir Denim Ürün Yöneticisi
Sanem Odabaşı, Sürdürülebilir Moda Lisanı
Panel-Moda için Yaşamsallık Rehberi/Modanın Yaşamsallığa Katkısı- 15.00
Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğiyle gerçekleşen projenin ardından
Sunuş: Hayati Ertuğrul, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı
Moderatör: Şölen Kipöz, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Yasin Akçakaya, Akçakaya Tekstil
Fırat Yüksel, Egedeniz Tekstil
Mahmut Demirkapı, Hugo Boss
Mukadder Özden, Simurg Tasarım Tekstil
Filiz Özbengi Uslu, Proje Akademik Asistanı
İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri
Atölye Turu-16.30
İyi Tasarım/Good Design_7 Atölye Program Koordinatörü Emre Yıldız’ın eşliğinde
Buluşma: İyi Tasarım/Good Design İzmir_7 Biterken… - 18.30

Sergiler Programı

Ağaç Olmak: Ağaçlar Bize Ne Anlatır?
Studio Spaces Between-Gülistan Kenanoğlu & Çağlar Hanaylı

Performans Sanatçıları
Bárbara Serafim-Ø03
Lale Madenoğlu-Olduğu gibi/As it is

Kahvaltıdan Sonra/After Breakfast
Özge Tektaş

Pandora: Dijital Evrene Doğru
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Tasarım Çalışmaları Stüdyosu-Onur Mengi & Zeynep Arda

Sergi Tasarımı: Cenk Berke Budak, Filiz Özbengi Uslu, İsmailcan Angın, Oğul Görgülü

studioSUSTAIN 2017-2021: Sürdürülebilirlik, Yerellik, Tasarım
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü-Simge Göksoy & Aslı Kıyak İngin

Yeniden Yapılanma
Jörn Fröhlich

Davetli Projeler
Biyofabrik Hasadı/ Filiz Özbengi Uslu, Gözde Damla Turhan, Selen Çiçek
Karşılaş(ama)ma: Aşina Olunmayana Alışılagelmiş Davranışlar/ Bihter Almaç
Mimarlığın Ehlileştirilmemiş Alanlarında Bir Konuşma / Bihter Almaç

Atölyeler Programı

8-9-13 Ekim [Çevrimiçi]
Yuva Kurmanın Sanal Yolları
Atölye Yürütücüleri: Nur Sipahioğlu, Melahat Kaya Koç

7-10-12 Ekim [Çevrimiçi]
Yuva/Nest
Atölye Yürütücüleri: Yağmur Özcan, Ayberk Aykaç

3-4-5-7 Ekim [Çevrimiçi]/ 8-9 Ekim [Fiziksel]
Düşlemsel Yaban Atlas
Atölye Yürütücüsü: Aslı Eylem Kolbaş

5-6-7-8-9-10-11-12-13-14 Ekim [Fiziksel]
Ağaçtan Ağaca
Atölye Yürütücüsü: Barış Bilen Atal

5-8-9-14 Ekim [Fiziksel]
Yaşamsallığın Bahçesi
Atölye Yürütücüleri: Dilek Himam Er, Elif Tekcan, Melis Baloğlu

6-7-8-9-10-11-12-13-14 Ekim [Fiziksel]
Rüzgârla Konuşmak
[09.00-18.00]
Atölye Yürütücüleri: Berk Selamoğlu, Mauricio Gabriel Morales Beltran

6-8-10-12-13 Ekim [Fiziksel]
Antroposentrik Hikayeleri Bozmak Üzerine
Atölye Yürütücüleri: Sıla Bozdeveci, Gülşah Özgen

7 Ekim [Fiziksel]
Beden İçin Giysi/Yuvanın İnşasında Soma Tasarım Yaklaşımı
Atölye Yürütücüleri: Ezgi Akpınarlı, Hazal Ekser

10-11 Ekim [Fiziksel]
Soil Chromatographic Baskı Atölyesi
Atölye Yürütücüsü: Pınar Boztepe Mutlu

11 Ekim [Fiziksel]
Düşünseli
Atölye Yürütücüsü: Cansu Pelin İşbilen

12-13 Ekim [Fiziksel]
Mikro Ortakyaşam Coğrafyaları Deneysel Kartografi Atölyesi
Atölye Yürütücüleri: Gizem Hediye Eren, Merve Buldaç

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner238
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
banner241
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?